זקן מסרה למשטרה הקלטות המעידות לכאורה כי אולמרט שיבש הליכים

התקדמות במגעים להסכם עדת מדינה עם ראש לשכת רה"מ לשעבר. ל"הארץ" נודע כי בהקלטות שסיפקה נשמע אולמרט מבקש שתסרב להסדר טיעון בפרשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שולה זקן נחקרת בימים האחרונים במשטרה, בנוגע למידע חדש שמסרה ולפיו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ניסה לשבש את הליכי משפטו בפרשת הולילנד, ואף מסרה הקלטות המתעדות לכאורה את ניסיונו לעשות זאת. היום דווח ב"הארץ" כי בשל החלטת זקן להעיד נגד אולמרט התקיימו במשרד המשפטים דיונים ממושכים בשאלה האם להביא למעצרו. המגעים להסכם עם זקן מתקדמים לקראת הכרעת הדין בתיק, שצפויה להינתן ביום שני הקרוב, וההחלטה בעניין צפויה להתקבל מחר.

הגרסה שמסרה זקן לאחרונה מוצקה יותר מזו שעלתה בעדותה במשטרה בתחילת החודש. כבר אז טענה זקן לשיבוש הליכי חקירה מצד אולמרט, שלדבריה הגיע לביתה וניסה לשכנע אותה שלא לחתום על הסדר טיעון בפרשה, אך לא הציגה ראיות תומכות לכך. לפני כשבוע הגישה זקן לפרקליטות הצעה משופרת, ול"הארץ" נודע כי גיבתה את עדותה בכמה הקלטות, שבהן נשמע אולמרט אומר שחתימה על הסדר טיעון תפגע בו ושידאג לזקן ולבני משפחתה. לפני כשנה דחתה זקן ברגע האחרון הסדר שבמסגרתו היתה אמורה לרצות 11 חודשי מאסר בפועל.

בנוסף סיפרה זקן על שיבוש הליכים גם בתיקי ראשונטורס וטלנסקי, שבהם שמרה על זכות השתיקה בחקירתה במשטרה, לא עלתה על דוכן העדים והורשעה בקבלת דבר במרמה. אולמרט סייע במימון הגנתה בתיקים אלה: בחקירת פרשת הולילנד התברר כי בחשבונות הבנק של אחד מבניה הופקדו מאות אלפי שקלים מחו"ל, ובהם 50 אלף דולר שקיבלה ב-2009 מאיל ההון דניאל אברהמס. בעדותו בבית המשפט אישר אולמרט שהוא סייע במימון ההגנה המשפטית של זקן בכך שחיבר בינה ובין אברהמס, וההערכה היא כי הוא קישר אותה עם אנשי עסקים נוספים. במשפט הולילנד מצויגת זקן ע"י עפר ברטל ודב גלעד-כהן מהסנגוריה הציבורית.

אף שכשהוחלט שלא לחתום עם זקן על הסכם עדת מדינה הודיעה הפרקליטות כי לא תאפשר לה "מקצה שיפורים" בהמשך, המגעים לחתימה עמה על הסכם נמצאים כעת בשלב מתקדם ביותר. סלע המחלוקת הוא העונש שיוטל על זקן, שאינה מוכנה לרצות מאסר בפועל, בעוד הפרקליטות עומדת על כך שתרצה שנת מאסר. בפרקליטות קיימים חילוקי דעות לגבי האופן שבו יתבררו טענות השיבוש אם ייחתם הסכם, באמצעות פתיחת תיק הולילנד ובקשה לעיכוב הכרעת הדין או באמצעות תיק נפרד. אם הפרקליטות לא תציג את המידע החדש בפני השופט בתיק, דוד רוזן, היא לא תוכל לעשות בו שימוש במקרה שתערער על ההכרעה בו.

שולה זקן בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

כדי לעשות שימוש במידע שמסרה זקן, המשטרה צריכה לחקור את אולמרט, אך כיוון שמדובר בהשלמת חקירה בתיק המתנהל בבית המשפט ובו אולמרט נאשם, תצטרך הפרקליטות לפנות לבית המשפט ולהגיש בקשה מסודרת, והשופט דוד רוזן יכריע אם לקבלה. אם תחליט הפרקליטות לחקור את אולמרט היא תבקש לדחות גם את הכרעת הדין. 

בתחילת החודש פרסם בנה של זקן, נדב, סטטוס בפייסבוק שבו פנה לאולמרט, אותו כינה "מיסטר א"א": "אני שומע את חרדתך בדבר ניסיון ל'הטיית משפט', ואני רוצה לשאול אותך מה מחריד יותר, 'הטיית משפט' או 'הדחת עד' (לכאורה)?". בהמשך כתב זקן: "אני עוד זוכר את הביקור שלך אצלנו בבית ואת שיחת הטלפון שלנו שעליהם עוד לא דיברנו (חבל...), מוכן להזכיר לך אותם אם שכחת!".

צוות ההגנה של אולמרט מסר היום כי "בעקבות המשך מסע ההכפשה התקשורתי וההדלפות הבלתי פוסקות מהמשטרה ומהפרקליטות, אנו חוזרים ומתריעים כי כתוצאה מאותן הדלפות, ישנו חשש ממשי לזיהום ההליך המשפטי ולפגיעה קשה בטוהר ההליך. לאחר שאתמול נדחו שתי בקשות לפתוח מחדש את משפט הולילנד, יצאו גורמי האכיפה בהדלפות לפיהן הוחלט לפתוח בחקירה על שיבוש המשפט. להדלפות מטרה אחת ויחידה: להשפיע על סיום ההליך המשפטי ערב ההכרעה בו. בכך למעשה משבשים גורמי האכיפה הליכי משפט, תוך שהם רומסים ברגל גסה את תקינות והגינות ההליך המשפטי ומנסים ליצור אש מעשן. צוות ההגנה מבקש לדחות את הניסיונות הללו שמבוססים כולם על שקרים וכזבים שניתן להפריכם על נקלה".

בתגובתו לבקשת עורכי הדין אלדד יניב ושחר אלון להצטרף לתיק כידידי בית משפט ולבקש לזמן את זקן לעדות בשנית, הבהיר סנגורו של אולמרט רועי בלכר כי הדבר יאלץ את צוות ההגנה לחשוף פרטים נוספים בנוגע לזקן. "היה ויחליט בית המשפט הנכבד על זימונה של גב' זקן לעדות נוספת, יחייב הדבר היערכות מתאימה ושמיעתם של עדים נוספים", כתב. הוא פירט רשימה של עדים שיבקש אולמרט לזמן, בהם אנשי עסקים וקבלנים ירושלמים שזקן נעזרה בה לאינטרסיה האישיים, ושנחשפו במסגרת פרשת רשות המסים.

בלכר הוסיף כי "לא יהא מנוס מלעמוד על היקפו של הקשר המושחת שנוצר בין גב' זקן למר דכנר ועל הקשרים המושחתים של גב' זקן עם גורמים אחרים, כפי שנתגלו בפרשת רשות המסים, בה הורשעה גב' זקן בהפרת אמונים. אם תשוב גב' זקן לדוכן העדים, הראיות הסותרות שיבקש מר אולמרט להציג יקיפו את שלל פעולותיה של גב' זקן, שמטרתן הייתה קידום ענייניה האישיים וענייני בני משפחתה, פעולות שנעשו מאחורי גבו של מר אולמרט ובניגוד מוחלט לאינטרסים שלו, ושנודעו לו רק במהלך חקירתו בפרשת רשות המסים, ולאחר מכן, כשנחשף לחומר החקירה בפרשה דנא".

אתמול דחה בג"ץ את עתירת התנועה לאיכות השלטון, שביקשה להורות לפרקליטות לחתום עם זקן על הסכם עדת מדינה. הפרקליטות הגישה לעיון השופטים מסמך חסוי, שכולל עדכון על התפתחויות שחלו מאז הגיבה לעתירה בשבוע שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ