ענת קם: צו איסור פרסום – פארסה שמגחיכה את מבקשיו

בטור שכתבה למגזין האינטרנטי "המקום", מספרת קם איך בלוגים ואתרים זרים התעלמו מהצו שהוצא בפרשה, וכיצד נכשלה בניסיונה למנוע את הפרסומים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

ענת קם, ששוחררה לפני כשלושה חודשים ממאסר לאחר שהורשעה בהדלפת מסמכים צבאיים סודיים, פרסמה הבוקר (רביעי) טור באתר "המקום", בו היא מתארת את התנהלות הדברים לאחר שהוטל צו איסור הפרסום על חקירתה בשב"כ ועל הפרשה בכלל. קם טוענת כי צווי איסור הפרסום מיותרים, וכי בכל מקרה קשה עד בלתי אפשרי לאכוף אותם במציאות של ימינו.

"צווי איסור פרסום, במיוחד אם הם כוללים איסור פרסום על עצם קיומם, הופכים מהר מאוד לפארסה שמגחיכה את מבקשי הצו – המשטרה – ואת מנפיקו – בית המשפט", כותבת קם. לדבריה, ימים ספורים לאחר חקירתה הראשונה בשב"כ כבר ידעו מכריה הרבים מעולם העיתונות פרטים רבים על מעצרה ועל חקירתה, זאת על אף שהוטל צו איסור פרסום על הפרשה. 

היא מספרת כיצד בהיותה במעצר בית היתה בקשר יומיומי עם עיתונאים מתוקף תפקידה כעיתונאית, ואיך כולם ידעו מדוע היא בבית, אך לא יכלו לדבר על זה. לטענתה, ימים ספורים לאחר החקירה הראשונה, המנהלים שלה באתר "וואלה" כבר ידעו על הנעשה למרות ש"אף אחד מהקולגות שלי לתחום הברנז'ה לא מדבר בשוטף עם בכירים בלהב 433, ועל הכל מרחפת עננת צו איסור הפרסום הגורף. גורף עלים, אולי".

קם ביום שחרורה מהכלא, בינואר האחרוןצילום: ניר קידר

לדבריה, היא כיבדה את צו איסור הפרסום ופחדה לדבר, אך היא מביעה ספק שכך עשו גם חוקריה, ומספרת שמהר מאוד צצו ברחבי הרשת פרסומים הרומזים רמזים עבים לגבי הפרשה ושאתרים בחו"ל התעלמו מצו האיסור לחלוטין. "רק אחרי עתירות חוזרות של כמה כלי תקשורת, אחרי שורה של פרסומים מרומזים... אחרי שכו-לם ידעו מה קורה, ניאותה המשטרה להסכים להסרת הצו", אומרת קם. 

ענת קם הורשעה ב-2011 בעבירות של ריגול חמור ומסירת ידיעה סודית ללא היתר ונידונה לשלוש שנות מאסר וחצי. היא נעצרה בדצמבר 2009 בחשד שהעבירה לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו כ-2,000 מסמכים צה"ליים, חלקם מסווגים כ"סודי ביותר". על פי כתב האישום שהוגש נגדה בינואר 2010, בעת שירותה בצה"ל כעוזרת ראש לשכת מפקד פיקוד המרכז, אגרה קם אלפי קבצים שהכילו מסמכים סודיים. לקראת שחרורה העתיקה אותם לתקליטורים ולאחר מכן העבירה אותם לבלאו. באוקטובר 2011 הורשעה קם בעבירות של ריגול חמור ומסירת ידיעה סודית ללא היתר ונידונה לארבע שנות מאסר וחצי. בערעור לעליון קוצר עונשה לשלוש שנות מאסר וחצי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ