אולמרט לא ייחקר היום בחשד לשיבוש הליכי משפט

ראש הממשלה לשעבר צפוי להיחקר בימים הקרובים. בהמשיך ייחקרו גם פרקליטיו בחשד שלחצו על שולה זקן לדחות את הסדר הטיעון, ואיש העסקים אלפרד אקירוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למרות הדיווחים, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט כנראה לא ייחקר היום (ראשון) באזהרה במשרדי יחידת להב 433 בלוד בחשד לשיבוש הליכי משפט, אלא בהמשך השבוע, זאת מאחר וברגע האחרון חזרה בה המשטרה. אולמרט יזומן לחקירה בעקבות המידע שמסרה שולה זקן, שחתמה על הסכם עדת מדינה. החקירה תואמה עם סנגורו של אולמרט, רועי בלכר.

אולמרט צפוי להיחקר בחשד לביצוע עבירות של שיבוש הליכי משפט והדחה בחקירה ובעדות בתיק הולילנד ובפרשות טלנסקי וראשונטורס, שהתנהלו בבית המשפט המחוזי בירושלים וכעת עומדים ותלויים בערעור בבית המשפט העליון.

ההחלטת לחקור את אולמרט התקבלה בפרקליטות כבר לפני עשרה ימים, אז פנתה לבית המשפט בבקשה לאשר את חקירת אולמרט ולזמן לעדות את זקן. הפנייה נעשתה לאחר שנחתם עם זקן הסכם עדת מדינה והסדר טיעון, שבמסגרתו מסרה לפרקליטות ראיות, הכוללות מסמכים והקלטות, שעל תוכנם מוטל צו איסור פרסום.

אהוד אולמרט בהכרעת הדין במשפט הולילנד, השבועצילום: תומר אפלבאום

זקן מסרה גרסה מפורטת שנפרשה על פני חמישה ימים ובשבוע הבא צפויים להיחקר עורכי הדין של הצדדים. בתגובתו לבית המשפט הודיע סנגוריו של אולמרט כי "אולמרט נכון להיחקר בכל הנוגע לחשדות החדשים כנגדו, בכל עת". משדחה השופט דוד רוזן את בקשת הפרקליטות להעיד מחדש את זקן, אם תבשיל חקירת החשדות לשיבוש, יוגש נגד אולמרט כתב אישום חדש ונפרד מתיק הולילנד. הפרקליטות שוקלת להשתמש במידע, הנוגע בין היתר לסוגיית מימון הגנתה במשפט בירושלים, גם במסגרת הערעור על זיכויו של אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס.

החשדות נגד אולמרט כוללים חשד לתיאום עדויות עם זקן, הפעלת לחץ עליה שלא לחתום על הסדר טיעון שגובש עם הפרקליטות לפני כשנה ושאותו דחתה ברגע האחרון, ומימון הגנתה ותמיכה כלכלית בה באמצעות חבריו של אולמרט בתמורה לנאמנותה המוחלטת, במסגרתה שמרה על שתיקה.

אלפרד אקירובצילום: תומר אפלבאום

גם סנגוריה הנוכחיים של זקן, עפר ברטל ודב גלעד כהן שנבחרו מטעם הסנגוריה הציבורית, הזכירו לחצים שהופעלו עליהם בתגובה שמסרו עם החתימה על הסדר הטיעון. גלעד כהן אמר אז כי "התקופה האחרונה עבור גברת זקן היתה לא פשוטה בכלל. במשך המשא ומתן ובמשך כל ניהול התיק הלחצים שהופעלו עליה, על בני משפחתה ועלינו כצוות הגנה, הכוחות שפעלו במסגרת התיק הזה הם בלתי נתפסים. היא חצתה את הרוביקון, היא החליטה לשלב ידיים עם רשויות האכיפה ולחשוף את האמת"

אתמול פורסם כי איש העסקים אלפרד אקירוב יזומן אף הוא לחקירה, במטרה לבדוק האם אולמרט העביר באמצעות אקירוב דמי שתיקה לזקן. אקירוב הגיב היום לפרסום באומרו כי "אני שלם לחלוטין עם העסקתה של גב' זקן בחברת אלרוב, ואינני רואה בכך כל פגם. היא הועסקה כיועצת לשיווק אירועים לבתי המלון בירושלים, כמו גם בתחום התיירות הנכנסת, ובתמורה קיבלה שכר עבור עבודתה". עוד הוסיף אקירוב כי " אני מניח ששרבוב שמי לפרשת אולמרט נועד לספק את היצר התקשורתי ותו לא".

מאלרוב נמסר בתגובה כי "הגברת זקן הועסקה על ידי החברה בשיווק אירועים לבתי המלון בירושלים (ממילא ומצודת דוד). עבודתה הסתיימה באפריל 2013 והיא קיבלה בתמורה 12 אלף שקל לחודש, כנגד חשבונית".

חקירת המשטרה תתמקד בין היתר במימון הגנתה של זקן והתמיכה הכלכלית בה אל מול שתיקתה. במהלך חקירת הולילנד התברר כי בחשבונות הבנק של אחד מבניה של זקן הופקדו מאות אלפי שקלים מחו"ל. בסריקות הקפדניות התברר כי בין השאר, קיבלה זקן ב–2009 50 אלף דולר מאיל ההון דניאל אברהמס שהופקדו בחשבון של בנה.

בעדותו בבית המשפט באוקטובר האחרון אישר אולמרט כי סייע במימון ההגנה של זקן במשפט שהתנהל במחוזי בירושלים באמצעות אברהמס. "אני שמח מאוד שהוא עזר לה, בחורה שכמעט נותרה ללא כל כדי לממן את ההוצאות המשפטיות שלה, עובדת איתי 40 שנה, מה חשבת שאני אפקיר אותה?", ענה בתשובה לשאלת התובע יהונתן תדמור.

השופט דוד רוזן התייחס בהכרעת הדין בתיק הולילנד למימון ההגנה המשפטית על ידי אולמרט בתיקים שהתנהלו בבית המשפט המחוזי בירושלים. "נראה כי מימון זה 'נשא פירות'", כתב רוזן. "זקן בחרה שלא להעיד בבית המשפט המחוזי בירושלים כעדת הגנה במשפט בו הואשמה יחד עם האיש המוערך עליה. לשתיקה במשפט היה 'מחיר' אותו שילמה בעיניים פקוחות, למשמעות המשפטית המכבידה של שתיקת נאשמת בבית משפט". בתיק הולילנד הורה השופט רוזן למנות לזקן עורכי דין מטעם הסנגוריה הציבורית. זקן טענה כי אין ביכולתה לממן את ההגנה המשפטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ