בוטל כתב האישום נגד חגי פליסיאן על הרצח בבר-נוער

כיוון שטרם בוצעה הקראה בתיק, הודעת הפרקליטות מצהירה על חזרה מהאישומים ולא על זיכוי פליסיאן. מחר: כתב אישום נגד עד-המדינה בגין בידוי ראיות

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

הפרקליטות הודיעה היום (ראשון) לסנגוריו של חגי פליסיאן על ביטול כתב האישום נגדו בגין רצח בפרשת הבר־נוער. הפרקליטה המלווה את התיק, אושרה גז, הודיעה על כך באופן רשמי להרכב השופטים שדן בתיק בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

כיוון שטרם בוצעה הקראה בתיק, הודעת הפרקליטות מצהירה על חזרה מכתב האישום, להבדיל מבקשה לזיכויו של הנאשם, דבר המאפשר לה להגיש בעתיד כתב אישום נוסף אם יאספו ראיות חדשות נגדו. מעצר הבית של פליסיאן בוטל גם הוא.

לפני שבועיים ולאחר ששהה במעצר כמעט תשעה חודשים, פליסיאן שוחרר למעצר בית בעקבות מידע חדש שהגיע לפרקליטות, שעליו מוטל צו איסור פרסום, המטיל דופי במהימנות של עד המדינה. בעקבות המידע החדש, נעצר העד ובשבוע שעבר בוטל עמו הסכם עד המדינה. מחר תגיש נגדו הפרקליטות כתב אישום בגין בידוי ראיות, שיבוש הליכי משפט וקבלת דבבר במרמה בנסיבות מחמירות. 

חגי פליסיאן לפני שחרורו למעצר בית, 26 בפברוארצילום: מוטי מילרוד

בהודעת הפרקליטות נמסר כי "תפקידן של הפרקליטות והמשטרה הוא להוציא את הצדק לאור, ולא להביא להרשעת נאשמים בכל מחיר. לפיכך, רשויות התביעה והחקירה נוהגות לבחון את מצב הראיות בכל שלבי ההליך המשפטי, ואם נמצא בשלב מסוים כי הראיות התערערו עד כדי שאינן מקימות "סיכוי סביר להרשעה", הן מחויבות לחזור בהן מכתב האישום. כך אירע גם במקרה הנוכחי". עוד נמסר כי "חקירת פרשת ה"בר נוער" תימשך במלוא עוצמתה, וייעשה כל מאמץ להביא לפענוח הרצח".

סנגוריו של פליסיאן, אורון שוורץ, משה יוחאי ויוגב נרקיס, מסרו בתגובה: "תם אך לא נשלם. הצעד הראשון לטיהור שמו של חגי פליסיאן מתחיל היום. ליבנו עם הקורבנות אשר נותרו ללא מזור. ואולם חגי, אשר כמעט והפך לקורבן נוסף של טרגדיית הבר־נוער, מבקש היום לזקוף קומה ולהמשיך בחייו".

גרסת פליסיאן במשטרה היתה שעד המדינה טמן לו מלכודת וביים עמו את ההקלטה שהיוותה ראיית זהב בתיק, ובה לכאורה פליסיאן מודה ברצח באומרו "עשינו עבודה נקייה שם בבר־נוער". לטענת פליסיאן, עד המדינה הציע לו להקליט שיחה והכתיב לו מה לומר במטרה לסחוט את מנהל הבר־נוער, שאול גנון, ובכך לשלשל לכיסו 4,000 שקל.

בראיון ל"עובדה" בשבוע שעבר אמר פליסיאן כי "בידיים האלה לא היה דם בחיים... זה דבר משוגע מי שעשה את הדבר הזה (הרצח בבר־נוער, ר"ח). זה לא דבר הגיוני, זה לא דבר אנושי. לא זוכר איפה הייתי בזמן הרצח. אני מנסה להיזכר. כל פעם מנסה להעלות סיטואציות. אתה לא יכול לזכור לפני ארבע שנים".

פליסיאן הסביר כי אף שאמר "עברו ארבע שנים" בקלטת המפלילה, הוא לא קישר את הדברים לרצח בבר־נוער. "הכסף סינוור אותי. הוא אמר: 'אל תדאג אחי, אני אגיד לך מה לעשות, אני אדריך אותך'. לא קישרתי את זה לאיזה רצח. הוא הביא אותי למצב שאני לא מקשר. לא התעמקתי במלים בכלל של מה שאני מוציא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ