שבוע עמוס: שורת בכירים בדרך לחדרי החקירות

בימים הקרובים צפויים לענות לשאלות החוקרים אהוד ברק, גבי אשכנזי, אהוד אולמרט ופרקליטיו, וכן צפויה להתקבל החלטה באשר לחקירת סילבן שלום

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שוטרי יחידת להב 433 ניצבים בפני שבוע עמוס במיוחד, בעיקר ביחידה הארצית לחקירות הונאה. ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, וראש יאח"ה, תת ניצב אפרים ברכה, שקיימו הערכת מצב בסוף השבוע, צפויים לקבל בשעריהם במהלך הימים הקרובים ראש ממשלה לשעבר, רמטכ"ל לשעבר ועורכי הדין מהמובילים בישראל.

פרשת אולמרט־זקן תעלה השבוע להילוך גבוה ביחידה, עם חקירתו הצפויה של אולמרט. בחקירה יעומת ראש הממשלה לשעבר עם המידע שהעבירה זקן לחוקרים ולפרקליטות בנוגע למימון הגנתה המשפטית תמורת שתיקתה. אולמרט צפוי להיחקר בחשד לביצוע עבירות של שיבוש הליכי משפט והדחה בחקירה ובעדות בתיק הולילנד ובפרשות טלנסקי וראשונטורס, שהתנהלו בבית המשפט המחוזי בירושלים וכעת עומדים ותלויים בערעור בבית המשפט העליון.

זקן בהכרעת הדין בפרשת הולילנד בשבוע שעברצילום: דניאל בר און

אולמרט צפוי להיחקר יותר מפעם אחת אבל ההחלטה המשמעותית במהלך חקירתו תהיה אם יוכל לחזור לביתו בסיום החקירה הראשונה או שמא יישלח למעצר בית או אף למעצר מלא מחשש לשיבוש החקירה. בנוסף, צפויים להגיע למשרדי היחידה עורכי הדין של אולמרט וזקן שיישאלו על ידי החוקרים אם פעלו במודע לטובתו של אולמרט על חשבון זקן ואם נקנתה שתיקתה של זקן בתמורה למימון ייצוגה משפטי. עדות אחרת שתיגבה השבוע בפרשה היא של איש העסקים אלפרד אקירוב, שיתבקש לענות לחוקרי המשטרה האם הוא עומד מאחורי מימון היעוץ משפטי של זקן.

פרשת הרפז שמתנהלת בשבועיים האחרונים ביחידה תעלה גם היא שלב. לאחר שכבר נחקרו דובר צה"ל לשעבר, תא"ל (מיל') אבי בניהו, עוזר הרמטכ"ל לשעבר, אל"מ (מיל') ארז וינר, בועז הרפז ובכירים נוספים במשרד הביטחון, נערכים במשטרה גם לזימונם גיבורי הפרשה - הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שיקרא לחקירה ושל שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, שטרם ברור מה יהיה מעמדו כנחקר. מרבית הנחקרים שהגיעו עד היום למשטרה בפרשה נשאלו על חומרים שהועברו ממשרד הביטחון מבלי ידיעתו של ברק לאשכנזי, וזה עשה בהם שימוש לכאורה כדי להביך את ברק ולפגוע במועמדיו לתפקיד הרמטכ"ל. ייתכן ובמשטרה יזמנו גם את רונית אשכנזי רעייתו של גבי אשכנזי.

ארז וינר בכניסה למשרדי היחידה להב 433 בלוד צילום: מוטי מילרוד

גם בפרשת סילבן שלום צפויים השבוע לקבל במשטרה ובפרקליטות החלטות לגבי עתיד החקירה והתיק בכלל. בשלב זה יש למשטרה מספר שמות של נשים שיכול להיות והוטרדו מינית על ידי שלום, אך אין בידי השוטרים תלונה נגד השר שתאפשר להם לפתוח בחקירה. כל מה שיש בידי החוקרים הוא ראשית הודעה של מתלוננת, שלא מוכנה להגיש תלונה אבל טענה בשיחה עם אנשי המשטרה שיש אמת בתצהיר לגביה שהועבר אליה. לאשה זו אין שום כוונה להגיע לבית המשפט, לפחות בשלב זה. במשטרה מנסים למצות את ההליך מול האשה ולראות אם ניתן יהיה לשתף עמה פעולה. אם יבינו במשטרה ובפרקליטות שהם לא זוכים לשיתוף פעולה של אשה זו או של נשים אחרות ששמותיהן בידיהם, התיק ייסגר.

סילבן שלום. השבוע אמורה להתקבל החלטה בפרקליטותצילום: מרק ישראל סלם

אלה שלוש הפרשות שלא יורדות מסדר היום הציבורי, אבל מרבית העבודה של להב 433 עדיין מתמקדת במלחמה בפשיעה המאורגנת. בשבוע שבו נחקרה זקן, והשר סילבן שלום הגיע לחקירה גם הוא, ניצב מני יצחקי התעניין במיוחד דווקא בסיום טוב למבצע שניהלה היחידה בחודשים האחרונים נגד ארגון הפשע ג'רושי, שהביא למעצר בכירים בארגון עם סמים שאותם הבריחו לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ