תיק החקירה נגד עמנואל רוזן נסגר מחוסר ראיות

הפרקליטות, שהכריעה בניגוד לעמדת להב 433, הודיעה כי התלונות שהעלו חשד לביצוע עבירות מין התיישנו, ואלה שלא התיישנו לא חצו את הרף הפלילי

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליטות מחוז מרכז הודיעה היום (חמישי) לעורכי דינו של העיתונאי עמנואל רוזן כי הוחלט לסגור את תיק החקירה נגדו מחוסר ראיות. החלטת המחוז כבר התקבלה בנובמבר וקיבלה את תמיכתו של פרקליט המדינה משה לדור, אולם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ביקש לבחון את התיק גם כן. בסופו של דבר, הוא לא דן בו, אך נפגש עם תא העיתונאיות בעניין והעביר את התיק לבחינת פרקליט המדינה הנוכחי שי ניצן.

עמדת הפרקליטות מנוגדת לעמדת היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433, שסברה כי יש תשתית ראייתית להגשת כתב אישום נגד רוזן בגין הטרדות מיניות של שלוש מתלוננות. 

החשדות נגד רוזן כללו חשד להטרדה מינית ומעשים מגונים במספר מתלוננות לאורך תקופה ממושכת. המשטרה גבתה עדויות מנשים רבות שתיארו את מהות וטיב הקשר בינן לבין רוזן. בהודעת הפרקליטות נכתב כי "חלק מהעדויות העלו חשד לביצוע עבירות מין, אולם אלה התיישנו. תלונות אחרות, שלא התיישנו, לא חצו את הרף הפלילי הנדרש לעבירה של הטרדה מינית. בנוסף לאלה הגיע למשטרה מידע ממקורות שונים באשר לעבירות מין לכאורה, כלפי נשים נוספות, אולם נשים אלה סרבו למסור תלונה והדברים נותרו בגדר שמועות בלבד".

עמנואל רוזן, לאחר צאתו מחקירה בלוד בקיץ האחרוןצילום: מוטי מילרוד

בסופו של דבר, בחנה הפרקליטות חמישה אירועים שחצו את רף ההתיישנות ונמצא בהם חשד לעבירה, אולם הגיעה למסקנה כי "בחלק מן המקרים המעשים לא היוו עבירה פלילית, חרף תחושת חוסר הנוחות שחלקם הותירו בקרב כמה מן המתלוננות. באחד מן המקרים הצביעו הראיות שנאספו על חשד לקיומה לכאורה של עבירת הטרדה מינית, ברף הנמוך, על סף ההתיישנות. הפרקליטות לא מצאה די ראיות במקרה זה ולפיכך נסגר התיק בהעדר ראיות מספיקות". בהודעת הפרקליטות נכתב כי הודיעה למתלוננת על החלטתה ולטענתה, החלטה זו מקובלת עליה.

הפרשה נחשפה ב"הארץ" באפריל 2013, אחרי שיותר מעשר נשים סיפרו כי הפרשן והמגיש הבכיר חיזר אחריהן באובססיביות, תוך שהבטיח לכאורה לחלקן סיוע בקריירה. הן לא התלוננו במשטרה, אולם עיתונאים בכירים אישרו כי היו עדים לדברים. עמיתו לשעבר של רוזן, גדי סוקניק, אמר לאחר חשיפת הפרשה כי "זה רק קצה הקרחון". מאז יצא רוזן לחופשה משלל תפקידיו בתקשורת. גרסתו במשטרה היתה כי מדובר בחיזור לגיטימי וכי לא בוצעו עבירות מין.

סנגוריו של רוזן, עורכי הדין ליאור אפשטיין וירון לונדון מסרו בתגובה להחלטת הפרקליטות: "התיק נולד בחטא וסופו מעיד על תחילתו. התיק התחיל ללא אשם או מתלוננות ונסגר ללא אשמה. התיק הגיע בסיום התהליך למקום שהיה בו מהיום הראשון: למשטרה ולפרקליטות לא היתה כל סיבה לעסוק בתיק זה, וחבל על הקשב והמשאבים שהוקצו לו. אנו שמחים ומברכים את הפרקליטות שהגיע למסקנה הנכונה, ומקווים כי כבר בעתיד הקרוב יפיקו כל הגורמים את הלקחים המתבקשים והחשוב שבהם לא לאפשר גזר דין תקשורתי ולהגן על שמו הטוב של כל אדם, ועל חזקת החפות שהיא הצידוק המוסרי לקיומם של משטרה ופרקליטות במדינת חוק."

מתא העיתונאיות שהביאו לחשיפת התלונות נגד רוזן נמסר: "תא העתונאיות מחויב להבטחת סביבת עבודה מכבדת לנשים ולגברים, חפה מהטרדות מיניות והתנהגות בלתי ראויה. סביבה שאיננה מכבדת איננה מחייבת התערבות של מערכות החוק, הטיפול בה נמצא בידיהם של המעסיקים. עם זאת אנו מכבדות את החלטת הפרקליטות שלא להעמיד את עמנואל רוזן לדין בגין מחסור בראיות ודין ההתיישנות על חלק מהעבירות שבוצעו על ידו. אנו מבינות את עשרות הנשים שסירבו לשתף פעולה עם חקירת המשטרה ולפגוע בפרטיותן. מעמד העדות הוא קשה, מביך וחושף את המתלוננת להשמצות והפרה בוטה של פרטיותה, לכן אין פלא שגם כיום רבות בוחרות שלא לפנות לרשויות אכיפת החוק. 

"אנו גאות, תומכות ומעודדות את אלה שבכל זאת הסכימו למסור עדויות, לחוקרי המשטרה וגם לנו. איננו מפקפקות בכל אחת מהעשרות שעשו כן. סוגיית ההטרדות המיניות איננה רק עניינן של מערכות החוק, אלא נושא לדיון ציבורי, נורמטיבי ונתונה גם לטיפול ברמה המנהלית. אנו שמחות על כך שהצפת הסוגיה אכן הבהירה למנהלים רבים יותר שבידיהם היכולת לפעול. אנו רוצות להביע הערכה למנהלים שבחרו להפנים את הבעייתיות שבסביבת עבודה שאינה מכבדת נשים ואינם מחכים להחלטות הפרקליטות כדי להשתמש בסמכותם החוקית לפטר אדם המטריד עובדות. כך ראוי ובעקבות חשיפת הפרשה כך גם נעשה ביותר ויותר מערכות תקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ