עתירה לבג"ץ נגד החלטת הפרקליטות שלא לחתום על הסכם עם שולה זקן

לטענת העותרת, התנועה לאיכות השלטון, החוק מאפשר לזמן את זקן לעדות גם בשלב זה במשפט כי "אין שחר לטענות כאילו ללא ראיות אין ערך לעדותה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

התנועה לאיכות השלטון עתרה הבוקר (שלישי) לבג"ץ נגד החלטת הפרקליטות שלא לחתום עם שולה זקן על הסכם עדת מדינה בפרשת הולילנד, והחלטתה שלא לבקש את עדותה בבית המשפט מחדש. זאת אף שזקן מסרה עדות מפלילה נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. בג"ץ החליט שהמדינה צריכה להגיב לעתירה עד 18 במארס, בעוד שבעה ימים.

התנועה מבקשת מבג"ץ להוציא צווים המחייבים את המדינה לנמק מדוע לעשות כן, "וזאת במטרה לרדת לחקר האמת ולהבטיח, כי בפני בית המשפט יעמוד מלוא המידע, שניתן להציג בפניו להכרעתו, בכדי להגן שלטון החוק ועל אמון הציבור בנבחריו וברשויות המדינה, נוכח חומרת הפרשות בהיותן עוסקות בחשדות לשחיתות כנגד ראש ממשלה לשעבר". 

העתירה הוגשה נגד פרקליט המדינה שי ניצן, הפרקליטות וגם זקן ואולמרט הם צד לה. בעתירתה מבקשת התנועה לקבוע מועד דיון דחוף לעתירה, טרם הכרעת הדין בפרשה, שנקבעה ב-31 במארס. בעתירה מבקשת התנועה מבג"ץ להתערב בהחלטת הפרקליטות, אף שהתערבות זו היא נדירה, בטענה כי מדובר בהחלטה בלתי סבירה, וזאת "נוכח האינטרסים של הציבור בחקר האמת ובמיצוי הדין על סמך כלל המידע, שניתן להניח בפני בית המשפט".

שולה זקן בבית המשפט בתל אביב בסוף פברוארצילום: מוטי מילרוד

עוד נטען כי מניעת העדות מבית המשפט והימנעות בהמשך חתירה לחשיפת האמת בנוגע לחשדות כנגד אולמרט, הינה בלתי סבירה ופוגעת באמון הציבור ובשלטון החוק, במידה המחייבת התערבותו של בית המשפט הגבוה לצדק".

משפטנים מעריכים כי סיכוייה של העתירה נמוכים, אך ישנה חשיבות לכך שהפרקליטות תנמק את סירובה לחתום על הסדר בפומבי, בפני בית המשפט, ובכך לפקח על החלטותיה. בג"ץ נמנע מלהתערב בהחלטות של הפרקליטות או של היועץ המשפטי לממשלה נגד החלטות לחתום או שלא לחתום על הסדר טיעון. המקרה המפורסם הוא העתירה נגד הסדר הטיעון שנחתם בזמנו עם משה קצב. העתירה נדחתה ברוב של שלושה שופטים, ביניהם הנשיא היום אשר גרוניס, אל מול דעתם של הנשיאה דאז דורית ביניש והשופט אדמונד לוי.

"מצב בו ראש ממשלה נחשד ומואשם בפלילים, הינו שעת מבחן לדמוקרטיה הישראלית, ליציבותו של שלטון החוק ולעוצמתה של מערכת אכיפת החוק", נכתב בעתירה. "נסיבות השתלשלות העניינים בפרשה זו הביאו לכך, שלאחר סיום פרשת התביעה ופרשת ההגנה במשפט המתנהל כנגד זקן ואולמרט, הביעה זקן נכונות להגיע להסדר עם הפרקליטות, לפיו תשמש כעדת מדינה ותעיד כנגד אולמרט. זאת לאחר שנים ארוכות בהם היא משמשת כיד ימינו ואף בהתנהלותה, לכאורה, מגוננת עליו. למרות זאת מבקשת הפרקליטות לוותר על הסדר כזה ועדות כזאת ובכך למנוע מבית המשפט ומהציבור כולו להיחשף לעדותה ולקדם בכך את חקר האמת ומיצוי ההליך הפלילי".

התנועה מוסיפה כי החוק מאשר לזמן את זקן גם בשלב זה של המשפט, וכי "אין שחר לטענה הנשמעת, כאילו ללא הצגת ראיות תומכות על ידה אין ערך לעדותה".

בעתירה נכתב כי "העובדה כי אשת סודו של מי שכיהן כראש עיריית ירושלים, כשר התמ"ת וכראש ממשלת ישראל, מבקשת לחשוף פרטים אודות התנהלותו, אשר לשיטתה יש בהן כדי להביא מידע חשוב וחיוני, חייבת להוביל לשמיעתה ולשקילת עדותה. כפי שיובהר בהמשך, רום התפקידים הציבוריים שמילא המשיב 4 (אולמרט), בצירוף העובדה כי המשיבה 3 (זקן) היתה "בשר מבשרו" במשך שנים רבות, חייבת להביא לנקודת איזון שונה מזו בה בחרה הפרקליטות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ