אבי בניהו וארז וינר שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים

דובר צה"ל לשעבר וראש לשכת הרמטכ"ל לשעבר נעצרו ונחקרו אתמול ביחידה הארצית לחקירות הונאה בחשד לשיבוש הליכי חקירה בפרשת הרפז

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

דובר צה"ל לשעבר, תא"ל (מיל') אבי בניהו, ועוזר הרמטכ"ל לשעבר, אל"מ (מיל') ארז וינר, שוחררו הערב (חמישי) למעצר בית בן חמישה ימים לאחר שנעצרו אתמול בחשד לשיבוש הליכי חקירה בפרשת הרפז. על השניים נאסר ליצור קשר עם גורמים המעורבים בחקירה ולצאת מהארץ. 

עו"ד ציון אמיר, סנגורו של בניהו, אמר מיד עם צאת מרשו מהחקירה "אבי בניהו נשאל שאלות בנוגע לחקירה והוא השיב להם ללא שום סייג באופן מלא. לאבי בניהו יש רצון גדול מאוד לתת את גרסתו לחוקרים ויש לו הסברים טובים לכל הדברים עליהם הוא נשאל". 

לדברי אמיר, "בניהו לא שיבש שום חקירה, שהיתה או לא היתה. הוא נקלע לקו האש בין לשכת שר הביטחון ולשכת הרמטכ"ל. אני יודע בדיוק על מה המשטרה מדברת בנושא השיבוש ומדברים על משהו שהוא רחוק מאוד משיבוש. בניהו לא שיבש שום דבר. מעצר הוא אינו משהו שמומלץ לאף אחד מאיתנו. אני חושב שהמעצר הזה היה מיותר לחלוטין. החקירה היתה יכולה להתבצע גם בלי המעצר וחבל".


לפרטים המלאים לחצו על הדמות הרצויה. נתונים: גילי כהן

השניים נעצרו ונחקרו ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), גם בחשד להפרת אמונים, פגיעה בפרטיות וקשירת קשר לביצוע פשע. לאחר סיום חקירתם של השניים ושל מעורבים נוספים בפרשה מהמעגל הרחב יותר, בניגוד לסברות עד כה, במשטרה הודיעו שהרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, לא ייחקר בימים הקרובים.

אתמול (רביעי) בבוקר הגיעו שוטרים מיחידת להב 433 לבתיהם של וינר ובניהו, עיכבו אותם לחקירה וערכו חיפוש במסמכים שברשותם. בין היתר,נמצא בביתו של בניהו מחשב שנשאר אצלו עוד מתקופת שירותו כדובר צה"ל, שהכיל חומרים רגישים.

בין החשדות המיוחסים לדובר צה"ל ולעוזר הרמטכ"ל לשעבר נמנים גם קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים, השמדת ראיה, גניבה בידי מורשה וגילוי בהפרת חובה. נציג המשטרה בדיון בבית המשפט הדגיש כי החשודים נעצרו בעקבות גילוי חומרים חדשים, שטרם נחקרו – "לא בחקירת מבקר המדינה ולא בשום חקירה אחרת".

בניהו משוחרר למעצר בית, הערבצילום: אילן אסייג

ביום שלישי נעצר בועז הרפז, בחשד לביצוע עבירות של שיבוש הליכי חקירה, זיוף, סיוע להפרת אמונים, פגיעה בפרטיות וקשירת קשר לביצוע פשע. לאחר שנחקר, הורה ביהמ"ש השלום בראשון לציון על שחרורו בתנאים מגבילים והוא נשלח למעצר בית למשך עשרה ימים.

בתגובה להתפתחויות בפרשת הרפז, מסר הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי באמצעות יועץ התקשורת שלו כי "רא"ל (מיל') אשכנזי אינו מצוי בפרטי החקירה, אך ידוע לו היטב כי תא"ל בניהו ואל"מ וינר מילאו את תפקידיהם כקצינים מעולים, ישרים ושומרי חוק. לכן, רא"ל (מיל') אשכנזי משוכנע כי החקירה תסתיים בלא כלום".

כפי שנכתב בבקשה להארכת מעצרם, בניהו ווינר חשודים כי פעלו יחד עם אחרים לאיסוף והפצת חומר מכפיש על אנשי צבא ופוליטיקאים, וזאת תוך ביצוע שורה של עבירות, לרבות השמדת ראיות ושיבוש הליכי משפט. החשודים החזיקו שלא כדין חומרים מסווגים ברמת "סודי", "סודי ביותר" ואף מעבר לכך. בנוסף, העבירו לידיעת גורם בלתי מוסמך חומרים מסווגים ברמת "סודי ביותר".

ציג המשטרה בדיון שנערך היום בבית המשפט, רב-פקד דובי שרצר, אמר כי "להבנתנו, אין צל של ספק מהחומר שמונח בפני בית המשפט כי התגבשו ראיות מהותיות לביצוע העבירות. אני יכול לומר ברמת וודאות מוחלטת שהחשודים פעלו לשיבוש החקירה, להשמדת ראיות באופן אקטיבי ויזום, ולפיכך אין מקום לספק באשר לחובת המעצר".

סנגורו של תא"ל (מיל') בניהו, עו"ד אייל רוזובסקי, התייחס בבית המשפט לטענת המשטרה לפי במחשבים שנתפסו בביתם של החשודים נמצא חומר סודי, ואמר: "מי שיודע שיש חקירה נגדו לא היה מחזיק חומר חקירה ומחכה שיחקרו אותו".

לטענת סנגוריו של אל"מ (מיל') ארז וינר, עורכי הדין עודד סבוראי ודוד שוורצבאום, כל מסמך שמקורו בלשכת הרמטכ"ל מקבל אוטומטית את הסיווג הסודי ביותר, בין אם תוכנו סודי ובין אם לא, ולכן אין זה אומר שהמסמכים שהחזיק וינר הם אכן סודיים. "ארז וינר היה מעורב לדאבונו מן הרגע הראשון בחקירת פרשת הרפז, ומאז הוכנו הרבה מאוד מסמכים למבקר המדינה ולבג"ץ. כל החומרים שנתפסו אצל ארז קשורים לעיסוק המשפטי בפרשה", אמרו הסנגורים.

אתמול, בעת הדיון בעניינו בבית המשפט, אמר תא"ל (מיל') בניהו: "ניצב כאן אדם בן 54 שמתקשה לשמוע שהוא סכנה לביטחון הציבור. את רוב שנות חיי הבוגרים הקדשתי לביטחון הציבור. אני עומד כאן כחלק מפרשה שהייתי מעורב בה בעל כורחי. אני אדם שומר חוק. אני שמח על החקירה, אך מפנה את תשומת הלב לכך שהיא מתנהלת על חצי מגרש. הכל הושמד, כולל הגיבויים בצד השני, אין לי אלא להצר על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ