תיק הולילנד

השופט דוחה ההחלטה בעניין זקן ומכנס את הנאשמים לדיון

בהחלטתו כתב השופט דוד רוזן כי "הכרעת הדין תינתן מחר, אם לגבי כל הנאשמים, אם חלקם או שיתקיים דיון בבקשת הפרקליטות"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

השופט דוד רוזן הודיע הערב (ראשון) כי ההחלטה אם לאפשר לשולה זקן להעיד ולעכב את הכרעת הדין בפרשת הולילנד תידחה. "ישיבת בית המשפט הקבועה למחר, יום ב', 31 במארס, בשעה 9 תתקיים במועדה", כתב השופט בהחלטתו. "הנאשמים כולם יתייצבו - ולא ייעצרו. הכרעת הדין תינתן מחר, אם לגבי כל הנאשמים, אם חלקם או שיתקיים דיון בבקשה המאשימה".

הפרקליטות ביקשה לזמן מחדש לעדות את שולה זקן ולדחות את מועד הכרעת הדין. הצדדים בתיק הופתעו מהחלטת רוזן ומתקשים לפרש אותה. משפטנים המכירים את רוזן מפרשים את ההחלטה כ"ניסיון להשאיר את כולם באפילה ועם זאת להשאיר את כל האופציות פתוחות. או שתינתן הכרעת הדין או שיתקיים דיון". עם זאת, הצדדים מעריכים כי מדובר בניסיון של רוזן למנוע ספקולציות לגבי המשמעות של דחיית בקשת הפרקליטות. ההערכה הייתה שאם רוזן ידחה את בקשת הפרקליטות ולא יאפשר לשולה זקן להעיד מחדש, המשמעות היא שהחליט להרשיע את אולמרט.

הנאשמים עצמם מתכוננים לכך שהכרעת הדין תינתן מחר, וגם בפרקליטות מתכוננים לאפשרות זאת. ההערכה בקרב שני הצדדים היא שאם השופט רוזן היה רוצה לפצל את הכרעת הדין או לקיים דיון בבקשת הפרקליטות להעיד את זקן -  הוא היה עושה זאת כבר ביום חמישי או ביום היום. על כן, שני הצדדים מניחים שהשופט רוזן כבר קיבלת החלטה, אך חשש שפרסה היום היה מביא להסקת מסקנות לגביה. 

דקות ספורות לפני המועד האחרון לתגובה אחר הצהריים, הודיעו סנגוריו של אולמרט, רועי בלכר ואלי זהר כי הם מתנגדים לבקשה להעיד מחדש את זקן. בדומה לאולמרט, התנגדו כל שאר הנאשמים בתיק לבקשת הפרקליטות לדחות את מועד הכרעת הדין, בטענה לעינוי דין. 

סנגוריו של אולמרט, אמרו אחר הצהריים לבית המשפט כי "אולמרט נכון להיחקר בכל הנוגע לחשדות החדשים כנגדו, בכל עת", אך לדבריהם, בקשת הפרקליטות לשוב ולהעיד את זקן היא בקשה מאוחרת. לטענת עורכי הדין, הראיות החדשות מטעם זקן אינן רלוונטיות לאישומים נגד אולמרט במסגרת תיק הולילנד. 

בתגובתם הלינו הסנגורים על "זיהומו החמור של ההליך הפלילי ולפגיעה האנושה בזכויותיו של מר אולמרט, המתרחשת לנגד עינינו יום-יום, שעה-שעה, ואשר הגיע לשיא שלילי חדש בהגשת הבקשה דנא". כוונת הסנגורים לפרסומים בכלי התקשורת על תוכן העדות של זקן. בנוסף, מלינים הסנגורים על כך ששופטים לשעבר, עמיתים של השופט רוזן, מתראיינים בכלי התקשורת ומייעצים לו כיצד לנהוג וכיצד הם היו נוהגים לו היו במקומם.

"לצערנו, נתקלנו בחודש האחרון בלא מעט פרסומים מכפישים ופוגעניים בכלי התקשורת, אשר נמנע מאיתנו לחלוטין מלהגיב עליהם. אולם, טרם נתקלנו במצב בו עמיתיו של בית המשפט הנכבד, אשר ישבו עמו על כס השיפוט אך לאחרונה, מתראיינים בכלי התקשורת ומשיאים לבית המשפט הנכבד עצות כיצד לנהוג בבקשה התלויה ועומדת להכרעתו". בתוך כך, טוענים הסנגורים כי "מעולם לא נתקלנו גם במצב בו נאשם אשר טרם הוכרע דינו, מוכפש ומושחר בבית המשפט באופן בוטה כל כך על ידי הפרקליטות , המצווה יותר מכל בשמירת זכויותיו ובהקפדה על טוהר ההליך המשפטי. אכן, כאשר במר אולמרט מדובר, הלא יאומן – יסופר".

זקן ואולמרט בבית המשפט, ב-2012צילום: אוליבייה פיטוסי

"מנוסח בקשת הפרקליטות עולה באופן ברור, כי 'הראיות התומכות' אשר גב' זקן המציאה לפרקליטות זמן קצר לאחר שנדחתה בקשתה להפוך לעדת מדינה, אינן מתייחסות כלל לאישומים נשוא ההליך דנא, אלא לחקירה חדשה, המתמקדת בחשד לשיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה או בעדות", נכתב בתגובה. "החקירה החדשה שהחלה להתנהל בימים אלה עוסקת בחשדות כנגד מר אולמרט, שלא נדונו כלל במשפט, ואינה קשורה למארג הראייתי שנדון בבית המשפט הנכבד במשך למעלה משנתיים ימים".

זימון אולמרט לחקירה טעון את אישור בית המשפט כל עוד הוא בסטטוס נאשם והחשדות קשורים לאותו תיק. ההערכה היא כי בחקירת המשטרה של חשדות השיבוש, ייחקרו גם עורכי הדין של הצדדים. החלטת השופט רוזן תהיה סופית ואין בכוונת מי מהצדדים להגיש עליה בקשת ערעור.

הפרקליטות מבקשת להציג לבית המשפט את ההקלטות של שיחותיה ופגישותיה של זקן עם אולמרט, מהן עולה לכאורה שהוא אכן שיבש את ניהול משפט הולילנד. מדובר בחשדות לשיבוש המשפט ולא בחיזוק הטענות לקבלת השוחד המיוחסת לאולמרט בפרשה.

למרות זאת, בבקשה שהגישה ביום חמישי, הבהירה הפרקליטות כי עדותה החדשה של זקן, לרבות הראיות התומכות, צריכה להישמע גם במשפט הולילנד. לטענת הפרקליטות, לראיות החדשות יש חשיבות לצורך בחינת העדויות שאולמרט וזקן מסרו בבית המשפט. בנוסף, ההקלטות עשויות לגלות מדוע היה כה חשוב לאולמרט שזקן לא תעיד נגדו במסגרת הסדר הטיעון שגובש עמה לפני שנה, אותו דחתה ברגע האחרון, ולהוכיח את הלחצים שהופעלו עליה. כך, בעדותה בבית המשפט באוקטובר האחרון, סיפרה זקן שהיא מעריצה את אולמרט, על אף שכבר אז נוצרו סדקים במערכת היחסים ביניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ