שירלי סיידלר

משטרת מחוז דרום חוקרת חשד לסחר באיברים של צעירות תמורת תשלום, כך הותר היום (שלישי) לפרסום. מהחקירה, שמתנהלת בחודש האחרון בימ"ר נגב, עולה כי צעירות בנות 18-20 הוטסו לטורקיה, שם הן עברו ניתוח לקצירת איברים, שהועברו לאחר מכן לנשים חולות בשנות ה-40 וה-50 לחייהן. בשלב זה ידוע על שלושה זוגות של תורמות ונתרמות המעורבים בסיפור.

המשטרה מחפשת אחר החשוד המרכזי בפרשה - תושב באר שבע בשנות ה-40 לחייו - שנמצא במנוסה. החשוד מוכר למשטרה ובעל עבר פלילי, ובמשטרה ציינו כי עלולים להיות מעורבים נוספים בפרשה שיידרשו לחקירה. על דבר הפרשייה פורסם לראשונה לפני כחודש בערוץ 10, אז הוטל עליה צו איסור פרסום שהוסר היום.

המשטרה ממשיכה בחקירת הפרשה שמסתעפת עד לטורקיה, וגם המשטרה הטורקית מעורבת בתהליך. החשד העיקרי הוא שבוצע סחר באיברים באמצעות אדם שלישי, אותו גבר המוכר למשטרה, שתיווך בין התורמות לנתרמות תמורת תשלום. 

עם חשיפת הפרשה, ציין מפקד מרחב נגב של המשטרה, תת-ניצב פרץ עמר, כי "הפרשיה נוגעת לכמה מקומות בעולם". לדבריו, "מדובר בניצול של נשים צעירות במצוקה כלכלית קשה, שבאמצעות כספים רבים הניעו אותן להגיע למדינה זרה ולתרום איבר עבור נשים חולות. איתרנו כמה נשים שתרמו וכאלה שהתחרטו, ואנו בעיצומה של החקירה שממשיכה להתפתח".

תחילת הפרשה בסוף מארס האחרון, אז הורים של אחת מתורמות האיברים הגישו תלונה בתחנת המשטרה בבאר שבע, לאחר שנודע להם כי בתם, בת 18, טסה לבית חולים בטורקיה במטרה למכור את הכליה שלה. עם שובה ארצה, חוקרי הימ"ר עכבו אותה לחקירה, אלא שאז נודע שהיא לא ביצעה את ההליך הכירורגי כפי שתכננה. בחקירה היא סיפרה שאכן טסה לטורקיה במטרה לעבור ניתוח להסרת כליה, אולם בעקבות לחץ שהופעל עליה היא התחרטה וחזרה לארץ.

בזמן החקירה עלה שמה של צעירה נוספת ששהתה בטורקיה ותרמה כליה, והיתה אמורה לחזור לישראל. עם נחיתתה בשדה התעופה עוכבה הצעירה לחקירה, שם סיפרה לחוקרים כי תרמה כליה לאשה חולה ממרכז הארץ בשנות ה-50 לחייה, אותה הכירה לפני כשנה וחצי. לדברי הצעירה, היא ריחמה על האשה החולה, ולכן החליטה לתרום לה את הכליה ללא קבלת כל תמורה. הצעירה ציינה בפני החוקרים כי היא מצטערת על המעשה ושהיא מכירה בכך שעשתה טעות, אך הכחישה שעשתה זאת בעד תמורה כספית. יחד עם זאת, במשטרה ציינו כי הצעירות התפתו לעבור את ההליך הכירורגי בתמורה לכסף, שכן חלקן שרויות במצב כלכלי לא טוב. 

הנתרמות האחרות סיפרו למשטרה כי אכן עברו ניתוח השתלת כליה באותו בית חולים בטורקיה, אבל לטענתן הן לא שילמו על כך דבר מלבד 300 אלף שקל לבית החולים עבור ביצוע הניתוח. אחת הנתרמות היא אזרחית ישראלית תושבת ארה"ב, ששבה לארצה עם תום ההשתלה. 

הצעירות שתרמו את כלייתן סיפרו שלא עשו זאת בעד תמורה כספית אלא בעקבות קשר רגשי הדוק שנוצר בינן לבין החולות. להערכת המשטרה, הכספים לתורמות הועברו במזומן כדי שלא ניתן יהיה לעקוב אחר התשלום. 

בנוסף לתורמות ולנתרמות, המשטרה חקרה רופא ממרכז הארץ בחשד שהוא זה שביצע בדיקות התאמה וייעוץ לצעירות טרם ההתרמה. בחקירתו הודה הרופא כי הוא מכיר את החשוד המרכזי בפרשה, שנהג לשלוח אליו חולים לבדיקות שונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ