אולמרט משיב אש לעדות זקן: "אסופת שקרים המונעת מתחושת בגידה"

פרקליטיו של אולמרט טענו כי זקן חשה נבגדת לאחר שהוא סירב לגבות את יחסיה עם דכנר. עורכי דינה: הדברים נכתבו כדי להלך אימים על ביהמ"ש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, מתחו היום (שלישי) ביקורת חריפה על עדותה החדשה של ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן, במשפט הולילנד. "ברור לנו לחלוטין כי לא 'אמת גולמית ובלתי־מפוענחת' בפיה של גברת זקן, אלא 'אמת' מעובדת ומוכוונת מטרה, שאינה אלא אסופת שקרים", כתבו הפרקליטים בתשובתם לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ, נגד החלטת הפרקליטות שלא לחתום עם זקן על הסכם עדת מדינה. הפרקליטים הוסיפו וכתבו כי העדות "מונעת מתחושתה כי מר אולמרט בגד בה, כאשר סירב לגבות בבית המשפט את מערכת היחסים המושחתת שנרקמה בינה לבין עד המדינה בפרשת הולילנד, ומחששה מפני עונש המאסר שייגזר עליה".

בתשובתם התייחסו הפרקליטים גם לתגובה שמסרה היום זקן לבג"ץ, ולפיה "נפל פגם בשיקול הדעת של הפרקליטות". לטענת פרקליטיה של זקן, "היה מקום לשוב ולהעיד בתיקים, בין אלו המצויים לפני הכרעת דין ובין אלו המצויים בהליכי ערעור". סנגוריה של זקן, עורכי הדין עפר ברטל ודב גלעד כהן הוסיפו וכתבו בתשובתם כי "ללא שמיעתה, כל הכרעה שתצא תחת ידן של הערכאות הנכבדות תהא חסרה ומאולצת. האמת העובדתית, לה שואף המשפט, תיוותר עלומה, גולמית ובלתי מפוענחת - הגם שהיא לכאורה נמצאת בהישג יד".

סנגוריו של אולמרט, עורכי הדין רועי בלכר ואלי זהר, התייחסו גם לפער הקיים לדבריהם בין עדותה החדשה של זקן לבין דברים שנמסרו על ידי מקורביה לסיון רהב מאיר בחדשות ערוץ 2. "הדברים אשר לפי 'מקורביה' של גב' זקן נאמרו על ידה במשטרה, וזכו לכותרות הגדולות ביותר בכלי התקשורת, כלל לא נאמרו על ידה בחקירתה. כך, לדוגמה, התיאור המכפיש והשקרי שפורסם בכלי התקשורת, שלפיו מר אולמרט עשה שימוש בכספי תרומות שקיבל לרכישת חליפות, עטים וסיגרים ולמימון לימודיהם של ילדיו, אינו קיים כלל בהודעתה של גב' זקן, אלא אך ורק בכלי התקשורת", נכתב.

אולמרט בבית המשפט, בינואר האחרוןצילום: מוטי מילרוד

כמו כן, פרקליטיו של אולמרט הלינו על הפרת כללי הסוביודיצה כתוצאה מסיקור המשא ומתן בין זקן לבין הפרקליטות ופרסום דבריה המפלילים נגד אולמרט. לטענתם, הפרסום "נועד להשפיע על המשפט או על תוצאותיו". הפרקליטים הוסיפו וטענו: "מעולם לא נתקלנו בזיהום כה חמור של ההליך הפלילי כפי שאירע בשבועות האחרונים. זכותו של מר אולמרט להליך הוגן הפכה למרמס".

בתגובה לטענות בלכר השיבו סנגוריה של זקן כי הדברים "נכתבו כדי להלך אימים על בית המשפט, לבל יזמין את זקן לדוכן העדים שנית, וכן כדי להשמיץ אותה ככל האפשר, תוך הטחת האשמות חסרות בסיס לכל עבר מבלי שניתנה לה ההזדמנות להגן על עצמה כראוי".

באשר לטענת בלכר כי נגד אולמרט מנהל מסע השמצות תקשורתי, הזכיר ברטל כי בלכר עצמו התראיין לתוכנית "עובדה" ערב הכרעת הדין ואף טען שזקן שיקרה. באשר לאי-הגשת בקשה לזמן את זקן לעדות נוספת נכתב כי "לא עשו זאת, כיוון שמרשתם מסרה עדות מלאה ואמתית בכל שהיה קשור אליה בתיק. לעומת זאת, היא הגנה בחירוף נפש על אחרים בעת עדותה – כפי שהתרגלה לעשות במשך השנים".

במקביל, השיבה הפרקליטות לעתירה ונימקה את הסיבות שבגינן לא חתמה על הסדר עדת מדינה עם זקן. לטענת הפרקליטות, יש לדחות את העתירה על הסף ואף להטיל על התנועה לאיכות השלטון הוצאות, שכן מדובר בנושאים שבג"ץ נמנע מלהתערב בהם, למעט מקרים נדירים ביותר. בין היתר, הזכירה הפרקליטות את תוצאות העתירה לבג"ץ נגד הסדר הטיעון עם משה קצב - עתירה שנדחתה ברוב של שלושה מול שני שופטים. "החלטת הפרקליטות התקבלה בשיקול דעת, לאחר בחינה יסודית ומעמיקה", נכתב בתגובה. בין השיקולים היו השלב המתקדם שבו נמצא המשפט, שבו ניתן להציג ראיות חדשות רק בנסיבות חריגות והעובדה שזקן לא מסרה ראיות תומכות חיצוניות לדבריה. עוד נכתב כי זקן ביקשה תמורה לעדותה מחדש "ולא נמצא כי יש הצדקה לכך".

הפרקליטות ציינה הפעם באופן רשמי כי זקן היא שפנתה לפרקליטות והציעה למסור גרסה חדשה, המפלילה אחרים. בהמשך נכתב כי כי לאחר שפנייתה נשקלה, נאמר לה שהיא תוכל למסור את גרסתה במשטרה מבלי שהדברים יוכלו לשמש נגדה. עוד ציינו בפרקליטות כי לנוכח עמדת זקן, ממנה עולה כי היא חפצה בבירור האמת, "יש לתמוה מדוע לא פנתה מיוזמתה בבקשה להחזירה לדוכן העדים למסור את עדותה", גם ללא הסכם עדת מדינה. 

בתוך כך, אולמרט הביע היום התנגדות לבקשה לזמן את זקן להעיד פעם נוספת. הבקשה הוגשה על ידי עורכי הדין אלדד יניב ושחר אלון לשופט הדן בתיק הולילנד, דוד רוזן. עו"ד בלכר אמר בשמו של אולמרט כי אם זקן אכן תעיד, הדבר "יגרום עינוי דין בלתי נסבל לאולמרט".

"היה ויחליט בית המשפט הנכבד על זימונה של גב' זקן לעדות נוספת, יחייב הדבר היערכות מתאימה ושמיעתם של עדים נוספים", המשיך וכתב בלכר. בהקשר זה פירט עורך הדין רשימה של עדים וקבלנים ירושלמים המקורבים לזקן ולמעורבים בפרשת רשות המסים.

"לא יהא מנוס מלעמוד על היקפו של הקשר המושחת שנוצר בין גב' זקן למר דכנר, ועל הקשרים המושחתים של גב' זקן עם גורמים אחרים, כפי שנתגלו בפרשת רשות המסים, בה הורשעה גב' זקן בהפרת אמונים", כתב, "זאת, כדי להראות לבית המשפט הנכבד, כי טענותיה של גב' זקן לפיהן כל מטרת בריאתה היתה לשמש עזר כנגדו של מר אולמרט, וכי היא מעולם לא חשבה על עצמה, על משפחתה ועל מקורביה, אינן אמת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ