שנתיים וחצי מאסר לשוטר שהורשע בשימוש לרעה בטייזר

סעיל אנעים חשמל אדם אזוק 24 פעמים ללא הצדקה. השופט הורה להעביר את גזר הדין לעיון מפכ"ל המשטרה, "שימוש בטייזר דינו כשימוש באקדח"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים21
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ראשון) 28 חודשי מאסר על סעיל אנעים, שוטר ביחידת סיור, של התעללות בחסר ישע ותקיפה הגורמת חבלה של ממש תוך שימוש במכשיר שלא לצורך וללא כל הצדקה בעצורים. בין היתר הורשע אנעים, ששירת במשטרה שש שנים עד לאירוע, בכך שהפעיל על עצור אזוק את האקדח החשמלי 24 פעמים ללא כל הצדקה.

"אירוע זה של שימוש בלתי חוקי בטייזר אינו יכול לעבור לסדר היום, אין לו כל הצדקה, אין לו כל הסבר זולת הסבר של פריקת זעמו של הנאשם על המתלונן בדרך בלתי חוקית לחלוטין", כתב השופט צבי גורפינקל. "הנאשם ניצל את היותו שוטר, השתמש במדיו ככיסוי לביצוע פעולה אסורה, והפעיל מכשיר טייזר בצורה בלתי סבירה ובלתי הגיונית בעליל. מעשיו אלה של הנאשם אינם יכולים לעבור ללא תגובה עונשית הולמת, חרף נסיבותיו האישיות והמשפחתיות".

השופט גורפינקל התייחס לעובדה שזהו המשפט הראשון המתקיים בקשר לשימוש לרעה במכשיר הטייזר. "לאחר שנחשפה בפני בית המשפט הקלות הבלתי נסבלת בה משתמש שוטר במכשיר הטייזר שלא לצורך, ומאחר שאין מדובר באירוע הנוגע למרחב מסוים של המשטרה או למחוז מסוים, אלא למשטרה בכללותה, מן הראוי לרענן את הנהלים המתייחסים לשימוש בטייזר, להפנות את תשומת לב השוטרים לכך ששימוש בטייזר דינו כדין השימוש באקדח, וכי השימוש בו נועד כאמצעי אחרון בלבד ולא כאמצעי ראשון, ובוודאי לא כדי להעניש אזרח בקשר למעשים שביצע או דברים שאמר שניתן להתגבר עליהם באמצעים שפגיעתם פחותה מאשר הזרמת זרם חשמלי לגופו של אדם".

אנעים בבית המשפט, 2011צילום: מוטי קמחי

השופט גורפינקל הורה להעביר את גזר הדין לעיונו של מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. עוד ציין כי היה ראוי לגזור על אנעים שלוש שנות מאסר בפועל, אולם הוא התחשב בתרומתה של משפחתו למדינה, מאחר וזו משפחה שכולה, שכן אחד מאחיו נהרג במסגרת שירותו בצה"ל. השופט התחשב בדברי אמו של אנעים שסיפרה על כך שהסביבה מתנכלת לה עקב שירות בניה בכוחות הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ