ח"כ מוחמד ברכה הורשע בתקיפה

לפי הכרעת הדין, ברכה הדף בכוח ובאמצעות אגרופו אדם שתיעד הפגנת שמאל. חבר הכנסת מחד"ש זוכה מאישום בגין תקיפת לוחם שב"ס בהפגנה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שופט בית משפט השלום בתל אביב, דניאל בארי, הרשיע היום (ראשון) את חבר הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש) בגין תקיפה של אדם בהפגנה נגד מלחמת לבנון השניה ב־2006. במקביל, זוכה ברכה מעבירה של תקיפת לוחם שב״ס בהפגנת פעילי שמאל סמוך לבילעין במחאה על בניית גדר ההפרדה ב–2005.

כתב האישום נגד ברכה הוגש כבר בדצמבר 2009 וייחס לו ארבעה אישומים. באוקטובר 2011 מחק בית משפט השלום שניים מהאישומים נגדו, מאחר ובעניינם עומדת לברכה חסינות מהותית מפני העמדה לדין מתוקף היותו חברי כנסת. שני האישומים שנמחקו ייחסו לח"כ ברכה העלבת עובד ציבור בהפגנה נגד מלחמת לבנון השנייה ב-2006, והפרעה לשוטר במילוי תפקידו בהפגנה של הורי הרוגי מהומות אוקטובר 2000 נגד ביקור של אהוד ברק בנצרת בשנת 2007.

במסגרת האישום בעניין בילעין, ממנו זוכה ברכה, נטען כי במהלך ההפגנה עצר לוחם מיחידת מצדה את אחד המפגינים והוביל אותו לניידת. התביעה טענה כי ברכה התקרב ללוחם מאחור, חנק אותו וקרא לאחרים בערבית לשחרר אותו.

מוחמד ברכה בהכרעת הדין בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

באישום הרביעי נטען כי במהלך הפגנת מחאה נגד מלחמת לבנון השנייה שהתקיימה ביולי 2006, תקף ברכה את יצחק חנניה. חנניה תיעד במצלמה את ההפגנה ופנה לאורי אבנרי, שהשתתף בהפגנה גם כן, בביטויים מעליבים. ברכה חבט בחנניה באמצעות מרפקו בצלעותיו וכן באגרופו וכתפו. ברכה הכחיש את הדברים וטען כי ״ייתכן שצעק עליו, קילל או, אך לא מעבר לזה״.

חברת הכנסת לשעבר תמר גוז׳נסקי העידה לטובתו ומסרה כי לא זוכרת שראתה את ברכה עושה משהו חריג בהפגנה שהתקיימה בכיכר רבין. אולם השופט בארי העדיף את עדויותיהם של חנניה ועד נוסף בשם מנחם גרנגר.

בהכרעת הדין כתב ״עדי התביעה יצחק חנניה ויצק גרנגר עשו עליי רושם אמין. אני ער לאי התאמות בין גרסאות שני העדים. נתתי דעתי לאי התאמות אלה ומצאתי כי אין בהן כדי לפגוע במהימנותם״. בעקבות דברים אלה, קבע השופט כי אחרי שחנניה העליב את אבנרי, ״ברכה צעד לעברו והדף אותו בכוח עם זרוע ואגרוף״.

כתב האישום נגד ח"כ ברכה הוא הפעם הראשונה שבה חבר כנסת עומד למשפט על השתתפות בהפגנות. ההגנה טענה לאורך המשפט כי מדובר ברדיפה פוליטית של חבר כנסת מכהן שמטרתה להפליל פעילות פוליטית לגיטימית של האזרחים הערבים.

השופט בארי דחה את בקשת סנגוריו של ברכה לקבוע כי גם בשני האישומים שנותרו ברכה נהנה מחסינות מהותית. בנוסף, הוא דחה את טענתם כי גם אם ברכה ביצע את המיוחס לו במסגרת ההפגנה בכיכר רבין, יש מקום לזכותו מאחר ומדובר ב״זוטי דברים״, שכן האישום המרכזי היה ההפגנה בבילעין.

משמעות קבלת טענת ״זוטי דברים״ היא קבלת פטור מאחריות פלילית, שניתן במקרה שמדובר ״במעשה קל ערך״ מבחינת התוצאות, הנסיבות והאינטרס הציבורי. השופט בארי כתב כי ״במקרה זה הגעתי לידי מסקנה כי לא ניתן לומר שאין אינטרס ציבורי בהרשעתו של הנאשם. הנאשם שהוא חבר כנסת וראש תנועה פוליטית הפעיל אלימות כלפי אדם על רקע דברים בוטים שאמר אותו אדם. מצופה מאיש ציבור שלא ינקוט באלימות כשמשמיעים בפניו עמדות הנוגדות את שלו״. 

בעקבות הזיכוי מהאישום בעניין בילעין וביטול שני האישומים הנוספים ב–2011 ביקש היום עורך דינו של ברכה, חסן ג׳בארין מארגון עדאלה, כי הפרקליטות תשקול לחזור בה מכתב האישום כולו. בתגובה השיב התובע מפרקליטות מחוז תל אביב, עו״ד יוסי קורצברג כי הבקשה תישקל. במידה והפרקליטות לא תחזור בה מכתב האישום, הודיע עו״ד ג׳בארין כי בכוונתו לערער על ההרשעה.

בתגובה להכרעת הדין אמר ח"כ ברכה כי "תוצאת המשפט בערכאה הנוכחית הוכיחה את מה שאמרנו ברגע הראשון, מדובר במשפט פוליטי נגד פעילותו ועמדותיו של חבר כנסת מכהן. הקריסה המבזה של כתב האישום צריכה להדליק נורות אדומות בפרקליטות ואצל היועץ המשפטי לממשלה על הקלות הבלתי נסבלת של התנכלות המכוונת וחסר הבסיס לנבחר ציבור. אותו מני מזוז שסגר את תיקי רצח של 13 אזרחים ערבים באוקטובר 2000 יכול לחבר כתב אישום נגד חבר כנסת על כביכול דחיפה של פעיל ימין קיצוני שהתכוון לתקוף את אורי אבנרי".

לאולם הדיונים היום בבית משפט השלום הגיעו לתמוך בברכה השייח' ראאד סלאח שנשלח לאחרונה לשמונה חודשי מאסר בגין הסתה לאלימות, ראש העיר נצרת לשעבר ראמז ג'רייסי, חבר הכנסת דב חנין וחברת הכנסת לשעבר תמר גוז'נסקי. גוז'נסקי אמרה ל"הארץ" כי העריכה עוד בטרם נכנסה לאולם שזו תהיה התוצאה. "בית המשפט רצה מצד אחד להגיד שהוא לא מחמיר עם ח"כים ומצד שני להעמיד אותם במקומם, במיוחד כשמדובר בח"כים ערבים ויש זרם פוליטי מאוד חזק שאומר שיש להם יותר מדי כוח וצריך לרסן אותם". היא הוסיפה כי "האישום בעניין ההפגנה בבילעין הייתה רדיפה על פניה. מישהו היה פעם בהפגנות שהוא יודע מה קורה כשאנשי ימין מתנפלים עלינו? מה הם רוצים שנעשה, שניתן להם לדחוף? דמוקרטיה זה לא להסכים להיות קורבן".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ