אהרונוביץ' התנגד לדרישה להקים יחידה משטרתית נגד הסתה באינטרנט

השר הסביר כי המשטרה מעדיפה לבקש מהאתרים למחוק את התכנים, מאשר לפתוח בחקירה נגד הכותבים. ח"כ גלאון: "עצם הקמת היחידה תשמש מסר מרתיע"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ביטויי ההסתה והגזענות ברשתות החברתיות הולכים ומתרבים, אך המשטרה מתקשה לאסוף ראיות נגד הגולשים המסיתים ומעדיפה לפנות לבעלי האתרים בדרישה למחוק את ההתבטאויות מאשר לפתוח בחקירה פלילית נגד הכותבים. כך אמר השר לבטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', במכתב ששיגר השבוע ליו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון.

גלאון ביקשה להקים יחידה מיוחדת שתיאבק בהתבטאויות המסיתות ברשת, אולם אהרונוביץ' דחה במכתב את בקשה משום שלדבריו היקף התופעה אינו מצדיק זאת. "הניסיון מראה כי אלטרנטיבה מהירה ואפקטיבית לטיפול ומניעת הסתה במישור הפלילי עשויה להיות הורדת התכנים באופן וולונטרי", הסביר השר, והוסיף: "מספר לא מבוטל של תיקים נסגר משום שרשתות חברתיות מערביות, שחופש הביטוי הינו אחד מעקרונות היסוד לפעולתן, מסרבות להעביר למשטרת ישראל ראיות בהתחייחס למעשים המוגדרים בישראל כהסתה לגזענות ולאלימות, ובמקומות אחרים מפורשים כיישום לגיטימי של הזכות החוקתית לחופש הביטוי".

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

שיקול נוסף אליו התייחס אהרונוביץ' הוא החשש שעיסוק בהתבטאויות במסגרת חקירה או הגשת כתב אישום, רק יעצים את התהודה שלהן בציבור. "קריאות באינטרנט המסיתות לאלימות כלפי ערבים וחרדים בתפוצה רחבה מעוררות שאלות בדבר יכולת האכיפה ובדבר העצמה פוטנציאלית של הביטוי ותפוצתו על ידי הגשת כתב אישום", כתב השר במכתבו לגלאון. השר אף הוסיף כי למרות שהיקף התופעה ברשת נרחב, רק מיעוט מבין ביטויי ההסתה מגיע לחקירה משטרתית בשל "מסננת" מקדימה שמפעילה פרקליטות המדינה לאור פסיקות קודמות של בג"צ בנושא. 

גלאון קראה לאהרונוביץ' ולמשטרה לשקול מחדש את עמדתם. "ההתמודדות עם ההסתה וביטויי הגזענות ברשתות החברתיות באינטרנט, דורשת ממשטרת ישראל להתאים את מדיניות האכיפה לרוח התקופה", אמרה, "אין חולק כי הדבר כרוך במשאבים, אך לאור החשיבות הדבר על המשטרה להיערך בהתאם". גלאון הוסיפה כי, "הניסיון מלמד שאי אפשר לסמוך על ריסון עצמי כאמצעי מניעה. אני סבורה שעצם הקמתה של יחידה מיוחדת שתיועד לטיפול בתופעות אלה, לכשעצמה, תשמש כמסר ברור של הרתעה ושל התייחסות רצינית מצד הרשויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ