ביהמ"ש נזף במדינה: החליטו כבר אם להמשיך במשפט נגד דפני ליף

שופט השלום בת"א סירב לבקשת התביעה לדחייה נוספת: "המדינה ביקשה פעמיים לדחות את הדיון. העת לסיים את המחשבות וההרהורים ולהחליט"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

חודש וחצי חלף מאז הורה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לבחון באופן פרטני את כתבי האישום נגד פעילי המחאה החברתית מתוך כוונה להפסיק את ההליכים הפליליים. לבקשת התביעה, הוקפאו הדיונים ב-25 כתבי אישום, אך התיקים עדיין תלויים ועומדים. הבוקר (רביעי) מתח בית המשפט ביקורת על התמהמהות המדינה ודחק בה להחליט אם ברצונה להמשיך לנהל את ההליך הפלילי נגד יוזמת המחאה, דפני ליף, או שבכוונתה לסגת ממנו.

בית המשפט נענה מתחילת פברואר פעמיים לבקשות התביעה לדחות את המשך הדיונים במשפטה של ליף עד לגיבוש החלטה. הבוקר סירב שופט בית משפט השלום בתל אביב שמאי בקר לבקשת דחייה נוספת. הוא מתח ביקורת על הגשת הבקשה ברגע האחרון, קיים דיון וקבע מועד להמשך ההוכחות במשפט. "היום בבוקר הונחה בפני בקשה, שאיננה אלא הודעה למעשה, המבקשת דחייה דחופה נוספת", אמר השופט. "עם כל הכבוד, לא מקובלת עלי הגשתה של בקשה מעין זו ביום הדיון עצמו, כאשר הבקשה איננה דחופה באמת, שכן הסיבה להגשתה ידועה מזה זמן רב".

"יתר על כן", הוסיף השופט בקר, "המדינה ביקשה, פעמיים, לדחות הדיון על מנת לחשוב בדבר, נעתרתי פעמיים, והגיעה העת לסיים את שלב המחשבות וההרהורים ולהחליט כיצד להמשיך. תהרהר התביעה כאוות נפשה, אני קובע את הדיון להמשך ולסיום ההוכחות ליום 15.5.14 בשעה 13:00. באותו היום תסתיים פרשת התביעה ותשמע פרשת ההגנה ויסתיים שלב הראיות בתיק", קבע השופט. למרות הביקורת, המועד שקבע השופט מותיר למעשה למדינה פרק זמן לא מבוטל לגבש את החלטתה ולהפסיק את ההליך המשפטי נגד ליף, אם תחליט לעשות זאת.

דפני ליף בבית המשפט, בינואר השנהצילום: תומר אפלבאום

ליף ביקשה בדיון "להמשיך במשפט כהלכה ולא להמשיך עם הדחיות". עו"ד גבי לסקי, המייצגת אותה, טענה כי הדחיות פוגעות בזכותה של ליף להליך הוגן. "כתבי האישום נגד דפני וחבריה נולדו בחטא וכלל לא היו צריכים להיות מוגשים", אמרה לסקי לאחר הדיון. "הדרך של דמוקרטיה להתמודד עם ביקורת ומחאה זה בהקשבה, תיקון ושינוי - לא על ידי כך שהופכים את מבקרי השלטון לעבריינים. מאחר ורשויות האכיפה טרם הבינו איך לרדת מהעץ בלי לגרום נזק נוסף לתדמיתן, אנחנו מבקשות לאפשר לנו להוכיח את חפותה בבית המשפט בלי עיכובים נוספים".

ליף נעצרה בהפגנה בשדרות רוטשילד ב-22 ביוני 2012 והיא מואשמת בהשתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח או באיומים למנוע מעצר. בעת המעצר נפגעה ליף בידה ונזקקה לטיפול רפואי. בהליכי גישור לפני כמה חודשים הציעה לה יחידת התביעות של המשטרה לבצע עבודות שירות לתועלת הציבור בתמורה לאי־הרשעה, אך ליף סירבה ודרשה למחוק את כתב האישום. לפני כחודשיים נפתח שלב ההוכחות במשפטה, וזמן קצר לאחר הדיון ביקש וינשטיין לבחון את התיק.

בסך הכל הגישה יחידת התביעות של המשטרה יותר מ-40 כתבי אישום נגד פעילי המחאה החברתית. בעקבות ביקורת של בית המשפט סגרה המשטרה חלק מהתיקים. באחרים השמיטה התביעה מכתב האישום חלק מהעבירות והגיעה להסדר לפיו התיק יסתיים ללא הרשעה והנאשמים יישלחו לעבודות שירות לתועלת הציבור. כך, למשל, מתוך 14 כתבי אישום שהוגשו נגד פעילים שנעצרו בהפגנה הסוערת בגן העיר בתל אביב ב-23 ביוני 2012, שבה נופצו חלונות בנקים, מתנהלים עדיין בבית המשפט שלושה תיקים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ