אלי אשכנזי

אלמונים ניקבו לפנות בוקר (חמישי) צמיגים וריססו כתובת נאצה בכפר הערבי גוש חלב (ג'יש) שבגליל העליון. הבוקר גילו כמה מתושבי הכפר כי צמיגיהם של 40 כלי רכב נוקבו, ורוססה כתובת הנאצה "רק גויים מפנים מארצנו". המשטרה נמצאת במקום וחוקרת את האירוע. בצהריים תגיע לגוש חלב משלחת הזדהות מסאסא ומברעם.

בגוש חלב 3000 תושבים, נוצרים ומוסלמים. חלק מהתושבים הם מפוני בירעם. השכונה שנפגעה היא שכונת אל עקבה המעורבת. חוקרי משטרה רבים נמצאים במקום ואוספים ראיות. בסרטי מצלמות אבטחה שמותקנות ברחוב נראים שלושה פורעים שפועלים בשלווה.

ד"ר מוסטפא עבאסי, תושב גוש חלב ומרצה במכללה האקדמית תל חי, סיפר ל"הארץ" שהבוקר הופתע לגלות כי צמיגי מכוניתו וצמיגי המכוניות של אשתו ובתו נוקבו הלילה. מאוחר יותר גילה כי עוד עשרות מכוניות ברחוב שלו חובלו. "אני חש עלבון עמוק וחרד מאוד להמשך היחסים בין שני העמים שגרים בארץ", אמר עבאסי והוסיף כי הוא חושב שהאלמונים שביצעו את פשע השנאה הלילה, חשים שזרועות החוק לא מגיעות אליהם ומרשים לעצמם להמשיך ולפגוע באזרחים הערבים.

אחת המכוניות שצמיגיהן נוקבו בגוש חלב, היוםצילום: אלי אשכנזי

לדבריו, זו הפעם הראשונה שמתרחש אירוע כזה בגוש חלב. עבאסי הזכיר כי אירועים דומים התרחשו בגליל בכפרים עכברה וטובא-זנגרייה. הוא ציין כי יחסי השכנות בין גוש חלש לישובים היהודים הסמוכים היו טובים מאוד לאורך השנים, "לא היה שום אירוע שיכול להסביר מדוע פגעו בנו הלילה", הוסיף.

זוזו זהרה, חקלאי שצמיגי מכוניתו נוקבו אמר כי "העניין הוא לא הנזק הכספי, זו תחושת ההשפלה. מדובר באות קלון על מדינת ישראל".

ראש המועצה, אליאס אליאס, אמר כי זהו יום עצוב. "אני כועס על שירותי הביטחון שלא עוצרים את הפורעים. זה קורה פעם אחר פעם. תפקיד המדינה לתפוס את האנשים האלה. אנחנו ישוב שהשתלב טוב עם שכניו, מעולם לא היו סכסוכים. אני דורש מהמדינה שתפצה את הנפגעים". ראש המועצה הוסיף ואמר כי רבים לא יצאו היום בבוקר לעבודתם.

עו"ד ויסאם דיב סיפר שהיה צריך להיות הבוקר בבית משפט, אבל צמיגי המכוניות שלו ושל אשתו נוקבו. "זו רשת ארצית ששולחת זרועותיה כמו תמנון ופוגעת ברחבי הארץ", אמר דיב.

מכוניות שצמיגיהן נוקבו בגוש חלב, היוםצילום: אלי אשכנזי

בצהריים תגיע לגוש חלב משלחת הזדהות מסאסא ומברעם. אלי ספרן, חבר קיבוץ סאסא אמר ל"הארץ" כי זהו "מעשה נבזי ונאלח. מישהו רוצה להבעיר אש באזור השלו שלנו. יש לנו יחסי שכנות מעולים עם גוש חלב, כואב לי היום".

גם ראש מועצה אזורית גליל עליון, גיורא זלץ, גינה את הפשע בגוש חלב: "הבוקר אנחנו שוב עדים למעשה שנאה כלפי תושבי המדינה, אזרחים שווים לכולנו שסובלים מהתנכלויות על לא עוול בכפם. תושבי הכפר הם ידידים גדולים של כל תושבי הגליל העליון, זהו אחד הכפרים היפים והוותיקים באזור ששומר על מסורת של שכנות ושלום בית עם כל יישובי הסביבה: קיבוצים, מושבים, כפרים ערביים, צ'רקסים ודרוזים. אני מקווה שהמשטרה תעשה את מלאכתה ותתפוס מהר את המבצעים ומאחל לתושבי הכפר שהשקט והשלווה יחזרו לשכון בו במהרה".

פורום "תג מאיר" שיקיים בערב הפגנה בגוש חלב בעקבות האירוע קרא לממשלה להכריז על פשעים אלו כמעשי טרור. "טרור תג מחיר בגוש חלב מתווסף לשורת התקפות שהתרחשו בימים האחרונים בדיר רפאת, בית חנינה וג'לג'וליה", נכתב בהודעה שפרסם הארגון, "מתקפות תגי מחיר הפכו למגיפה מתפשטת בכל רחבי ישראל. אנו פונים לראש הממשלה בנימין נתניהו בקריאה להכריז על תג מחיר כפעולת טרור. על שר האוצר יאיר לפיד לפצות באופן מיידי את נפגעי פעולות האיבה".

שלשום ניקבו אלמונים צמיגים של ארבעה כלי רכב וריססו כתובות נאצה בגנות הנצרות ותהליך השלום על המנזר הקתולי דיר ראפאת, סמוך לבית שמש. בין הכתובות שרוססו נכתב "אמריקה היא גרמניה הנאצית", "תג מחיר", "ישו קוף" וכן "מריה פרה". משטרת מחוז ירושלים פתחה בחקירת האירוע.

בשבוע שעבר אלמונים ניקבו את צמיגיהן של 34 מכוניות בבית חנינא שבצפון ירושלים. כמו כן, רוססה הכותבת "גויים בארץ = אויבים" על אוטובוס בשכונה. בתחילת החודש שעבר נוקבו צמיגיהן של 19 מכוניות בג'לג'וליה, חומר כימי הושלך לעברן וכתובות גרפיטי של "ה' המלך" ו"כל ערבי פושע" רוססו על קירות מבנים.

תקרית דומה בצפון הארץ אירעה בחודש דצמבר האחרון. אלמונים ריססו כתובות נאצה וחיבלו במכוניות בכפר עכברה, כפר ערבי בתחומה המוניציפלי של העיר צפת. על אחד הקירות רוססה הכתובת "די להתבוללות! ערבים החוצה". בסמוך, נמצאו גם מכוניות שצמיגיהן נוקבו וצינורות המפלט שלהן נסתמו במכוון.

כתובת שרוססה בגוש חלב, היוםצילום: אלי אשכנזי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ