3 אנשי קבע חשודים בגניבת אמצעי לחימה ומכירתם לעבריינים

אמצעי הלחימה, בהם טילי לאו ולבני חבלה, נועדו למכירה לצורך חיסולים בעולם התחתון. גורם צבאי: הנגדים נכנעו ללחץ כלכלי שהופעל עליהם

שירלי סיידלר
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר
גילי כהן

הותר לפרסום כי המשטרה עצרה שמונה חשודים, בהם שלושה נגדים בשירות קבע וחייל בשירות סדיר, בחשד שגנבו אמצעי לחימה ועשרה טילי לאו מבסיסי צה"ל בהם שירתו ומכרו אותם למשפחות פשע מאזור הדרום. 

ימ"ר נגב פתחה בחקירה סמויה של הפרשה לפני כשלושה שבועות, וגילתה רשת לגניבת תחמושת, לבנות חבלה, רימוני רסס ורקטות בעשרות אלפי שקלים. בסוף השבוע שעבר נתפס החשוד המרכזי, תושב דימונה, כשברשותו עשרה טילי לאו. בעקבותיו נעצרו שאר המעורבים, ובהם גם היעד למכירת הטילים, עבריין המוכר למשטרה בן 33, שריצה בעבר מאסר על סחר בסמים ואמצעי לחימה. החשודים הובאו היום להארכת מעצר. מעצרם של שבעה מהחשודים הוארך עד 22 באפריל ומעצרו של החייל הוארך עד 17 באפריל.

לדברי המשטרה, ביום אחד הצליח איש קבע להבריח עשר רקטות לאו ברכבו ולאפסן אותן במחסן בביתו הפרטי עד למכירה. אמצעי הלחימה נמכרו לגורמים עברייניים לצורכי חיסולי חשבונות. במשטרה מציינים כי זו אחת מהפרשות החמורות ביותר של גניבת אמצעי לחימה הזכורות למשטרה.

רקטות לאו שנגנבו מהצבא ונתפסו אצל הנגדיםצילום: משטרת ישראל

הנגדים מכרו את הרקטות במחיר של 900 שקלים ליחידה, בעוד שהעבריין שרכש אותן תיכנן למכור אותן בסכום הנע בין 20 ל-25 אלף שקלים. לבנות חבלה שמכרו הנגדים בסכום של 200 שקלים הגיעו לשווי של 5,000 שקלים בידי העבריין. רימוני רסס נמכרו בסכום של 100 שקלים, והמחיר המתוכנן למכירתן הלאה היה 2,500 שקלים.

בחקירת הנגדים במשטרה הצבאית התברר כי הופעל עליהם לחץ מבחוץ כדי להשיג את אמצעי הלחימה. "החיילים הם נגדים צעירים, שהופעל עליהם לחץ כלכלי, והצליחו לפתות אותם. מדובר באמצעי לחימה בכמות גדולה למדי - עשרות רימונים, לבנות חבלה ומספר קטן של טילי לאו", הסביר מקור צבאי שמעורב בחקירת הפרשה.

לדבריו, אחד הנגדים מילא תפקיד מרכזי בתכנון הגניבה של אמצעי הלחימה, ואילו שני הנגדים הנוספים שיתפו איתו פעולה, ולדבריו "נפלו בפח". במצ"ח מתגאים כי הפרשייה נחשפה עוד לפני שלבנות החבלה וטיל הלאו הגיעו לידי העבריינים. "האירוע לא טוב, אבל אנחנו בסוף שמחים שהצלחנו לתפוס את אמצעי הלחימה. אנחנו במאבק כולל בתופעה הזאת, של זליגת אמצעי לחימה ונשק מצה"ל", הבהיר המקור. "לצערי, זו תופעה כמו בכל ארגון, שיש אנשים שגונבים ממנו, וזה קורה גם כאן בצה"ל, רק שזה נשק".

בצה"ל מציינים כי ישנה מגמת עלייה עקבית בניסיונות של גורמי פשיעה להשיג אמצעי לחימה מצה"ל. קצין המשטרה הצבאית הראשי, תא"ל גולן מימון, הציג נתונים לפיהם בשנת 2013 חלה עלייה במספר הפריצות המורכבות לבסיסי צה"ל, במטרה לגנוב אמצעי לחימה. לדברי הקצין, מגמה זו נשמרת גם השנה, ובעיניו זוהי הוכחה כי בצה"ל נעשים מאמצים רבים יותר לשמירה על הנשק ואמצעי הלחימה, ועל כן ישנה עלייה בתעוזה מצד גורמי הפשיעה.

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, אמר בעקבות חשיפת הפרשה כי הם "עדים בתקופה האחרונה להרבה מאוד שימוש באמצעי חבלה אצל ארגוני הפשיעה. ישנה קלות בלתי נסבלת במדינה הקטנה שחומרי נפץ עוברים ממקום למקום כמעט ללא השגחה. שמנו את ידינו על טילי הלאו דקות ספורות לפני שעשו את דרכם לארגוני הפשיעה לטובת חיסולים, שימוש בטילים היה גורם לאבדות רבות בנפש ולנפגעים רבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ