שמו של עד המדינה בפרשת הבר-נוער: ‫זוהר חנקישייב‬‎

העליון התיר לפרסם את שמו של חנקישייב, שמואשם בבידוי ראיות. "קיים עניין ציבורי מהמעלה הראשונה לפרסם כל פרט לגבי החקירה", כתב השופט

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט העליון התיר היום (חמישי) לפרסם כי ‫זוהר (זאור) חנקישייב‬‎ היה עד המדינה בפרשת הבר-נוער. שופט בית המשפט העליון, אורי שוהם, התיר לפרסם את זהותו בתגובה לבקשת עיתון "הארץ", באמצעות עורכות הדין טלי ליבליך וליאת ברגמן-רביד ממשרד ליבליך-מוזר. המדינה טענה בדיונים שקיים חשש לחייו אם שמו יותר לפרסום, אך השופט שוהם דחה את הטענה.

הבקשה הוגשה לבית המשפט העליון לאחר ששופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ציון קאפח, השאיר את צו איסור הפרסום על כנו, אף שציין כי הבקשה לאסור את הפרסום תמוהה. אולם, שופט העליון שוהם החליט להסיר היום את הצו. "הגעתי למסקנה כי אין בחומר המודיעיני ביסוס קונקרטי לטענה לפיה חשיפת זהותו של הנאשם תתרום או תגביר את הסכנה הנשקפת לו", כתב.

"במידה שיתקבל בעתיד מידע מבוסס, עדכני ואמין, לגבי פגיעה אפשרית בנאשם, חזקה על הגורמים המתאימים, בשב"ס או במשטרת ישראל, כי יעשו את כל הדרוש, על מנת למנוע כל חשש לפגיעה בשלומו ובביטחונו". השופט הוסיף כי אמנם "קיים חשש מובנה כי מי מבין הנפגעים מפעילותו של הנאשם ינסה לפגוע בו. ואולם, וכפי שציינתי לעיל, מדובר בחשש כללי, בלתי קונקרטי, והדברים המופיעים במידע המודיעיני אינם מצביעים על גורם זה או אחר שממנו נשקפת הרעה לנאשם".

זוהר חנקשייב, עד המדינה בפרשת הבר נוערצילום: מוטי מילרוד

עוד ציין שוהם כי "קיים במקרה דנן עניין ציבורי מהמעלה הראשונה לפרסם כל פרט אפשרי לגבי החקירה שהביאה להגשת כתב האישום, לרבות שמו וזהותו של הנאשם. פרשת הרצח הנתעב במועדון הבר נוער, היא כפצע מדמם בגופה של החברה בישראל, ומטבע הדברים עמדו ההתפתחויות בפרשה זו במוקד העניין הציבורי. משמסתבר, לפחות לכאורה, כי חשיפת זהותם של המעורבים בביצוע הרצח, אינה אלא תוצר של מעשי תרמית והונאה מצידו של הנאשם, ברי כי קיים עניין ציבורי לדעת, בנסיבות אלה, את זהותו של העבריין. אין בידי לקבל את הטענה כי עסקינן בעניין רכילותי גרידא, ולטעמי אין מדובר ב'פרסום שם שנועד להשביע רעבון של רכילות".

השופט שוהם מתח ביקורת על כך שהשופט קאפח כלל לא קיים דיון מהותי בבקשה ודחה את בקשת "הארץ" על הסף. "היה על בית המשפט, אשר קיבל בקשה לבטל את צו איסור הפרסום, לקיים דיון בבקשה בהשתתפות כל הצדדים הנוגעים בדבר, ודומה כי שגה בית משפט קמא משלא נעתר לבקשה לקיים דיון, כאמור".

במארס האחרון ביטלה הפרקליטות את הסכם עד המדינה שנחתם עם חנקישייב והוגש נגדו כתב אישום המייחס לו בידוי ראיות, ידיעות כוזבות, שיבוש מהלכי משפט, הדחה בחקירה וקבלת דבר במרמה. בתגובה לאישומים נגדו, חנקישייב טוען כי "כל מה שעשה, עשה בהוראת מפעיליו". באשר לאישור פרסום טען סנגורו דאז, יאיר רגב, כי הוא "קודם כל מקור מודיעיני" וכי טובת הציבור מחייבת את המדינה לשמור את פרטיו בסוד, שכן הסכנה הנשקפת לו אין מקורה רק במעורבים בתיק החקירה "אלא מהעולם העברייני כולו".

חנקישייב, בן 26 , במקור משכונת פרדס כץ בבני ברק. הוא ריצה בעבר ארבע תקופות מאסר, הארוכה שבהן בת 40 חודשים, ולחובתו הרשעות בעבירות רכוש רבות, נשיאת והחזקת נשק שלא כדין, הצתה, איומים, עבירות נגד שוטרים, העלבת עובד ציבור ועוד. 

באפריל 2013, בעת ריצוי המאסר האחרון שלו, יצר חנקישייב קשר עם המשטרה וסיפר כי יש לו מידע אודות הרצח בבר נוער. בין היתר סיפר שסיפק מידע על מנהל הבר נוער, שאול גנון, וכן מידע על שעות הפעילות המועדון, לחגי פליסיאן שביקש לנקום על כך שגנון תקף מינית את אחיו הצעיר, בנימין. באותו חודש, חתמה איתו המשטרה על הסכם עד מדינה והחלה להפעיל אותו כסוכן סמוי. עונשו קוצר בשליש, הוא החל לקבל דמי מחייה חודשיים, דירה וקיבל מעמד של עד מוגן. כחלק מהניסיון לחזק את גרסתו, נפגש והקליט את ההקלטה המפורסמת שהביאה בסופו של דבר להעמדתו לדין של פליסיאן, שבה הוא אומר "עשינו עבודה נקייה שם בבר נוער". 

פליסיאן טען כי חנקישייב דובב אותו להקליט את הדברים כדי לסחוט את גנון בניסיון להשיג כסף מיידי שלו היה זקוק. בין היתר, סיפר פליסיאן בחקירתו כי חנקישייב שלח לו מסרונים ב-WhatsApp שבהם הכתיב לו מה לומר, אולם הורה לו למחוק אותם. בהתכתבות שהתגלתה תהה חנקישייב בפורום של אתר "אטרף" האם ניתן לשחזר מסרוני באפליקציה. ההתעניינות עוררה חשד, אך ביולי האחרון הוגש נגד פליסיאן כתב האישום המטיל עליו את האחריות על הרצח בבר נוער. המשטרה והפרקליטות הצליחו לשחזר בינואר האחרון את המסרונים, שתרמו לאמינותה של גרסת פליסיאן. המידע החדש הביא לשחרורו של פליסיאן ולמעצרו של חנקישייב, אולם השאלה מי עומד מאחורי הרצח בבר נוער נותרה פתוחה. 

החלטת בית המשפט - לחצו להגדלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ