עובד נוסף במעון ראש הממשלה תובע: "תנאי עבודה פוגעניים"

בחדשות 2 פורסם כי במרכז התביעה ניצבת התנהגותה של שרה נתניהו: "מסדרי ניקיון מלווים בעלבונות, התפרצויות זעם קשות". מקורבי נתניהו: "זו הכפשה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים89
"הארץ"

איש תחזוקה במעון ראש הממשלה תובע את משרד ראש הממשלה בשל מה שהוא מכנה "העסקתו בתנאים פוגעניים ובשל הפרת חוקי העבודה". כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות ערוץ 2. העובד גיא אליהו הגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים ובה הוא דורש 650 אלף שקלים. תביעה זו מצטרפת לתביעה דומה של מני נפתלי, לשעבר אב־הבית במעון ראש הממשלה ולתביעות נוספות שהוגשו ביחס למתרחש במקום.

לפי הפרסום, במרכז התביעה של אליהו, שהחל לעבוד במעון ראש הממשלה ביוני 2011 ניצבת התנהגותה של אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו. הטענות בתביעה זהות כמעט לאלה שהשמיע נפתלי. בכתב התביעה נכתב כי "סביבת העבודה במעון רה"מ יצרה תנאי העסקה פוגעניים שאין הדעת סובלת. מסדרי ניקיון המלווים צעקות, חרפות ועלבונות היו במעון עניין שבשגרה והטילו מורא על כל העובדים. לא פעם הפכו תקריות פעוטות להתפרצויות זעם קשות שיכלו אף להסתיים באירועים חריגים, כמו השלכת כלים שלא הונחו במקומם לרצפה לנגד עיניהם המשתאות של העובדים".

עוד נכתב תביעה כי "הטיפול במזונם של בני המשפחה הוסיף חרדה למתח. כיוון שהתובע נדרש להבטיח שבני הבית יאכלו מזון סטרילי - דהיינו מזון שהוכן ללא מגע יד אדם". בנוסף, לפי הדיווח, נטען בכתב התביעה כי נתניהו העליבה ואת אליהו ופגעה בו בהזדמנויות שונות, על ידי "אמירות לא מחמיאות כלפי התובע, שנאמרו ישירות ובפני אחרים". אליהו טוען גם כי נתניהו נהגה לחקות אותו בפני עובדים אחרים ולטעון בפניהם כי אינו אלגנטי.

בנימין ושרה נתניהו, באוקטובר האחרוןצילום: פלאש 90

מקרים רבים בכתב התביעה נוגעים להתנהלות סביב מזון והגשתו: "בשתי הזדמנויות שונות הוזעק מר אליהו מביתו על ידי גב' נתניהו באישון לילה אחרי חצות. במקרה אחד חויב התובע להגיע חזרה למעון רה"מ כדי לגלות שהוא נדרש לחמם לגב' נתניהו צלחת מרק", נכתב בכתב התביעה. לטענת אליהו, נתניהו אף אמרה לו כי "אתה תחזור כשאני רוצה לאכול". 

במקרה אחר, שהתרחש בפני אורחים ובני משפחה והתובע מכנה אותו "אירוע טראומטי במיוחד", היה "פרץ זעם קשה של גב' נתניהו כשעלה בליבה החשד כי שולחן האוכל בחצר הסגורה התלכלך מאבק שנפל מהסוכך הניתן לפתיחה. גב' נתניהו דרשה בצעקות לדעת מיד מי נתן את ההוראה לפתוח את הסוכך. משנאמר לגב' נתניהו על ידי התובע כי זו הייתה הוראתו של ראש הממשלה, גב' נתניהו צעקה בקול רם ודרשה מהתובע לאסוף את כל הכלים והמפה ולערוך את השולחן מחדש. בני משפחה אחרים שהיו נוכחים במקום ניסו להרגיעה אך לשווא. זועמת ונסערת תפסה גב' נתניהו את השולחן, משכה את המפה ואספה אותה יחד עם כל כלי האוכל בזעם אליה כאשר חלק מהכלים נפלו ארצה".

בחלוף שנה מאירוע זה, התפטר גיא אליהו מעבודתו במעון ראש הממשלה. תביעתו של אליהו מצטרפת, כאמור, לשורת תביעות אשר הוגשו בנוגע למתרחש במעון ראש הממשלה בירושלים. לתביעתו של אליהו קדמה תביעתו של מני נפתלי, לשעבר אב הבית במעון. נפתלי תובע מראש הממשלה ומסמנכ"ל הנכסים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, פיצויים בסך מאות אלפי שקלים. בתביעה שהגיש לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים טוען נפתלי כי זכויותיו כעובד הופרו וכי היחס לו זכה בבית המשפחה היה מחפיר, ומציין שורה של עימותים עם אשת ראש הממשלה. גם על הגשת תביעה זו דווח לראשונה בחדשות ערוץ 2.

לתביעותיהם של נפתלי ואליהו קדמו תביעתה של המטפלת טניה שור, אשר נדחתה בבית המשפט, ולתביעתה של מנהלת משק הבית ליליאן פרץ - אשר הסתיימה בפשרה מחוץ לכתלי בית המשפט. בתגובה לפרסום בחדשות ערוץ 2 מסרו מקורבים לזוג נתניהו כי "מדובר בהמשך קמפיין מתוזמר ומאורגן שבו מגייסים עובדים ממורמרים לשעבר בבית ראש הממשלה ומבטיחים להם את 15 דקות התהילה במטרה לסחוט תנאים ממשרד ראש הממשלה. זאת תוך כדי הכפשה מרושעת של רעיית ראש הממשלה כדי לפגוע פוליטית בראש הממשלה"‬‎.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ