ביקורת על המשטרה החוקרת ידוענים: "קנביס אינו הבעיה"

כשהמשטרה מצאה בטלפון של חשוד בסחר סמים רשימת עשרות לקוחות לכאורה, למה היא בחרה לזמן לחקירה דווקא את קרן מור והמפיק מוטי רייף?

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

השחקנית קרן מור נחקרה ביום שישי האחרון במשטרת לב תל אביב בחשד לשימוש במריחואנה. המשטרה זימנה את מור לחקירה לאחר שערכה חיפוש בדירתה, אך לא מצאה דבר. גם מפיק האירועים מוטי רייף נחקר בחשד לשימוש במריחואנה. חקירתם של שני הידוענים עוררה גל של ביקורת על התנהלות המשטרה.

"אני מחכה שהגל הטיפשי הזה יעבור", אמרה מור לחדשות ערוץ 2, "לא היה כלום. רק רצו לשמוע מה דעתי והלכתי, לא הייתי חשודה ולא מצאו כלום". מור הוסיפה כי זימנו אותה לחקירה בגלל שהיא מוכרת. גם רייף פרסם בעמוד הפייסבוק שלו פוסט בו כתב כי הוא נוהג לעשן מריחואנה וביקר את ההחלטה לזמן אותו לחקירה. "בישראל 2014 כשראש ממשלה מואשם בפלילים, נשיא יושב בכלא על אונס, ומשפחות פשע משתוללות ברחוב אני באמת לא מבין איך ולמה הג'וינט שלי מגיע לעמוד הראשון ולמהדורות החדשות", כתב.

הפרשה החלה בשבוע שעבר, עם מעצרו של איש חיי הלילה אייל פלג. בלשי משטרה שבאו לביתו מצאו בדירה 42 גרם של סמים מסוג מריחואנה. פלג הודה בפני הבלשים שהוא סוחר בסמים קלים בכמויות קטנות מאז שנקלע לחובות. הוא גם הציג לשוטרים את מכשיר הטלפון שלו והראה להם רשימת לקוחות שלו, לכאורה. בין כמה עשרות שמות, עלו גם שמם של רייף, מור ושחקן מוכר נוסף שנחקר אף הוא אתמול.

לפי מדיניות משטרת ישראל, לא נעשות פעולות אכיפה נגד רוכשי סמים קלים לשימוש עצמי ששמם עולה במעצר סוחרים. למרות זאת, במקרה האחרון החליטו השוטרים מתחנת לב תל אביב, בפיקודו של ניצב משנה יאיר חצרוני, לפנות לבית משפט השלום בתל אביב להוצאת צווי חיפוש בבתים של מספר חשודים, בהם השלושה המוכרים ביותר. במשטרה מסרבים להגיד בכמה בתים נעשו חיפושים עד לרגע זה בפרשה, אבל נראה כי הבתים הראשונים בהם ביקרו השוטרים היו של רייף ושל מור.

בכיר במשטרת תל אביב אמר אתמול שאין שום כוונה להגיש כתב אישום נגד רייף ומור והשחקן הנוסף, וכי מדובר רק בחקירה לצורך חיזוק החשדות נגד פלג.

מקורבי השחקנית הלינו אתמול על ההחלטה לחקור אותה. "אף אחד הוא לא מעל החוק אבל אם אין לכם כוונה לפעול נגד הקונים ואתם רק רוצים חיזוקים, תנסו קודם אצל אנשים שלא ייפגעו מזה ציבורית", אמרו. השחקן משה איבגי הצטרף למבקרים ואמר לחדשות ערוץ 10 כי "הבעיה היא לא הקנביס, הבעיה היא שבכלל מתעסקים בזה. אני יודע שחברי כנסת מעשנים קנביס, שוטרים מעשנים קנביס, כולם מעשנים קנביס – בואו לא נעשה מזה עניין".

היועץ המשפטי לממשלה הנחה את המשטרה שלא להגיש כתבי אישום כאשר אדם נתפס בפעם הראשונה עם כמות סמים קלים קטנה המוגדרת כשימוש עצמי. "במציאות הקיימת, במגזרים שונים בארץ נעשה שימוש בסמים קלים. המדובר לרוב באוכלוסייה נורמטיבית - שפרט לעישון הסמים אינה מעורבת בפעילות עבריינית", נכתב בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה, מדיניות התביעה - סמים אחזקה ושימוש לצריכה עצמית, שהועברו לידי המשטרה כבר ב-1985 ועודכנו ב-2003.

לפני כחודשיים פורסם ב"הארץ" כי למרות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, בשנת 2012 נפתחו 22,895 תיקים בגין החזקת סמים לצריכה עצמית. לשם השוואה בשנת 2012 הוגשו רק 2,226 כתבי אישום בגין סחר, ייבוא וייצוא של סמים ו-313 בגין גידול, ייצור והפקת סמים - שני סעיפים אלה יחד מהווים פחות ממחצית מכתבי האישום שהוגשו בגין שימוש עצמי.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "בחקירה זו ישנם מעורבים רבים, והחקירה בעיצומה. כל פעולות החקירה שמבוצעות בתיק נעשות במקצועיות, ללא מורא וללא משוא פנים. כל זאת ללא קשר למעמדם החברתי או זהותם של החשודים. למותר לציין כי המשטרה מבקשת לנהל את כל החקירות בחדרי החקירות ובאופן אחראי הרחק מאור הזרקורים. אין אנו חשים צורך להתנצל על כך שאנו מבצעים את עבודתנו נאמנה למען כלל הציבור". 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ