השופט למורשע בפרשת הולילנד: זיסר ואקירוב לא יכולים לממן לך את הערבות?

אורי שטרית, מהנדס העיר ירושלים לשעבר שהורשע בקבלת שוחד, טען כי אינו יכול לממן את הערבות הדרושה ליציאה מהארץ בסך 2.6 מיליון שקל

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

הפרקליטות דורשת מאורי שטרית, מהנדס העיר ירושלים לשעבר שהורשע בשבוע שעבר בקבלת שוחד בתיק הולילנד, יפקיד ערבות בסך 2.6 מיליון שקלים כדי שיוכל לצאת מהארץ. בדיון שהתקיים היום (שלישי) בבית המשפט המחוזי בתל אביב התייחס שטרית לדרישה ואמר שאין ביכולתו להשיג סכומים כאלה. 

בתגובה הציע לו השופט דוד רוזן לפנות למעסיקיו, אנשי העסקים אלפרד אקירוב ומוטי זיסר, בעניין. "יש לו מעסיקים שיש להם כסף ואפשר לבקש מהם לדאוג לערבות הבנקאית בסכום הנדרש", אמר, "אתה הרי איש מקצוע ששווה כל פרוטה. אף אחד לא עשה לך טובה כשהעסיק אותך, אף אחד לא הרים טלפון למעסיקים וביקש שיעשו לך טובה. שטרית הוא לא בן אדם שסידרו לו עבודה. זה שפה הוא מעד, מעד ובגדול, זה סיפור אחר". רוזן הוסיף כי הסכום שדורשת הפרקליטות בעבור הערבות אינו מופרך.

השופט הורה בשבוע שעבר בתום הקראת הכרעת הדין ולבקשת הפרקליטות, כי כל הנאשמים שהורשעו יפקידו את דרכוניהם וכן שיציאתם לחו"ל נאסרה. שטרית, המיוצג על ידי הפרופ' קנת מן, ציין כי יוכל להפקיד ערבות של רבע מיליון שקלים בנוסף לערבות שהפקיד עם מעצרו ועמדה כל סכום זהה. שטרית ביקש לדבר בפני השופט וציין כי "אחרי המעצר ב–2010, זרם העבודות למשרד האדריכלים שבבעלותי חדל ושנה לאחר מכן נאלצתי לסגור אותו. בעצם מבלי שאולי התכוונו לכך, מצאתי את עצמי נותן שירותים מחוץ למדינה. זה לא דבר שבחרתי, אבל היום משתמשים בזה כחשש שלא אתייצב. זה הרי דבר והיפוכו. אני מבין שרוצים ערבות, ככה מקובל, אבל אני לא במצב שאני יכול לבוא למעסיקיי ולבקש מהם שינתו לי ערבות".

התובע יהונתן תדמור ציין כי הסכום של 2.6 מיליון שקלים הוא חישוב של מכפלת השוחד שקיבל שטרית, סכום שיוכל לאיין את האפשרות שלא ישוב לארץ. "חזקת החפות לא עומדת לו יותר", אמר תדמור. בסיום הדיון סוכם כי אם שטרית יצליח להשיג את הערבות הוא יפנה לבית המשפט. ב–28 באפריל ייפתח שלב הטיעונים לעונש, שצפוי להימשך מספר דיונים. רוזן ציין כי גזר הדין יינתן כמה ימים לאחר סיום שלב הטיעונים לעונש.

אורי שטרית בבית המשפט בת"א, בשבוע שעברצילום: עידו ארז

בבקשתו של שטרית לצאת מהארץ התברר כי לא רק שולה זקן הועסקה על ידי אקירוב אלא שגם שטרית, שנחשב אף הוא למקורב של אולמרט, מועסק אצלו בשנה וחצי האחרונות בהיקף של חצי משרה. בבקשה התברר כי בשנים האחרונות הוא הועסק אצל זיסר במשרה מלאה, במסגרת חברת אלביט הדמיה, אך לפני שנה וחצי צומצם היקף משרתו לחצי משרה בלבד, וביתר זמנו הוא מועסק אצל אקירוב. כיום עובד שטרית בניהול תכנון השיפוץ של מלון לוטסיה בפריז, השייך לקבוצת אלרוב של אקירוב. במסגרת העבודה עבור זיסר הוא עובד בעיקר במזרח אירופה.

במשפט התברר כי אולמרט הוא שסידר לשטרית את העבודה אצל זיסר, כששטרית נקלע לחובות. אולמרט, כראש העיר ירושלים, אפשר לו לעבוד יום בשבוע בעבודה פרטית, על פי חוות דעת שהתנתה את העבודה בכך שלא יועסק אצל יזמים הפועלים בבירה. שטרית שימש כמהנדס העיר בין 2000–2006, וב–2004 החל לעבוד אצל זיסר, וכן עבד עבור עד המדינה בפרשה, שמואל דכנר, וקיבל ממנו שכר בסך מאות אלפי שקלים. למרות זאת המשיך שטרית לעסוק בענייני הולילנד. את הקריירה שלו החל שטרית במשרד האדריכלים המפורסם של משה ספדי, שתכנן אז בין היתר את פרויקט ממילא של אקירוב.

אקירוב הוא אחד מחבריו הקרובים של אולמרט, שעל פי החשד העסיק את שולה זקן, לבקשתו של אולמרט, בתמורה לשתיקתה במשפט שהתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים בפרשות טלנסקי וראשונטורס. עוד נודע כי עליזה אולמרט היא דירקטורית בקרן אלרוב, ומקורב אחר של אולמרט, השר לשעבר רוני בר-און, הוא דירקטור חיצוני בקרן.

בסביבתו של אקירוב טוענים כי הכסף שהועבר לזקן ניתן על פי חוק במסגרת העסקתה כדין בחברת אלרוב. לטענתם, הועסקה זקן בחברה עד אפריל 2013 ותפקידה היה ניצול קשריה כדי לארגן כנסים יוקרתיים במלונות של החברה בממילא ומצודת דוד בירושלים. לדבריהם, שכרה החודשי עמד על 12 אלף שקלים בחודש. אקירוב הגיב לפרסום באומרו כי "אני שלם לחלוטין עם העסקתה של גברת זקן בחברת אלרוב, ואינני רואה בכך כל פגם. היא הועסקה כיועצת לשיווק אירועים לבתי המלון בירושלים, כמו גם בתחום התיירות הנכנסת, ובתמורה קיבלה שכר עבור עבודתה". עוד הוסיף אקירוב כי " אני מניח ששרבוב שמי לפרשת אולמרט נועד לספק את היצר התקשורתי ותו לא".

באשר להעסקת שטרית, נמסר מאלרוב כי "שטרית מועסק על ידי החברה כמתאם תכנון בפרויקט שדרוג מלון לוטסיה בפאריס. הוא נשכר לעבודתו בשל היכרות של יותר מ-20 שנות פועלו המקצועי, בעיקר מעבודתו במשרד האדריכלים משה ספדי בירושלים, שם עסק בתכנון פרויקט ממילא, שנבנה על ידי החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ