וינשטיין הורה לבטל כתבי האישום נגד דפני ליף ותשעה פעילים חברתיים נוספים

בהודעת משרד המשפטים נכתב כי "חובת התביעה לבחון מחדש את מדיניותה ומצב הראיות". ליף: "יחד עם הולילנד, השבוע הזה נותן תקווה"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט כי התביעה המשטרתית תחזור בה מכתבי האישום נגד עשרה מפעילי המחאה החברתית ובהם דפני ליף. בעניינם של ארבעה נאשמים נוספים תודיע התביעה לנאשמים על נכונותה לשקול בחיוב בקשה לעיכוב הליכים, שיוביל למעשה להפסקת המשפט. בהודעת משרד המשפטים נכתב כי "כל תיק נבחן באופן פרטני, וזאת נוכח חלוף הזמן ולאור חשיבותם של עקרונות חופש הביטוי והזכות להפגין". עוד צוין כי בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה, הבדיקה נערכה על פי קריטריונים אחידים ושוויוניים, ובהם חומרת המעשים המיוחסים לנאשם ועברו הפלילי. התביעה המשטרתית תמשיך לנהל את ההליכים הפליליים ב-11 תיקים נוספים שנבדקו.

"היועץ החליט כי על התביעה לחזור בה מכתבי האישום בעניינם של עשרה נאשמים, וזאת לאחר שנמצא כי המעשים שמיוחסים להם נמצאים ברף חומרה נמוך יחסית, ואין לנאשמים הרשעות קודמות ולא עומדים נגדם כתבי אישום רלוונטיים נוספים. בחלק מתיקים אלה נוספו לשיקולים גם קשיים ראייתיים שהתעוררו בהם", נכתב בהודעת משרד המשפטים היום (שלישי). "לגבי ארבעה תיקים נוספים, בהם רף המעשים שיוחסו לנאשמים היה בעל חומרה בינונית, ולא היו לנאשמים הרשעות קודמות או כתבי אישום נוספים רלוונטיים שעומדים נגדם, החליט היועץ כי התביעה תודיע לנאשמים על נכונותה לשקול בחיוב בקשה לעיכוב הליכים, ככל שזו תוגש".

היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי אין בהחלטתו "כדי להעיד דבר כנגד ההחלטה להגיש את כתבי האישום מלכתחילה, שנתקבלה לאחר שהתביעה ערכה בחינה מקצועית על פי קריטריונים אחידים, ונמצא שקיים עניין ציבורי בניהול ההליכים וסיכוי סביר להרשעה". עוד נכתב בהודעת משרד המשפטים כי "אין בהחלטה גם כדי להעיד לגבי תפקודם של השוטרים בזירה בזמן אמת, אשר ביצעו מלאכתם נאמנה ועל פי חובתם. חובתה של התביעה לבחון את מדיניותה ואת מצב הראיות מחדש בכל עת, וכך הורה היועץ לעשות גם בתיקים אלה".

מעצרה של דפני ליף, 2012צילום: אלון רון

כתב האישום נגד ליף הוגש לפני שנה וארבעה חודשים בעקבות מעצרה בהפגנה בשדרות רושטילד ב-22 ביוני 2012. התביעה המשטרתית האשימה אותה בהשתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח או באיומים כדי למנוע מעצר. בהליך גישור הציעה לה המדינה להודות בעובדות כתב האישום ולבצע שעות לתועלת הציבור (של"צ) בתמורה לאי הרשעה. ליף סירבה ואמרה כי תסכים רק לזיכוי מוחלט. שלב ההוכחות במשפט נפתח בסוף ינואר השנה, אך ימים ספורים אחר כך הודיעה היועץ המשפטי לממשלה כי ברצונו לבחון את תיקי המחאה החברתית והמדינה ביקשה להקפיא בינתיים את ההליך.

ליף טרם קיבלה הודעה רשמית, אך בשיחה עם "הארץ" בירכה על ההחלטה ואמרה כי הוקל לה. "אני עדיין מחכה לקבל את הטלפון הרשמי מעורכת הדין שלי, כי הם לא נקבו בשם, אבל היום זה יום שמח. אני חושבת שהשבוע הזה - עם פרשת הולילנד ומצד שני ההודעה היום על כך שחופש ביטוי זה לא דבר שהמערכת יכולה לדרוס אותו כל כך בקלות - נותן תקווה שלא צריך לוותר על היושרה הפנימית בתור אזרח כאן ולהיכנע ולהתקפל".

עו"ד גבי לסקי, המייצגת את ליף, אמרה בתגובה כי "טוב עשה היועץ המשפטי לממשלה שהורה לתביעה המשטרתית לחזור בה מכתב אישום שלא היה צריך להיות מוגש מלכתחילה. משמעות החזרה מאישום היא זיכוי. על המשטרה וגופי האכיפה להבין שמהותה של הדמוקרטיה היא האפשרות לממש את הזכות לחופש הביטוי וההפגנה, גם כאשר תוכן ההפגנה אינו לרוחה של המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ