הפרקליטות דורשת לפחות 6 שנות מאסר לאולמרט; "הענישה צריכה להדהד"

המדינה ביקשה לגזור 6 שנות מאסר לראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, 9 ליזם פרויקט הולילנד הלל צ'רני ו-8 לשותפו אביגדור קלנר

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

התביעה במשפט הולילנד דרשה היום (שני) לגזור על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לפחות שש שנות מאסר בפועל וקנס של כ-1.3 מיליון שקל. מדובר בחמש עד שבע שנים על קבלת שוחד של כחצי מיליון שקל עבור אחיו, ובין שנתיים לארבע עבור עבירת השוחד השנייה - כ-60 אלף שקל לכיסוי גרעונותיו. הפרקליטות, שהציגה את דרישותיה בשלב הטיעונים לעונש, שנפתח הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, מבקשת חפיפה חלקית בין העונשים.

"הנאשם איננו סמל", ציטט התובע, עו"ד יהונתן תדמור מפסק הדין שניתן בעניינו של משה קצב. "אין בעובדה שהנאשם נשא בתפקיד הרם ביותר כדי שתשמש לו כחסינות מפני ענישה ככל אדם. נהפוך הוא". אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר בתגובה: "בקשת הפרקליטות קיצונית ומופרכת לחלוטין, ולא עומדת בשום מבחן של פסיקת בתי המשפט בעשר השנים האחרונות. דומה שנעשה כאן ניסיון של הפרקליטות לבוא בחשבון עם אולמרט, שלא משיקולים ענייניים".

על יזם הולילנד, הלל צ'רני, ביקשה המדינה לגזור לפחות תשע שנות מאסר בפועל, ועל שותפו אביגדור קלנר לפחות שמונה שנות מאסר. על המאכער מאיר רבין, אשר לדברי הפרקליטות "הפך את השחיתות לדרך חיים", מבקשת המדינה לגזור חמש עד שבע שנות מאסר.בנוגע לראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, אנשי הפרקליטות מבקשים להתחשב במצבו הבריאותי ובתרומתו לאורך השנים לעיר - ולהטיל עליו את הרף התחתון של הענישה על מעשיו, שש שנות מאסר.

על אורי שטרית, שהיה מהנדס העיר, מבקשת הפרקליטות להטיל לא פחות משמונה שנות מאסר. על דני דנקנר, יו"ר דירקטוריון חברת מלח, ביקשה הפרקליטות להטיל שבע עד שמונה שנות מאסר, וקנס בגובה 3.2 מיליון שקל. לפני ארבעה חודשים גזר עליו באותו האולם השופט גורפינקל שנת מאסר בפועל, בגין הפרת אמונים בתאגיד בפרשת בנק הפועלים. דנקנר ערער לעליון. 

על אלי שמחיוף, חבר מועצת העיר ירושלים וסגנו של לופוליאנסקי כשכיהן כראש העיר, ביקשה המדינה לגזור שלוש וחצי עד חמש וחצי שנות מאסר. על חבר מועצת העיר ירושלים, אברהם פיינר, ביקשה הפרקליטות להטיל שלוש עד ארבע שנות מאסר. בנוסף, הפרקליטות מבקשת לגזור על חברת הולילנד תיירות קנס של שישה מיליון שקל, ועל חברת הולילנד פארק קנס בגובה של ארבעה מיליון שקל.

"מה שנחשף פה הוא ליקוי מאורות בסיסי ועמוק שפקד את הנאשמים... הענישה צריכה להדהד, להלום את חומרת המעשים, להתריע ולהרתיע את היחיד ואת הרבים", אמר תדמור. לדבריו, לא נמצאה בפסיקה פרשת שחיתות דומה בחומרתה. תדמור ציין כי קיימת מגמה של החמרה בעונשים על עבירות שחיתות, והפנה לפסק הדין בערעור שהגיש שלמה בניזרי - בו הוחמר עונשו מ-18 חודשי מאסר לארבע שנים. העונש המקסימלי על עבירת השוחד שבה הורשע אולמרט עומד על שבע שנים, אולם עד היום העונש המקסימלי שגזרו בתי המשפט עמד על שש שנים. תדמור הזכיר גם את השופט לשעבר דן כהן, עליו נגזרו שש שנות מאסר, כמו גם על דודו ואנונו מרשות המסים.

עם פתיחת הדיון התברר כי ברגע האחרון החליט אולמרט לא להביא עדי אופי מטעמו. בין עדי האופי שהיו אמורים להעיד היה גם ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן. עם זאת, כדי להציג את תרומתו למדינה ולביטחונה, ואת עזרתו לחלשים, הגיש לבית המשפט סנגורו של אולמרט, אלי זהר, אסופת מכתבי הערכה והמלצות.

מנגד, הציגה הפרקליטות מסמך המפרט את עברם הפלילי של אולמרט, דני דנקנר ומאיר רבין. דנקנר ויתר אף הוא על הבאת עדי אופי. מטעמו של יזם הולילנד, אביגדור קלנר, לשעבר יו"ר זכיינית רשת, העידה שגרירת ישראל ברוסיה לשעבר, פרופ' עליזה שנהר, כיום רקטור מכללת עמק יזרעאל. קלנר שימש עד לאחרונה כיו"ר חבר הנאמנים של המכללה.

לטובת ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, העידו המשנה למנכ"ל העירייה לשעבר איתן מאיר, ראש העיר רעננה, זאב בילסקי, ורופאת השיניים שטיפלה בנכדו שמת לאחר הטיפול, בעקבות רשלנות, ד"ר שלומית בך חובב, שציינה שלופוליאנסקי חיזק אותה למרות האסון והוא ראוי למחילה ולרחמים. האלוף (מיל') דורון אלמוג העיד לטובת מהנדס עיריית ירושלים לשעבר, אורי שטרית, ובעדותו התייחס גם לעזרתו של אולמרט לעמותה של ילדים פגועי מוחין. 

סנגוריו של אולמרט צפויים להציג פסקי דין שבהם הוטלו עונשים מקלים יותר. הם ידגישו את העובדה כי אולמרט הורשע בלקיחת שוחד במסגרת תפקידו כראש העיר ירושלים, ובתקופה קרובה לאחר מכן בתפקידו כשר התמ"ת, ולא כראש הממשלה לשעבר. בין היתר יוצג גזר דינו של ראש העיר קרית שמונה לשעבר, חיים ברביבאי, שהורשע בקבלת שוחד ונידון לשנת מאסר על תנאי וקנס בגובה 250 אלף שקל בבית המשפט.

מצד הנאשמים, רק סנגורו של הלל צ'רני, עו"ד גיורא אדרת, הספיק להשמיע את דבריו, ושאר הנאשמים צפויים להציג את טיעוניהם מחר. השופט רוזן ציין בדיון שידוע לו שצ'רני הוא "אדם צנוע, שבז לכסף... ובא לבנות פרויקט לאו דווקא ממניעים כלכליים". לדברי רוזן, העולם הרקוב שנחשף בפניו מעלה שתי אפשרויות: שצ'רני היה חלק בלתי נפרד מהעולם המושחת, או שהצטרף אליו ונתן לדכנר לפעול בשיטות שלו, כי הבין שאחרת לא יוכל לקדם את הפרויקט. רוזן חתר לכך שאם צ'רני יודה באפשרות השנייה, ייתכן שיקל בעונשו. אולם צ'רני, שמתכוון לערער על הכרעת הדין, אמר: "אני לא מושחת... באשר להצעתך, מאוד פשוט להגיד כן, נכון, אדוני צודק, אבל אני חושב אחרת".

נתונים: רויטל חובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ