האוניברסיטאות משכו את התביעה נגד אל על בשל סירובה להטיס חיות לניסויים

האוניברסיטאות נסוגו בעקבות פסיקה שקבעה שזכותה של חברת התעופה לסרב להטיס קופים מחשש לתדמיתה בטענה כי קיימת "התנגדות עזה" לדבר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

הישג לפעילים למען זכויות האוניברסיטאות הודיעו אתמול (שלישי) לבית המשפט המחוזי מרכז על ביטול התביעה שהגישו נגד חברת בשל סירובה להטיס בעלי חיים לניסויים. נסיגת האוניברסיטאות באה בעקבות קביעת בית המשפט בהליך קודם כי אין לחייב את אל על לניסויים בחו"ל. בעקבות פסק דין זה, שניתן לפני כחצי שנה, ביקש בית המשפט מהאוניברסיטאות להודיע אם ברצונן להמשיך בהליך המשפטי, העוסק בשאלות דומות.

פסק הדין הקודם ניתן בעקבות תביעה שהגישה אל על בדרישה לבטל את החובה שהשית עליה בעבר בית המשפט להטיס את קופי חוות מזור. השופט עמירם בנימיני קיבל את תביעת חברת התעופה, ביטל את חובתה של אל על להטיס את הקופים לניסויים, ונימק כי "החלטתה של אל על להבחין בין הטסת בעלי חיים למטרות שהציבור רואה בהן מטרות חיוביות, כגון גני חיות, לבין הטסת בעלי חיים למטרות של ניסויים רפואיים הינה הבחנה ראויה".

על תביעת המוסדות להשכלה גבוהה נגד אל על היו חתומות האוניברסיטאות בר אילן, העברית, תל אביב, חיפה, בן גוריון, הטכניון ומכון ויצמן. בתביעה לבית המשפט האשימו המוסדות את אל על בכניעה ללחץ פסול מצד ארגונים קיצוניים המתנגדים עקרונית לניסויים בבעלי חיים. "כל הגבלה של ייבוא בעלי חיים למחקר תביא בהכרח לפגיעה אנושה במחקר הביו־רפואי במדינת ישראל, ותפגע בראש ובראשונה במאבק המתמיד לריפוי מחלות והצלת חיי אדם", נכתב בתביעה.

הפגנה נגד הטסת קופים מול משרדי אל על, ב-2012צילום: דודו בכר

אל על טענה מצדה, כי זכותה לגבש מדיניות בנושא הטסת בעלי חיים, ובפרט קופים המשמשים לניסויים. "בקרב חלקים גדולים בציבור בארץ ובחו"ל קיימת התנגדות עזה להטסת קופים למטרת ניסויים", כתבה חברת התעופה בכתב ההגנה. "עקב החשש לפגיעה בעסקיה ובתדמיתה החליטה אל על להפסיק להטיס קופים המיועדים לניסויים. גוף עסקי חייב לשקול את הנזק שייגרם לו כתוצאה מהתנהגות שלקוחות פוטנציאליים מתנגדים לה מטעמים ערכיים".

עמותת תנו לחיות לחיות, עמותת מאחורי דלתות המעבדה, נח – התאחדות ישראלית של ארגונים להגנת בעלי חיים והעמותה למען מדע מוסרי, צורפו להליך המשפטי על מנת לייצג את קולם של בעלי החיים. הן טענו באמצעות עורכי הדין ליויאן סגל ושגיא אגמון כי התביעה היא פרי לחץ של קבוצה הולכת ומתמעטת של נסיינים בבעלי חיים. עוד הדגישו כי בעלי החיים מוטסים בתנאים קשים של צפיפות ודוחק במסע שאורך לעתים עשרות שעות.

"אנו מברכים על ביטול התביעה, ועל הפסקת הנסיונות למנוע מאל על להצטרף לרובן המוחלט של חברות התעופה הגדולות בעולם, שמסרבות להטיס בעלי חיים לתעשיית הניסויים", מסרו אתמול העמותות למען בעלי החיים בעקבות ביטול תביעת האוניברסיטאות. "מצופה מכל גוף אחראי, כדוגמת אל על, להימנע מלקחת חלק בפרקטיקות כל כך אכזריות, כל כך פוגעניות וכל כך מיותרות, כמו הטסת בעלי חיים למטרת ניסויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ