בג"ץ דחה עתירה נגד החלטת הפרקליטות להימנע מהסכם עדת מדינה עם שולה זקן

השופטים עמית, זילברטל וסולברג, שללו את טענת התנועה לאיכות השלטון לפיה ההחלטה לא סבירה ופוגעת בשלטון החוק, והזכירו כי זקן זכאית להעיד בשנית

רויטל חובל
רויטל חובל

הרכב בג"ץ בראשות השופט יצחק עמית דחה היום (שלישי) את העתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון בבקשה להורות לפרקליטות לחתום עם שולה זקן על הסכם עדת מדינה. בפסק הדין הזכירו השופטים עמית, צבי זילברטל ונעם סולברג, כי בית המשפט לא נוטה להתערב בשיקול הדעת של הפרקליטות במקרים של החלטה לחתום על הסדר טיעון,

"על אחת כמה וכמה בעניין דנן, שבו מבקשת התנועה לאיכות השלטון כי בית המשפט יאכוף על רשויות התביעה לערוך הסכם עד מדינה, ובכך להתערב באופן אקטיבי באופן ניהולו של תיק פלילי. כל זאת, כאשר הערעור תלוי ועומד בבית המשפט העליון וההליך בבית המשפט המחוזי נמצא ערב מתן הכרעת הדין", מסרו השופטים.

השופטים דחו את הטענות שהעלתה התנועה לאיכות השלטון בעתירה, לפיהן החלטת הפרקליטות שלא לחתום עם זקן על הסכם ולבקש מבית המשפט להעידה מחדש היא בלתי סבירה באופן קיצוני, פוגעת באמון הציבור ובשלטון החוק ומחייבת את התערבותו של בג"ץ. השופטים ציינו בפסק הדין כי "לא מצאנו בסיס לחשש שמא נהגה הפרקליטות שלא בתום לב, או מתוך מניעים נפסדים, או בניגוד לאינטרס הציבורי. דומה כי עמדת הפרקליטות סבירה, ומושתתת על אדנים מקצועיים ענייניים".

זקן באמצעות עורכי דינה, עפר ברטל ודב גלעד כהן, הצטרפו לעמדת התנועה ובהקשר זה העיר אתמול השופט עמית בהומור כי "הוא נהנה מהקואליציה בין שני הצדדים".

עוד הזכירו השופטים כי לזקן עומדת האפשרות לשוב ולהעיד "על מנת להוציא את האמת לאור, כדבריה, ואין היא מחויבת להמתין לבקשה מצִדה של הפרקליטות לשוב ולהעידהּ. החלטת הפרקליטות שלא לחתום עם גברת זקן על הסכם עד מדינה אינה מעלה ואינה מורידה לעניין זכותה של גב' זקן לבקש לחזור אל דוכן העדים".

בדיון שהתקיים אתמול ביקשה הפרקליטות להגיש לעיון השופטים מסמך חסוי, שכולל עדכון על התפתחויות שחלו מאז הגיבה הפרקליטות לעתירה בשבוע שעבר. ההערכה היא כי מדובר בהתפתחות בחקירת המידע החדש שמסרה זקן במסגרת עדותה החדשה במשטרה, ושמצוי כעת בחקירה. השופט זילברטל רמז כי גם ללא המידע החסוי, צפויה העתירה להידחות, אולם הפרקליטות ביקשה להביא תמונה עדכנית בפני השופטים.

בערוץ 10 דווח הערב על חידוש המגעים בין זקן לפרקליטות בניסיונות להגיע להסכמות בעניין המידע שמסרה ואולי תמסור גם בעתיד, והתמורה לו. עם זאת, לא נמסר על כך אישור מגורם רשמי. הכרעת הדין בתיק צפויה להימסר בכל מקרה ביום שני הקרוב.

בפסק הדין יש ביקורת מרומזת על העתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון ועל כך שהיא אינה מבוססת על מידע שידוע לתנועה לאיכות השלטון או מצוי בידיה. "העתירה שלפנינו, לא תואר לה ולא הדר, בשים לב לכך שהיא נעדרת תשתית עובדתית", כתבו השופטים, "העתירה מעידה על עצמה כמתבססת על השערות, הערכות, ספקולציות ופרסומים שונים אשר מקורם בכלי התקשורת. העותרת אינה מתיימרת לדעת את תוכן הודעתה של גברת זקן במשטרה".

בהמשך לרמז של זילברטל ביחס לכך שאין צורך בהגשת חומר חסוי, ציינו השופטים כי "מצאנו כי אין באמור במסמך (החסוי) כדי לשנות מהתוצאה המתחייבת של דחיית העתירה בהינתן המסד העובדתי שבעתירה, על מה שיש בה, ובעיקר – על מה שאין בה".

סנגורו של אולמרט, רועי בלכר, ביקש להשית על התנועה לאיכות השלטון הוצאות בשל העתירה שהגישה, אך בקשתו נדחתה.