בית המשפט יכריע היום אם זקן תעיד מחדש נגד אולמרט

הכרעת הדין בתיק הולילנד אמורה להימסר מחר. השופט יקבע אם לפתוח את המשפט מחדש ולהתיר למשטרה לחקור את אולמרט בחשד לשיבוש הליכים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

היום (ראשון) אחר הצהריים, יום לפני המועד המתוכנן של הכרעת הדין בתיק הולילנד, עתיד השופט דוד רוזן להחליט אם להיענות לבקשת הפרקליטות לזמן מחדש לעדות את שולה זקן ולדחות את מועד הכרעת הדין, או לסרב ולקבוע שמשפט הולילנד הגיע לקו הסיום. החלטת השופט רוזן תהיה סופית ואין בכוונת מי מהצדדים להגיש עליה בקשת ערעור.

בנוסף יכריע רוזן בבקשת רשויות החוק לחקור את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בחשד לעבירות של שיבוש הליכי משפט והדחה בחקירה. חקירת אולמרט טעונה את אישור בית המשפט כל עוד הוא בסטטוס נאשם והחשדות קשורים לאותו תיק. ההערכה היא כי בחקירת המשטרה של חשדות השיבוש, ייחקרו גם עורכי הדין של הצדדים.

הפרקליטות מבקשת להציג לבית המשפט את ההקלטות של שיחותיה ופגישותיה של זקן עם אולמרט, מהן עולה לכאורה שהוא אכן שיבש את ניהול משפט הולילנד. מדובר בחשדות לשיבוש המשפט ולא בחיזוק הטענות לקבלת השוחד המיוחסת לאולמרט בפרשה.

למרות זאת, בבקשה שהגישה ביום חמישי, הבהירה הפרקליטות כי עדותה החדשה של זקן, לרבות הראיות התומכות, צריכה להישמע גם במשפט הולילנד. לטענת הפרקליטות, לראיות החדשות יש חשיבות לצורך בחינת העדויות שאולמרט וזקן מסרו בבית המשפט. בנוסף, ההקלטות עשויות לגלות מדוע היה כה חשוב לאולמרט שזקן לא תעיד נגדו במסגרת הסדר הטיעון שגובש עמה לפני שנה, אותו דחתה ברגע האחרון, ולהוכיח את הלחצים שהופעלו עליה. כך, בעדותה בבית המשפט באוקטובר האחרון, סיפרה זקן שהיא מעריצה את אולמרט, על אף שכבר אז נוצרו סדקים במערכת היחסים ביניהם.

בתגובה, אולמרט עתיד לבקש להגיש ראיות סותרות. סנגוריו כבר איימו לזמן לדוכן העדים אנשי עסקים ירושלמים שזקן קיבלה מהם טובות הנאה, כפי שעולה מחומר החקירה בפרשת רשות המסים, שבה הורשעה זקן. קו ההגנה המרכזי של אולמרט יטען כי זקן היא המושחתת, שמודה בקבלת שוחד ועושה הכל 
כדי למלט את עצמה משהות ממושכת בכלא.

אם אכן תבשיל החקירה נגד אולמרט, הוא אמור לעמוד על כך לדין בהליך נפרד של כתב אישום חדש. במסגרת ההחלטה אם להעמיד אותו לדין שוב, תביא הפרקליטות בחשבון גם את ההכרעה בתיק הולילנד. אם יורשע בקבלת שוחד, ייתכן כי הפרקליטות לא תתעקש גם על האישום בשיבוש. מנגד, אם יזוכה, כתב אישום נוסף נגד אולמרט עלול לחזק את טענותיו לרדיפה.

הפרקליטות מאמינה כי חובתה להביא את הראיות החדשות של זקן בפני השופט רוזן, וכי היא תמעל בתפקידה אם תסתיר אותן ממנו. אם יחליט רוזן לדחות את בקשתה, אין בכוונת הפרקליטות לערער על כך, שכן ממילא פתוחה בפניה האפשרות לעשות שימוש בחומרים במסגרת אישום חדש. זקן סיפקה לפרקליטות הקלטות רבות של שיחותיה עם אולמרט מהשנה האחרונה. בסביבתו של אולמרט טענו כי העובדה שזקן הקליטה אותו בשיטתיות זמן כה רב מלמדת כי נאמנותה של זקן לאולמרט היתה מוטלת בספק. מנגד, סנגוריה של זקן, עפר ברטל ודב גלעד כהן, טוענים כי זקן הקליטה את אולמרט כדי שתוכל לזכור את המסרים שהעביר לה.

זקן ואולמרט בבית המשפט, ב-2012צילום: אוליבייה פיטוסי

בתחילת החודש, כשלראשונה התפרסמו הידיעות על המשא ומתן בין הפרקליטות לזקן לחתימה על הסדר עדת מדינה, הודיע רוזן שהכרעת הדין תימסר ב-31 במארס. היו שראו בהודעת רוזן מסר, וכך גם עתה. רוזן נתן לנאשמים בתיק, בהם אולמרט, זמן רב להגיב לבקשת הפרקליטות - עד היום בשעה 16:00. גם בפרקליטות וגם בהגנה רואים בכך רמז עבה לכך שבכוונתו לדחות את הבקשה. הנחה נוספת היא שאם רוזן כבר החליט להרשיע את אולמרט, הוא ידחה את הבקשה. אם החליט לזכות, הוא יתקשה לדחות את הבקשה ולא לאפשר להציג בפניו את הראיות החדשות.

התסבוכת המשפטית שאליה נקלע תיק הולילנד היא חסרת תקדים בישראל. חלק מהסנגורים בתיק טוענים שלקבלת בקשת הפרקליטות לזמן מחדש לעדות נאשם שחצה את הקווים אין תקדים ואין הצדקה. גם אם אין לכך תקדים, החוק מאפשר זאת. חוק סדר הדין הפלילי מאפשר להגנה, לפרקליטות ולשופט לבקש להציג ראיות ולזמן עדים, גם בשלב שאחרי הסיכומים. ב-1981 אישר בית המשפט העליון בקשה כזו של הפרקליטות להציג ראיה אותה שכחה להציג בעת ניהול המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ