אהוד אולמרט הורשע בשוחד בפרשת הולילנד; "עד המדינה קנה את שירותיו"

זקן ולופוליאנסקי הורשעו בקבלת שוחד, דנקנר הורשע בקבלת שוחד ובהלבנת הון ■ בעלי מתחם הולילנד והמתווך הורשעו במתן שוחד ■ מנהל מינהל מקרקעי ישראל ומנהלי חברת "הולילנד פארק" זוכו ■ הטיעונים לעונש יינתנו ב-28 באפריל, השופט העיר שלא יאמץ בהכרח את עסקת הטיעון עם זקן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השופט דוד רוזן הרשיע הבוקר (שני) את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בשני אישומי שוחד: בסך חצי מיליון שקל בפרשת הולילנד וכן של 60 אלף שקלים בפרשת הזרע. רוזן קבע שאולמרט שיקר לבית המשפט, הדגיש כי "גרסתו נדחתה על ידי מכל וכל" וכי "עד המדינה קנה את שירותיו ולא התחבר בקשרי רעות אתו. זה היה קשר עסקי". רוזן הוסיף כי הוכח בבית המשפט שעד המדינה שמואל דכנר העביר כספים לכיסוי גירעונות של אולמרט והוא בתמורה פעל לקידום פרויקט הולילנד. רוזן הודיע כי הטיעונים לעונש יינתנו ב-28 באפריל, והוציא צו עיכוב יציאה מהארץ לכל המורשעים.

השופט רוזן אימץ את גרסתו של עד המדינה אף שמת במהלך עדותו במארס 2013, לפני שחלק מהסנגורים הספיקו לחקור אותו חקירה נגדית. "מדובר בעד שתבונתו בלטה על פי כל אמת מידה...במהלך המשפט הוחוור כי עיקרים בעדותו של עד המדינה, שהינם במידה רבה בסיס כתב האישום, הוכחו כדבעי".  השופט רוזן ציין שלאורך כל עדותו "ציין עד המדינה את מצבו הרפואי הרעוע. הוא לקח על עצמו מטלה. דבריו התקבלו בגיחוך".

רוזן זיכה את אולמרט מחמת הספק משני אישומי שוחד שיוחסו לו: על כך שביקש מדכנר לסייע כספית למהנדס העיר ירושלים אורי שטרית ועל כך שזקן ביקשה מדכנר לממן סקר. "הוא לא קיבל טובות הנאה כלשהן, כל שעשה בתפקידיו הציבוריים אמר שעשה בלי מתת", כתב רוזן, "דנתי בקשרים בין עד המדינה לנאשם מספר 8 (אולמרט), בהתחלה הוא טען שהוא מאכער שראה במסדרונות, אך התברר שהיחסים ביניהם היו הרבה יותר קרובים. אולמרט תיאר את דכנר כאדם לא צלול, תיאורים שאינם משקפים את המציאות. את תיאורו של אולמרט את עד המדינה כקמצן ניתן לראות כלעג. אולמרט אמר שקר בבית המשפט, ביקש להשחיר ולשקץ את עד המדינה".

רוזן הרשיע את שולה זקן, ראש לשכתו לשעבר של אולמרט בכל עבירות השוחד למעט אחת, ודחה את גרסתה שלפיה קיבלה מהעד דכנר מתנות ולא שוחד. "ניכר היה בבית המשפט כי היא מוכנה להקריב את עצמה", כתב השופט, והוסיף כי אולמרט היה מודע לנאמנות "חסרת הגבולות שלה". לדבריו, "זקן שתקה במשפט בירושלים ושילמה על כך מחיר"

נתונים: רויטל חובל

רוזן הדגיש כי עדותה של זקן היתה בעייתית ומסולפת. "זקן היתה כיבוש משני", הוסיף, "דכנר ביקש לקנות את פעולתה לטובתו. הוא נתן לה יחס חם והיא חיבבה אותו. תגובתה וראיות נוספות מאוששות את עדותו של דכנר, כי יצא מחדרו וסיפר לה שנתבקש להעביר את הכסף לאחיו של אולמרט. זקן פעלה למען האינטרסים של עד המדינה דכנר". עוד הוסיף רוזן כי אין סתירה בין חיבה לבין שוחד. "היא לא הורדמה, ובנפש חפצה נטלה טובות הנאה גם לעצמה", הדגיש. 

בתום הקראת הכרעת הדין, התייחס רוזן להסדר הטיעון שנחתם עם זקן ולעדותה החדשה, ורמז שהוא לא מתכוון לקבלה בהכרח. "אם מדובר בניקוי אורוות, אהיה פתוח וקשוב", אמר, "אם מדובר בשיבוש מהלכים, אין פה מהלך גדול. אני מתאר לעצמי שידעתם למה היא העידה כפי שהעידה". הוא הוסיף כי "לא מדובר באיזה פקידה זוטרה. היא גורם עצמאי. אני ארצה לדעת בדיוק למה אתם מבקשים מה שאתם מבקשים". על פי הסדר הטיעון, זקן תרצה עונש של 11 חודשי מאסר בפועל, בעוד שללא הסדר יש אפשרות שתישלח למספר שנות מאסר. העונש המקסימלי על עבירת קבלת שוחד עומד על שבע שנים. 

רוזן התייחס לאחיו של ראש הממשלה לשעבר, יוסי אולמרט, והדגיש כי הוא אישר דברים עיקריים בעדותו של עד המדינה, ולפיהם "הכסף הועבר באמצעות שישה צ'קים". לדבריו, "עד המדינה לא הכיר את יוסי, יוסי לא הכיר את עד המדינה קודם. הקשר היחיד ביניהם הוא אדם יחיד והוא אולמרט. הכסף הועבר ליוסי לבקשת אהוד. העברת הכסף ליוסי אולמרט מדכנר הוכחה. עד המדינה לא יכול היה שלא לספר את זה לאולמרט".

הוא הוסיף כי "אין מחלוקת על כך שהכסף שניתן לו על ידי עד המדינה ניתן לו רק בשל אחיו. יוסי אולמרט היה מודע לחבריו שועי עולם של אחיו. הוא ידע שללא הכרת תודה ייסגר אוצר הפלא של אחיו. לא ייתכן שטלנסקי הזוי ויוסי אולמרט אוטיסט. לא יכול להיות שיוסי אולמרט לא סיפר לאחיו אהוד על כך שדכנר נתן לו כסף". 

השופט רוזן הרשיע את דני דנקנר, יו"ר דירקטוריון תעשיות מלח, בשוחד ובהלבנת הון. הוא התייחס לתופעת המאכער והגדיר אותה "מושחתת ופסולה". לדבריו, המאכער הוא בבחינת מתווך לשוחד ולכן על המחוקק להתמודד עם התופעה באמצעות חוק. 

השופט הרשיע  את אביגדור קלנר, ממקימי חברת "הולילנד פארק", במתן שוחד והלבנת הון וזיכה אותו מחלק מעבירות השוחד מחמת הספק. הלל צ'רני, בעלי מתחם הולילנד, הורשע אף הוא במתן שוחד. מאיר רבין, ששימש יד ימינו של עד המדינה שמואל דכנר, הורשע גם כן במתן שוחד.

אולמרט וזקן בבית המשפט, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

גם ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי הורשע בקבלת שוחד בגין התרומות שקיבל לארגון שהקים "יד שרה". "לופוליאנסקי היה מודע למאות רבות של אלפי שקלים שהוזרמו כ'תרומות' באמצעותו לעמותת 'יד שרה', לאורך השנים בהן עשה תפקידים רמים כסגן ראש עיריית ירושלים, יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה ובהמשך ראש עיריית ירושלים", כתב רוזן, "לופוליאנסקי בחר לפעול בניגוד לאמות המידה הנדרשות בכלל, כמו גם אמות המידה הראויות על פי השקפתו. הוא שיווה לנגד עיניו, כל העת, המטרות הנעלות של עמותת 'יד שרה', ולמען מטרות נעלות אלו בחר לחצות הגדרות ולשקוע בפלילים".

מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית הורשע אף הוא בקבלת שוחד. "הנאשם נטל שוחד בעיניים פקוחות ובנפש חפצה", כתב השופט רוזן. 

בפתח דבריו זיכה השופט מחמת הספק את יעקב אפרתי, מנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, את אמנון ספרן ואת שמעון גלאון, מנהלים בחברת "הולילנד פארק".

אחרי הקראת הכרעת הדין חמק אולמרט במהרה מאולם מבלי למסור הודעה לתקשורת. הוא וזקן אף לא דיברו ביניהם. זקן אמרה ביציאתה מבית המשפט ‫"תכבדו אותי בסיטואציה הזו, שאין ביכולתי להגיב. יבוא יום ואומר את אשר על לבי. תנו לי ללכת הביתה לילדיי ולנכדיי"‬. 

סנגורו של אולמרט, עורך הדין רועי בלכר, הזכיר בתגובה על הכרעת הדין כי מרשו זוכה משניים מתוך ארבעה אישומים. "אולמרט הורשע בבקשת 500 אלף שקל עבור אח שלו וקבלת 60 אלף שקל עבור כיסוי גירעונות", אמר בלכר, "אנחנו נקרא את פסק הדין ונלמד אותו, ואנחנו צריכים להיערך לטיעונים לעונש. דכנר לא נחקר בחקירה נגדית על ידינו, הראיות הן ראיות נסיבתיות ואני מניח שבעניין הזה לא נאמרה המילה האחרונה".

סנגורה של זקן, עורך הדין עפר ברטל, הגדיר את הכרעת הדין "מכוננת". "נלמד את הכרעת הדין", הוסיף, "צריך לזכור שזקן הודתה כבר מהרגע הראשון בדברים שבהם היא הורשעה, דברים זהים למה שסיכמנו בהסדר הטיעון. שמענו את דבריו של השופט בקשר לעונש ובקשר להסדר שנצטרך להסביר. אנחנו בהחלט מתכוונים לעשות את זה בצורה נרחבת ואנחנו מקווים שבית המשפט יאמץ את ההסדר".

פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), עורכת הדין ליאת בן-ארי, אמרה בתום הקראת הכרעת הדין כי "זה יום עצוב למדינת ישראל, יום שבו הוכח הלא ייאמן שהופך לייאמן. זה יום שבו בית המשפט אמר 'די לשחיתות' והתייחס לכולם בצורה שווה. כל תיק יוכרע לפי ראיותיו ולא לפי מעמדו של הנאשם". 

סנגורו של יוסי אולמרט, עורך הדין רונן מטלון, מסר כי "ד''ר יוסי אולמרט מצר מאוד על הרשעתו של אחיו, אהוד אולמרט, וזאת בגין יחסיו של יוסי אולמרט עם עד המדינה, שמואל דכנר. יוסי אולמרט ממשיך לדבוק בגרסתו כי אחיו לא היה מעורב כלל ביחסים בינו לבין שמואל דכנר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ