הפרקליטות הגישה בקשה רשמית לפתיחה מחדש של פרשות טלנסקי וראשונטורס

לאחר שנחתם הסדר הטיעון עם שולה זקן, הפרקליטות מבקשת להציג לעליון ראיות חדשות במסגרת הערעור על זיכוי אולמרט. ההליך יתאפשר באישור השופטים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

הפרקליטות הגישה היום (ראשון) בקשה רשמית לבית המשפט העליון, בדרישה להציג ראיות חדשות בערעור על זיכויו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס. 

הבקשה מוגשת בעקבות ראיות חדשות שסיפקה ראש לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן, שחתמה לפני כחודש על הסדר טיעון. אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט אמר בתגובה כי "מדובר בצעד חסר תקדים, ובעיתוי לא מיקרי, שכל מטרתו איננה רדיפת צדק או אמת, אלא להכשיר את השרץ - להכשיר את הסכם הטיעון עם שולה זקן, שנולד בחטא.

על מסמך הבקשה חתום פרקליט המדינה שי ניצן, שציין כי "לאחר שהפרקליטות בחנה את הראיות החדשות תוכנן והנסיבות העולות מהן, סבורה היא כי קיימת הצדקה להגשת הבקשה". עם זאת, ציין ניצן כי מאחר שהחקירה בעניין הראיות החדשות עדיין מתנהלת, ההודעה לבית המשפט לא כוללת את פירוט הראיות החדשות שיבקשו להציג. להערכתו, ניתן יהיה להגיש את הבקשה המלאה בתוך כשלושה שבועות, ומכאן ניתן ללמוד שהחקירה החדשה נגד אולמרט ופרקליטו נבות תל צור צפויה להסתיים עד אז.

לשיטתה של הפרקליטות, מציין ניצן, הערעור מוצדק ועומד ללא הראיות החדשות, אלא ש"הפרקליטות סבורה כי ראוי שבית המשפט ייחשף לראיות החפציות הנוגעות באופן ישיר לנושאים מסוימים הנדונים בתיק נושא הערעור, בטרם יפסוק את דינו". 

בפרשת ראשונטורס קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי קיים ספק שאולמרט היה מודע למימון הכפול של נסיעותיו לחו"ל ולסכום העודף שהושג, 92 אלף דולר, וכי יתכן שזקן ומתאמת קשרי החוץ בלשכה רייצ'ל ריסבי רז רימו ארגונים שונים ללא ידיעתו. בפרשת טלנסקי נקבע כי ייתכן שהכספים שקיבל מאיש העסקים משה טלנסקי שימשו לצרכים פוליטיים ואין בכך עבירה פלילית.

גרסתה של זקן באשר לפרשות ראשונטורס וטלנסקי לא נשמעה, לאחר ששמרה על שתיקה בחקירותיה במשטרה ולא עלתה להעיד בבית המשפט, אף שהייתה נאשמת בתיק ראשונטורס. שתיקתה עלתה לה בהרשעתה בקבלת דבר במרמה, בעוד שאולמרט זוכה.

לדעת אנשי הפרקליטות, יש בכוחן של הראיות החדשות לשנות את תוצאות ההליך. בראש ובראשונה, מדובר בהקלטות שסיפקה זקן שלשיטת הפרקליטות מחזקות את האישומים נגד אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס.

הגשת ראיות בשלב ערעור היא חריגה. המקרה האחרון שבו הורה בית המשפט העליון לשמוע ראיות חדשות הוא תיק זדורוב, אולם אז ההגנה היא זו שביקשה להציג ראיות שעשויות להביא לזיכויו של רומן זדורוב מרצח הילדה תאיר ראדה, ולא להיפך.

על פי פסיקות בית המשפט העליון בבקשות דומות בעבר, נראה כי בבחינתם את הבקשה מתחשבים השופטים בשלושה שיקולים מרכזיים - אם היה באפשרותו של המבקש להשיג את הראיות הנוספות במהלך הדיון בערכאה הקודמת; האינטרס בדבר השמירה על עקרון סופיות הדיון; טיבן של הראיות הנוספות והסיכוי שהגשתן תביא לשינוי התוצאה שאליה הגיעה הערכאה הקודמת. בבקשה יכריעו חמשת השופטים שדנים בערעור, הנשיא גרוניס, סלים ג'ובראן, יורם דנציגר, ניל הנדל ועוזי פוגלמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ