אולמרט בבית המשפט: "מעולם לא ביקשתי ומעולם לא קיבלתי שוחד"

השופט הודיע שיקל בעונשו של לופוליאנסקי וביקש מהפרקליטות להסתפק במאסר על תנאי. גזר הדין בפרשת הולילנד יינתן ב-13 במאי

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

"מעולם לא ביקשתי ולא קיבלתי שוחד", כך אמר היום (שלישי) ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בדיון בשלב הטיעונים לעונש במשפט הולילנד, שבו הורשע בשוחד. סנגורו של אולמרט, אלי זהר, ביקש שלא להטיל עליו עונש מאסר בפועל, לאחר שהפרקליטות ביקשה להשית עליו שש שנות מאסר לפחות. בתוך כך הודיע השופט דוד רוזן כי בכוונתו להקל בעונשם של אורי לופוליאנסקי ואברהם פיינר, בשל מצבם הרפואי הקשה. ‏גזר הדין בתיק הולילנד יינתן ב-13 במאי בשעה 9:00. הדיון בעניינה של שולה זקן יתקיים למחרת ב-14 במאי.

היום הציג פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, את העונש שראוי לשיטתו לגזור על ראש הממשלה לשעבר, וביקש מהשופט, דוד רוזן, שלא להטיל עליו עונש מאסר בפועל. לטענתו, מתחם הענישה המקובל בעבירות שוחד שכאלה הוא 18 חודש‬י מאסר, אבל הוא מבקש לחרוג בעניינו של אולמרט ולהתחשב בתרומתו לביטחון המדינה. "הנסיבות האישיות של אולמרט מטות את הכף לתחתית רף הענישה. 35 שנים של עשייה ציבורית לא יכולות להסתיים בלי שיינתן לזה משקל", אמר. לדברי זהר, העונש שביקשה הפרקליטות להטיל על אולמרט - שש שנות מאסר לפחות - הוא חסר פרופורציה. בפתח דבריו אמר זהר כי בכוונת אולמרט לערער על הרשעתו.

בדברים שנשא אולמרט בפני השופט, הוא אמר כי מטבע הדברים, הכרעת בית המשפט היוותה עבורו זעזוע כבד. "ההכרעה הזו מבוססת על שגיאה יסודית שהיא אינה נכונה. אין אדם בעולם שיודע את זה טוב ממני. מעולם לא ביקשתי ומעולם לא קיבלתי שוחד, לא בעקיפין ולא במישרין, לא לעצמי, לא למקורביי ולא למי מבני משפחתי. הדרך היחידה שבה אוכל לערער על החלטתו של בית המשפט, שבכל ליבי ובכל מאודי אני יודע שהיא החלטה שגויה, היא לפנות לבית המשפט העליון ולערער לפניו".בהמשך אמר אולמרט: "החלטתי לקצר בדבריי באופן קיצוני ולא לזעוק את הזעקה שרוצה להשתחרר מפי... לא אדבר על הזדון, לא על הפגיעות האישיות, לא על המשא הכבד, שאדם, רעייתו, ילדיו ונכדיו צריכים לשאת במשך שנים, יום-יום, שעה-שעה. גם לא על הימים הקשים של ניהול העיר ירושלים, כשיום-יום מתפצץ אוטובוס או בית קפה או אנשים נקרעים לגזרים ברחובות ואתה צריך לאסוף את החלקים ולהשתלט על אוכלוסייה ולנסות להשקיט את הרוחות ולטעת ביטחון באנשים ואמונה במדינת ישראל".

אתמול ביקשה הפרקליטות לגזור על אולמרט עונש מינימום של שש שנות מאסר ולקנוס אותו בסכום של 1.3 מיליון שקל. אולמרט הורשע בשתי עבירות השוחד שעליהן הועמד לדין - אחת בגין חצי מיליון שקל שקיבל אחיו יוסי, והשנייה בגין 60 אלף שקל שקיבל אולמרט מעד המדינה שמואל דכנר לכיסוי גרעונותיו.

זהר הציג פסקי דין בהם נגזר עונש מקל על ראשי עיר שהורשעו בקבלת שוחד, כמו ראש העיר לוד בני רגב (שנה וחצי מאסר) וראש העיר קרית שמונה חיים ברביבאי (שישה חודשי עבודות שירות). הוא הוסיף כי "המקרים של בניזרי (ארבע שנות מאסר), דרעי (שלוש שנים), אשר כהן ודן כהן (שש שנים לכל אחד מהם) אינם ראויים להשוואה עם עניינו של מר אולמרט", וביקש להתייחס אליו כאל ראש עיר שסטה מן השורה.

זהר הפנה בין היתר לפסקי דין מקלים, שבהם סכום השוחד היה נמוך יותר מזה שבו הורשע אולמרט, 560 אלף שקל, ואמר כי לא צריך להתקיים מתאם בין סכום השוחד והעונש. השופט רוזן חלק עליו, ואמר כי במקרה זה אי אפשר לטעון ש"דין פרוטה כדין מאה": "500 אלף שקל זה לא סכום של מה בכך, זה סכום עתק שמעלה את חומרת העבירה. זה מתחיל לטפס מעלה מעלה ואי אפשר להתעלם מזה".

זהר התייחס בדבריו להסדר הטיעון שחתמה הפרקליטות עם ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן, ואמר כי קיימים ביניהם "פערי ענישה קיצוניים", וכי ההסכם שנחתם עמה "לא קביל". "סך כל הדברים שהורשעה בהם זקן עולים בהרבה על הדברים המיוחסים לאולמרט".  

לדבריו, "מה שקרה לפני שבועיים עבר את גבול הטעם הרע. הדיווח במהדורות החדשות על ההסכם עם זקן... בציבור ובפרסומים נוצר הרושם שהיא מסתובבת עם סודות כמוסים, שאם יצאו החוצה הארץ תבער... שאם היא תפתח את הפה אולמרט ישב בכלא. אולמרט ממתין להכרעת הדין, וזכותו להליך הוגן נרמסת על ידי התקשורת".

זהר ציטט ממאמרים שפורסמו בעת האחרונה בעיתונים השונים, ואמר כי "זיהום ההליך" ו"הענישה בתקשורת" של אולמרט מצדיקה אמירה גם מבית המשפט. הוא טען שפסק הדין הוא גם מסמך חברתי, "ובית המשפט צריך לעצור את התמונה שמצטיירת, לפיה במשך תקופה ארוכה אולמרט היה מלך העולם, ופתאום, בבת אחת, הוא הפך להיות אויב הציבור ודינו תלייה.. תחושה של גלדיאטורים. היום זה הדם שלו, מחר זה דם של מישהו אחר". 

לטענתו, "הנסיבות הקיצוניות" איתן נאלץ להתמודד אולמרט כשנענש בכיכר העיר, מצדיקות חריגה ממתחם הענישה ההולם. "אם בכוחו של בית המשפט לבטל אישום, קל וחומר שבכוחו להקל באופן משמעותי בעונשו של נאשם, אף בחריגה".

ברגע האחרון החליט אולמרט לוותר על עדי אופי והסתפק בהגשת אסופת מכתבי הוקרה המתארים את פועלו. בין היתר הוגש מכתב מאת שולמית ניידס, בתו המאומצת של אולמרט, מכתב מרענן דינור, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ומכתב מאת נאוה ברק, נשיאת עמותת עלם.

בעניינם של אורי לופוליאנסקי ואברהם פיינר, הודיע רוזן כי בכוונתו לחרוג ממתחם הענישה המקובל והציע לתביעה להגיע עמם להסכמה של עונש מאסר על תנאי, כדי שהדבר לא יהווה תקדים. רוזן ציין שבמקרה של השניים מדובר בשוחד שלא הגיע לכיסם ובשל מצבם הרפואי הקשה של שניהם. 

"בשנים הכסף לא הגיע לכיסם ולא לילדיהם. זה שוחד, זה שחיתות אבל מצד שני, לשניהם יש מצב רפואי לא קל ולא מצב רפואי שנולד לצרכי המשפט. קשה מאוד לבוא ולומר שמצב רפואי זה לא מקלט ממאסר בפועל, כי יש בית חולים ברמלה (כלא רמלה), השאלה אם אנחנו כמערכת יכולים לאטום את עצמנו. יש גבולות שקשה לעבור. אי אפשר שלא להתחשב בנתונים האלה", אמר השופט רוזן בתום שמיעת הטיעונים לעונש בעניין פיינר. "מדינת ישראל צריכה לגלות רחמנות כלפי נאשמים שפשעו אבל לא לקחו לכיסם". עוד במהלך הדיון קרא השופט רוזן לפרקליטות להגיע להסדר עם לופוליאנסקי, שכן לא הייתה מחלוקת על העברת התרומות, אולם לופוליאנסקי סירב להודות בשוחד. 

מוקדם יותר ביקש סנגורו של מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית, שהפרקליטות ביקשה להשית עליו שמונה שנות מאסר, להסתפק בעונש של בין שנתיים לשלוש שנות מאסר. עו"ד קנת מן ציין כי שטרית אמנם קיבל כספים מדכנר, אך לא נתן תמורה לכסף מכיוון שכאשר נכנס לתפקידו התב"עות הראשונות בהולילנד כבר אושרו. כנסיבה מקלה, ציין הסנגור את מצבו הנפשי בעת לקיחת השוחד, סמוך להתאבדות אחיו. שטרית אמר בדיון שלא כפר במעשים שיוחסו לו וכי הוא לוקח את האחריות עליהם. "הטעות שלי היתה שהשליתי את עצמי שאני עובד בשביל דכנר בגלל כישוריי. היום אני מבין שהוא שיחד אותי כי הייתי מהנדס עיר, אך לא קיבלת את עמדתי", אמר שטרית לשופט רוזן.

סנגורו של יזם הולילנד אביגדור קלנר, עו"ד איתן מעוז, שייצג בעבר גם את השופט דן כהן, התייחס לעונש שמבקשת הפרקליטות להטיל על קלנר - שמונה שנות מאסר, וציין כי עונשים כאלה לא מקובלים גם בפרו (אליה נמלט השופט כהן). הוא הציע מתחם ענישה שבין 1-2 שנים וציין שגזר הדין בעניין דודי אפל שקיבל את עונש המקס' (3.5) בגין הרשעתו במתן שוחד היה רעידת אדמה. 

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, התייחס אתמול לעונש שדרשה הפרקליטות להטיל עליו. "בקשת הפרקליטות קיצונית ומופרכת לחלוטין, ולא עומדת בשום מבחן של פסיקת בתי המשפט בעשר השנים האחרונות. דומה שנעשה כאן ניסיון של הפרקליטות לבוא בחשבון עם אולמרט, שלא משיקולים ענייניים".

"הנאשם איננו סמל", ציטט אתמול התובע, עו"ד יהונתן תדמור, מפסק הדין שניתן בעניינו של משה קצב. "אין בעובדה שהנאשם נשא בתפקיד הרם ביותר כדי שזו תשמש לו חסינות מפני ענישה ככל אדם. נהפוך הוא". תדמור הדגיש שאין הבדל בין לקיחת כספים לטובת קרוב משפחה, בוודאי מדרגה ראשונה, לבין לקיחת כספים לכיס האישי, והזכיר את גרסאותיו הכוזבות של אולמרט, כמו גם את היעדר החרטה מצדו.

הפרקליטות הציגה מתחם ענישה לגבי כל אחד מאירועי השוחד, וביקשה להטיל עונשים כבדים ביותר. לגבי אירוע השוחד הראשון בו מעורב אחיו של אולמרט, ביקשה הפרקליטות להטיל בין חמש לשבע שנות מאסר בפועל, כאשר שבע שנים הוא העונש המקסימלי עבור עבירת לקיחת השוחד.

עבור עבירת השוחד השנייה, הציעה הפרקליטות מתחם ענישה שבין שנתיים לארבע שנות מאסר. היא ביקשה למקם את אולמרט באמצע המתחם ושתהיה חפיפה חלקית של העונשים, כך שעל פי החישוב, בקשת הפרקליטות עומדת על מינימום שש שנות מאסר, שהוא העונש החמור ביותר שהוטל עד היום על לוקח שוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ