הפרקליטות תבקש להציג ראיות חדשות בפרשות טלנסקי וראשונטורס

נשיא העליון גרוניס יידרש להחליט אם לאפשר לפרקליטות להציג ראיות חדשות, ובמרכזן עדותה של זקן שתכשיר את הגשת יומניה שלא הוצגו עד כה

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

חודש לאחר שנחתם הסדר הטיעון עם שולה זקן, מסתמן כי הפרקליטות תפנה בקרוב לבית המשפט העליון ותבקש להציג לפניו ראיות חדשות בערעור על זיכויו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס. על הדברים דווח לראשונה אמש (שישי) בערוץ 10.

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, העומד בראש הרכב חמשת השופטים הדנים בערעור, יידרש להחליט אם לאפשר לפרקליטות להציג ראיות חדשות, ובמרכזן עדותה של זקן, שתכשיר את הגשת יומניה שלא הוגשו לבית המשפט המחוזי בירושלים משום שזקן שמרה על שתיקה.

הגשת ראיות חדשות בשלב של ערעור - במיוחד לאחר דיון השופטים בטענות הצדדים - היא נדירה, אך חוק סדר הדין הפלילי מאפשר זאת. על פי החוק, "בית המשפט רשאי, אם היה סבור כי הדבר דרוש לעשיית צדק, לגבות ראיות או להורות לערכאה הקודמת לגבות ראיות שיורה". מדובר עם זאת בהליך מורכב, שכן ראש ההרכב הדן בתיקי אולמרט בבית המשפט המחוזי, הנשיאה מוסיה ארד, פרשה, ולא ברור אלו שופטים ישמעו את הראיות החדשות, אם ייענה בית המשפט העליון בחיוב לבקשת הפרקליטות.

אולמרט וזקן בבית המשפט המחוזי בת"א, בחודש שעבר

מאז נחתם עם זקן הסדר עד המדינה, שבו התחייבה "לשתף פעולה באופן מלא עם רשויות האכיפה - גם ביחס לחשדות ואישומים נוספים - ולמסור עדות מלאה בכל הליך שיפוטי ככל שתידרש", התקיימו בפרקליטות כמה דיונים על האפשרות לפתוח מחדש את התיקים בבית המשפט העליון. התומך המרכזי בדיון היה התובע בתיק אולמרט, עורך הדין אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים. בישיבות השתתפו פרקליט המדינה שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה (פלילי) אלי אברבנאל, שהיה התובע בתיק בירושלים לצד אורי קורב, וכן הפרקליטים המייצגים את המדינה בערעור בעליון מטעם המחלקה הפלילית, נעמי גרנות ואריה פטר.

בפרקליטות המתינו להחלטה סופית, שהתקבלה בימים האחרונים, לתוצאות החקירה בעניין המידע החדש שסיפקה זקן, לרבות ההקלטות, המעלה חשד לשיבוש הליכי משפט והדחת עד. המידע מספק הסברים לשתיקתה של זקן. השאלות שנדונו היו כמה פעמים קורה שמגיעה ראיה במועד כזה; האם הפרקליטות יכולה שלא להביא את הדברים בפני השופטים; והאם במהלך כזה היא לא דוחה פסק דין שמימלא נכתב לטובתה.

דילמה דומה עלתה גם בתיק הולילנד, והוחלט לבסוף להגיש את הבקשה. עם זאת, השופט רוזן דחה אותה ולא עיכב את הכרעת הדין שסיים לכתוב. הערעור על זיכויו של אולמרט הוגש כבר לפני שנה וחצי. ביולי 2013 התקיימו שני ימי דיונים לשמיעת טיעוני הצדדים ומאז מתעכב פסק הדין. ההערכה היא שתיק אינו נמצא בשלבי סיום.

מחרתיים צפוי להיפתח שלב הטיעונים לעונש במשפט הולילנד. אתמול ביקשה הפרקליטות לדחות את הטיעונים לעונש בעניינה של זקן רק לאחר גזר הדין של כל הנאשמים. הפרקליטות הסבירה כי מאחר והשופט רוזן העיר כי יבקש להשתכנע שזקן אכן מכה על חטא ותורמת את חלקה בביעור השחיתות כדי שיאמץ את הסדר הטיעון, ברצונם להציג ראיות העומדות במוקד חקירת המשטרה המתנהלת בימים אלה. הפרקליטות ביקשה לקיים את דיון השכנוע בדלתיים סגורות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ