הפרקליטות צפויה לבקש להטיל על אולמרט מאסר של שלוש עד שש שנים

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן יעיד לטובתו; לצידו יעידו בכירים שכיהנו איתו בעירייה. אקירוב העיד השבוע במשטרה על העסקת זקן

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן צפוי להעיד לטובת ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט במסגרת שלב הטיעונים לעונש במשפט הולילנד. שלב הטיעונים לעונשו של אולמרט, שהורשע בשתי עבירות של לקיחת שוחד, יתחיל בבית המשפט המחוזי בתל אביב ביום שני. 

אולמרט פנה באחרונה לדגן שהביע הסכמתו להעיד כעד אופי על תרומתו של אולמרט למדינה ולביטחונה. לטובת אולמרט צפויים להעיד חמישה-שישה עדי אופי, בהם בכירים שכיהנו איתו בעיריית ירושלים ונציג של משפחתו הקרובה, שנעדרו מהדיונים בבית המשפט.

בפרקליטות צפויים לדרוש לגזור על אולמרט מאסר ממושך, אך לא ינקבו בפרק זמן מדויק, אלא יציגו מתחם ענישה של כשלוש עד שש שנים וקנס, בהתבסס על הענישה שנקבעה במקרים קודמים.

אולמרט בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בהכרעת הדין של משפט הולילנדצילום: תומר אפלבאום

העונש המקסימלי על עבירת השוחד שבה הורשע אולמרט עומד על שבע שנים, אולם עד היום העונש המקסימלי שגזרו בתי המשפט עמד על שש שנים. השופט דוד רוזן העלה את רף הענישה במשפטו של דוד ואנונו, בכיר ברשות המסים, לשש שנים. הפרקליטות הציגה אז פסקי דין שבהם נגזרו על מקבלי שוחד, ובהם השר לשעבר שלמה בניזרי, עונשים של ארבע שנים. אך במקרה זה ביקשה הפרקליטות להעלות את הרף. רוזן בחר להחמיר וגזר עליו שש שנות מאסר בגין קבלת שוחד בהיקף של כ- 300 אלף שקלים.

השנה הורשע השופט לשעבר דן כהן בקבלת שוחד ובמסגרת הסדר טיעון שהושג בהליך גישור אף הוא אצל השופט רוזן, נגזרו עליו שש שנות מאסר בגין עבירת שוחד אחת בפרשת סימנס. גם על אשר כהן, בכיר בחברת חשמל, נגזרו שש שנים. במקרה אחר של ראש העיר טירה לשעבר, גזר רק לאחרונה בית משפט השלום בכפר סבא עונש של חמש שנות מאסר בגין קבלת שוחד.

מנגד, צפויים סנגוריו של אולמרט להציג פסקי דין שבהם הוטלו עונשים מקלים יותר. הם ידגישו את העובדה כי אולמרט הורשע בלקיחת שוחד במסגרת תפקידו כראש העיר ירושלים ובזמן סמוך לכך בתפקידו כשר התמ"ת ולא כראש הממשלה לשעבר. בין היתר יוצג גזר דינו של ראש העיר קרית שמונה לשעבר חיים ברביבאי, שעורשע בקבלת שוחד ונידון לשנת מאסר על תנאי וקנס בגובה 250 אלף שקל בבית המשפט .

מאיר דגן, באוקטובר האחרון. יעיד לטובת אולמרטצילום: מוטי מילרוד

בשלב הטיעונים לעונש בבית המשפט המחוזי בירושלים, שבו הורשע אולמרט בהפרת אמונים במסגרת פרשת מרכז ההשקעות, אולמרט בחר שלא להביא עדי אופי, אלא להסתפק בדברי העדים שנשמעו במהלך המשפט שתיארו את פועלו. בסופו של דבר, הרכב השופטים בראשות הנשיאה דאז מוסיה ארד גזרו עליו מאסר על תנאי וקנס בגובה 75 אלף שקל. הם ציינו כי התחשבו בסבל שנגרם לו בגין הפרשות שמהן זוכה לבסוף – ראשונטורס וטלנסקי, וכן קשרו בין האישומים המשפטיים לעזיבת תפקידו כראש הממשלה ולתרומתו ארוכת השנים למדינה.

על פי בקשת עורכי דינו של אולמרט, גזר הדין בעניינו צפוי להינתן לפני גזר הדין של שולה זקן, שכן הפרקליטות וסנגוריה של זקן יבקשו להציג את הראיות החדשות שסיפקה להם נגד אולמרט בכדי לשכנע את השופט רוזן לאמץ את הסדר הטיעון שנחתם עם זקן. על פי הסדר הטיעון, זקן תרצה עונש מאסר בפועל של 11 חודשי מאסר. 

בתוך כך החקירה בעניין המידע החדש שסיפקה זקן המעלה חשד לעבירות של שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה מצד אולמרט ופרקליטו במשפטים שהתנהלו בירושלים, נבות תל צור, נמשכת. ל"הארץ" נודע כי השבוע מסר איש העסקים אלפרד אקירוב המקורב לאולמרט עדות במשטרה במשך כשעה, באשר להעסקת זקן לבקשתו של אולמרט. על פי החשד, אולמרט תמך כלכלית בזקן באמצעות מקורביו, בתמורה לשתיקתה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ