אהוד אולמרט נחקר בחשד לשיבוש הליכי משפט בתיקי ראשונטורס והולילנד

חקירתו נמשכה שמונה שעות וצפויה להימשך בימים הקרובים. אולמרט לא עומת עם ההקלטות שסיפקה זקן, אך טען שהיא ניסתה למשוך אותו בלשונו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נחקר הבוקר (שני) באזהרה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), בחשד לשיבוש הליכי משפט והדחה בחקירה ובעדות בתיק הולילנד ובפרשות ראשונטורס וטלנסקי. חקירתו של אולמרט הסתיימה בשעות אחר הצהריים, לאחר שנמשכה כשמונה שעות, והיא צפויה להימשך בימים הקרובים. כמו כן נחקר באזהרה גם פרקליטו של אולמרט, עו"ד נבות תל-צור, זה היום השני.

אולמרט זומן לחקירה בעקבות המידע שמסרה שולה זקן, שחתמה על הסכם עדת מדינה לפני כשבועיים. בשלב זה הוא לא עומת עם ההקלטות שסיפקה זקן לפרקליטות, מהן עולה לכאורה שהוא תיאם איתה עדויות וניסה להפעיל עליה לחץ שלא לחתום על הסדר הטיעון‬. כזכור, בפרשות טלנסקי וראשונטורס שמרה זקן על שתיקה. אולמרט נחקר גם על הסיוע במימון הגנתה של זקן ועל התמיכה הכלכלית בה, בין היתר באמצעות אנשי עסקים המקורבים לו, דניאל אברהמס ואלפרד אקירוב.

לדברי מקורבי אולמרט, ראש הממשלה לשעבר הכחיש את המיוחס לו בחדר החקירות. בקו ההגנה שלו ניסה אולמרט להפנות את החצים לעבר זקן, טען שהתברר לו שהקליטה אותו לאורך שנים, ולכן לדבריו אין ספק שהיא ניסתה לדובב אותו ולמשוך אותו בלשונו. כאמור, ההקלטות לא הוצגו בשלב זה לאולמרט, אך תמליל שיחה בין זקן לבינו הועבר אליו עוד לפני הכרעת הדין, שכן תוכן השיחה היה עשוי לשמש להגנתו. 

אולמרט בבית המשפט, בשבוע שעברצילום: עידו ארז

בנוסף, אולמרט הגיב לטענה כי היה בקשר עם זקן לאורך המשפטים, ואמר כי "לנאשמים מותר לדבר אחד עם השני. נאשמים במשפטים מדברים אחד עם השני כל הזמן וכך גם עורכי הדין".

באשר למימונה של זקן לאורך המשפט, אולמרט אישר כי הוא חבר קרוב של איש העסקים אלפרד אקירוב, אשר על פי החשד העביר דמי שתיקה לזקן בשמו של אולמרט. עם זאת, לטענתו בין אקירוב לזקן היתה היכרות מוקדמת שנחשפה במסגרת פרשת רשות המסים, בה התברר כי זקן פנתה לאקירוב ללא ידיעת אולמרט, בבקשה שיסייע לאחיה, יורם קארשי. אולמרט אף ציין כי אקירוב החל להעסיק את זקן בחודש אפריל 2013, כחצי שנה לפני שהעידה בבית המשפט. 

באשר לטענה כי סייע במימון ההגנה המשפטית של זקן בפרשות ראשונטורס וטלנסקי באמצעות מקורבו איל ההון דניאל אברהמס, חזר אולמרט על מה שאמר בעדותו בבית המשפט. לדבריו, זקן עמדה לצידו במשך 40 שנה והתלוננה בפניו על מצבה הכלכלי הקשה ולכן לא יכול היה להפקיר אותה, אך טען כי בשום אופן זה לא בא תמורת שתיקתה.

כעת מנסים במשטרה להבין אם אולמרט החליט במכוון לשלוח את זקן להתייעצות עם עורך דינו, נבות תל-צור. בסביבת אולמרט הבהירו כי הוא ותל-צור (שכבר נחקר פעם אחת אתמול) חזרו וטענו בחקירתם שזקן היא זו שיצרה קשר עם אולמרט וסיפרה לו שעורכי דינה מתכוונים למכור אותה מאחורי גבה. אולמרט סיפר שזקן חששה מחופשה פרטית של סנגוריה עם בכירה בפרקליטות, עליה ידעה מבעוד מועד. הוא טען שהציע לה להתייעץ עם עורך דין נוסף בעניין, אולם בשום שלב לא הציע לה לפנות לתל-צור, והיא זו שפנתה אל סנגורו מרצונה על רקע יחסי הידידות ביניהם .

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר היום כי "היינו מצפים מפרקליטות, שבידיה כוח כה רב, לגלות מעט אנושיות. התעקשותה כי המשטרה תחקור את אולמרט דווקא כעת, כמה ימים לאחר הרשעתו ובשעה שהחל להתכונן לטיעונים לעונש, נועדה לשתי מטרות: לשבור את אולמרט בכל מחיר, ולהשפיע באופן פסול על הליך הטיעונים לעונש. מדובר באדם שנגרר בבוץ כבר שמונה שנים ארוכות, ושאך לפני כמה ימים ספג מהלומה בלתי צפויה, שהיא לבדה היתה שוברת בוודאי כל אדם אחר. הלחץ של הפרקליטות נובע מהמבוכה הקשה שהיא נקלעה אליה, לאחר שבית המשפט דחה את ההסכם התמוה שחתמה עם שולה זקן, שנולד בחטא ואשר כעת מחפשים בכוח דרכים להצדיק את קיומו".

כאמור, עורך הדין נבות תל-צור, פרקליטו של אהוד אולמרט בפרשות ראשונטורס וטלנסקי, נחקר אתמול אף הוא ביחידה הארצית ליחידות הונאה בחשד לשיבוש הליכי משפט. תל-צור עומת עם העדויות שמסרה שולה זקן במסגרת הסכמתה לשמש עדת מדינה. בנוסף לתל-צור, מבכירי הסנגורים בישראל ושותף בכיר במשרד עורכי הדין של רם כספי, צפויים להיחקר בפרשה כל הפרקליטים בפרשות.

על פי החשד, זקן וסנגוריה, עפר ברטל ודב גלעד כהן, הגיעו לפני כשנה לפגישה אצל תל-צור. זקן ביקשה לקבל חוות דעת שנייה באשר להסדר ופנתה לתל צור, שמצדו לא סירב לפנייה על אף החשש לניגוד עניינים. סנגורה של זקן, עורך הדין עפר ברטל, מסר בשבוע שעבר גרסה במשטרה. ל"הארץ" נודע כי זקן התייעצה בעניין ההסדר גם עם עורך הדין יעקב וינרוט, שמשרדו ייצג את יעקב אפרתי, שזוכה בשבוע שעבר בתיק הולילנד.

במשטרה שוקלים לזמן סנגורים נוספים של אולמרט. בין היתר נבדק החשד כי עורכי הדין של אולמרט תדרכו את זקן, וכן כי הופעל עליה לחץ מצד אולמרט שלא לחתום על הסדר הטיעון שגובש לפני שנה, ולפיו היתה אמורה להודות בקבלת שוחד עבורה ועבור אחר ולרצות עונש של 11 עונש מאסר בפועל.

הפרקליטות גם פנתה היום להרכב השופטים הדן בערעור המדינה על זיכוים של אולמרט וזקן, וביקשה לחזור בה מהערעור שהגישה על זיכויה החלקי של זקן בפרשת ראשונטורס. החזרה מהערעור סוכמה בהסכם עדת המדינה שנחתם עמה לפני כשבועיים. עוד נחתם עמה הסדר טיעון ולפיו תרצה עונש מאסר בפועל של 11 חודשים בגין הרשעתה בקבלת שוחד בתיק הולילנד, אך השופט דוד רוזן רמז כי לא בהכרח יאמץ אותו.

בנובמבר 2012 הגישה הפרקליטות ערעור על זיכוי אולמרט בפרשות ראשונטורס וטלנסקי ועל העונש שנגזר עליו בשל הרשעתו בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות - מאסר על תנאי של שנה למשך שלוש שנים וקנס של 75,300 שקלים. אז גם ערערה הפרקליטות על כך שזקן הורשעה בפרשת ראשונטורס בקבלת דבר במרמה ולא בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. עוד ערערה הפרקליטות על העונש שנגזר על זקן - מאסר על תנאי וקנס בסך 40 אלף שקל.

סנגוריה של זקן, עורכי הדין עפר ברטל ודב גלעד כהן, מסרו: "הפרקליטות החלה ביישום קונקרטי של הסדר הטיעון שנכרת בינינו - ואנו שמחים ומברכים על כך. אנו תקווה ואמונה שבית המשפט המחוזי הנכבד, לאחר שישמע את טיעונינו, ייעתר אף הוא להסדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ