הביקורת העוקצנית של השופט רובינשטיין על היועמ"ש

שופט העליון ביקש לקבל את עמדת וינשטיין בסוגיה משפטית סבוכה אך נתקל בסירוב; בתגובה ציין: "החלטתי למחול לו על הטובה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בלשון עוקצנית ולא שגרתית כתב לאחרונה שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, מי שכיהן לפני כעשור כיועץ המשפטי לממשלה, החלטה המבקרת את התנהגותו של היועץ המשפטי לממשלה הנוכחי, יהודה וינשטיין. "צר שבנושא בעל השלכות רוחב לא ראה היועץ המשפטי לממשלה לטוב לפניו להתייצב, כאשר פונה אליו בית המשפט ולאחר שנתבקשה ארכה. שקלתי אם להזמין בכל זאת את הפרקליטות לדיון כ"ידיד בית המשפט" אך החלטתי למחול על הטובה", כתב.

מדובר בסוגיה משפטית שהגיעה לאחרונה לפתחו של בית המשפט העליון, העוסקת בפרשנות לסעיף בחוק התכנון והבנייה שמאפשר להעניק פטור מהיטל השבחה בגין הרחבה או בניית דירות בגודל של עד 140 מ"ר. בתי המשפט בערכאות נמוכות יותר התווכחו בשאלה מי זכאי לפטור - בעלי הדירות בקרקע, או בעל הקרקע בלבד?

בעוד שבית משפט השלום קבע כי כל בעל דירה זכאי לפטור בכפוף לסייגים שונים, הפך בית המשפט המחוזי את ההחלטה ברוב של שניים מול שלושה וקבע כי רק היזם ובעל החלקה זכאי לאותו פטור ובכך קיבל את עמדת הוועדה המקומית פתח תקווה. הצד המפסיד ביקש כי העליון יכריע בסוגיה.

יהודה ויינשטיין בישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

בינואר האחרון ביקש השופט רובינשטיין את עמדת היועץ המשפטי לממשלה בעניין. כעבור חודשיים הודיעה בשמו עורכת הדין, דינה דומיניץ, כי "לאחר בחינת כלל נסיבות העניין הטומן בחובו פנים לכאן ולכאן, בכובד ראש, לא ראה היועץ המשפטי לממשלה לנכון לעשות שימוש בסמכות הנתונה לו בפקודת סדרי הדין (התייצבות היועץ המשפטי לממשלה), להתייצב בהליך הנוכחי, וזאת מבלי להביע עמדה לגוף המחלוקת.

"החלטה זו יסודה, בין היתר, בכך שההיבטים המשפטיים הרלוונטיים הובאו בפני בית המשפט הנכבד על ידי הצדדים הישירים למחלוקת נשוא הליך זה", נכתב.

תגובה זו עוררה ביקורת מצד השופט רובינשטיין, שבשל השאלה המשפטית המורכבת בתיק, הורה להעביר אותו לדיון בפני הרכב שופטים.

במשרד המשפטים סירבו להגיב לדברי רובינשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ