חייל גולני שתיעד את חבריו מכים פלסטיני כפות הורשע בסיוע להתעללות

בהכרעת הדין נכתב כי עצם הצילום עודד את חיילי גולני, שהכו את הפלסטיני הכפות ב–2011. ישיבת הטיעונים לעונש תתקיים בעוד שלושה שבועות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חייל גולני שתיעד הכאת פלסטיני כפות בבסיס ליד רצועת עזה, הורשע היום (שלישי) בעבירה של סיוע להתעללות בנסיבות מחמירות. בית הדין הצבאי בחיפה הרשיע את החייל - שהשתחרר מאז אירע המקרה ב–2011 - אך קבע כי מועד ישיבת הטיעונים לעונש יתקיים רק בעוד כשלושה שבועות.

"עת עסקינן בעצור כפות ומכוסה עיניים, אשר אינו רואה את תוקפיו ואינו יכול להתגונן, מועצמים תחושת חוסר האונים, ההשפלה והביזוי של העצור", נכתב בהכרעת הדין. "הכאת העצור מנותקת מכל סיטואציה מבצעית, והעצור לא היווה כל איום או סכנה לחיילים. ההחלטה לצלם את המכות ומסירת הטלפון לידיו של הנאשם על מנת שיעשה זאת, גם היא מעניקה לאירוע נופך של חומרה".

בית הדין הצבאי טען עוד כי עצם הצילום היווה עידוד ותמיכה בחיילים שהכו את הפלסטיני הכפות. בהכרעת הדין אימץ בית המשפט את עמדת התביעה הצבאית, וקבע כי החייל הנאשם ידע על הכוונה להכות את העצור כבר ברגע שלקח את הטלפון הסלולרי לידיו. "העצור לא הוכה טרם הצילום ועם תחילתו ניכרה בהילות רבה, על מנת להספיק ולצלם את הכאתו, בטרם יתפסו על ידי אחרים", נכתב בהכרעת הדין.

חיילי גולני באימון, ב-2013. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעהצילום: גיל כהן מגן

עוד נטען כי אופן הצילום - שבו אינם נראים פניהם של החיילים, וכן בקשתו של הנאשם מחייל נוסף להשגיח בפתח הדלת - "נועדו באופן מובהק לאבטח את העבירה, למנוע גילויה ולמנוע תפיסת המבצעים", נכתב.

החיילים שתועדו כשהם מכים את הפלסטיני הכפות הורשעו בנובמבר האחרון בתקיפה בנסיבות מחמירות. הרשעתם של שני החיילים, מגדוד 51 של חטיבת גולני, היתה במסגרת הסדר טיעון שבו נגזר עליהם שישה חודשי מאסר בפועל וכן הורדה לדרגת טוראי. חבר השופטים, בראשות אם בית הדין סא"ל טלי פריד, ציינו אז כי במעשיהם פגעו שני הנאשמים "בגופו של הפלסטיני ובעיקר בכבודו כאדם. נוסף על כך, למעשים השלכה רחבה יותר הנוגעת לפגיעה בתדמיתו של צה"ל כצבא מוסרי". החיילים התנצלו בפני בית הדין בעת הרשעתם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ