המשטרה תמליץ לסגור את התיק נגד סילבן שלום

השר שלום נחקר בחשד לביצוע מעשים מגונים וניצול יחסי מרות בעובדת במשרדו לפני 15 שנה. ההחלטה הסופית תישאר בידי הפרקליטות והיועמ"ש

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המשטרה תמליץ מחר (רביעי) לסגור את התיק נגד השר סילבן שלום, שנחשד בביצוע מעשים מגונים וניצול יחסי מרות כאשר כיהן בתפקיד שר המדע לפני 15 שנה. בפגישה שתתקיים מחר בהשתתפות גורמים במשטרה ובפרקליטות ימסרו במשטרה את המלצתם לסגור את התיק ולא לפתוח בחקירה פלילית. עם זאת, ההחלטה הסופית תישאר בידי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה.

בחודש שעבר דווח כי לשכת היועץ המשפטי לממשלה והמשטרה בודקות תלונה על עבירות מין שביצע לכאורה שלום לפני 15 שנה. הבדיקה בוצעה בעקבות תלונה של אשה שעבדה בעבר תחת השר, והחליטה כעת להתלונן. לדברי מקורבים למתלוננת, שכונתה מ', "היה ברור לה שלא ייפתח הליך פלילי נגד שלום והתלונה תיסגר בשל ההתיישנות. עם זאת, ישנה חשיבות ליידע את הציבור במה שאירע, ושהדברים לא נמדדים רק בהחלטה אם להעמיד לדין פלילי או לא".

בהקלטה שפורסמה בגלי צה"ל, תיארה מ' את האירוע שהביא אותה להתלונן. "הגעתי למלון ונכנסתי לחדר שלו", סיפרה מ'. "הוא ישב על המיטה הרחוקה וביקש ממני לבוא לשבת לידו. הוא אמר לי שאני הולכת לשנות לו את החיים. אמרתי, מה זאת אומרת? הלכתי לשירותים וכשיצאתי מהשירותים הוא כבר לא היה על אותה מיטה. היה חדר נוסף, והוא שכב שם רגל על רגל עם החלוק. הוא אמר לי: בואי תצטרפי. הייתי מאוד מבוהלת. היתה תחושה כל כך לא נוחה". לטענתה של מ', בהמשך התפשט שלום וביקש ממנה לבצע בו אקט אוראלי. היא נענתה לו, לדבריה, ויצאה מהחדר. על פי העדות שנמסרה לידי אנשי היועץ המשפטי, שבועות ספורים לאחר המקרה היא עזבה את תפקידה במשרד.

השר סילבן שלוםצילום: מרק ישראל סלם

בשבועות האחרונים ניסו במשטרה לשכנע נשים נוספות שלכאורה נפגעו מהתנהלותו של שלום, אך אף אחת מהן לא היתה מוכנה להגיש תלונה או להעיד. על העבירה לכאורה אותה ביצע שלום במ' חל חוק ההתיישנות.

לפני כחודש נחקר שלום באזהרה בחשד לביצוע מעשים מגונים וניצול יחסי מרות כלפי מ'. השר שלום בא למשרדי היחידה הארצית, אחרי שביקש מהיועץ המשפטי לממשלה שלא לעכב את הבדיקה ולמסור את גרסתו מהר ככל האפשר. במשך שעתיים ענה השר לשאלות חוקרי המשטרה בנוגע לדברי המתלוננת מ'. שלום טען לאורך כל החקירה שאינו מכיר את המתלוננת באופן אישי ושלא זכור לו האירוע שעליו סיפרה במשטרה. שלום לא הכחיש שנהג לישון בבית המלון היאט בירושלים, שאותו הזכירה המתלוננת כמקום האירוע, ואמר שהרבה להתארח בו מתוקף תפקידו כשר בממשלה.

לפי החוק, העונש על מעשה מגונה שלא בהסכמה הוא שלוש שנים. במקרה כזה, ההתיישנות על העבירה חלה כעבור עשר שנים. במקרה של מעשה מגונה תוך ניצול מרות ביחסי עבודה, מבלי שהאשה הביעה חוסר הסכמה, החוק קובע עונש מקסימלי של שנתיים מאסר בפועל, ואז ההתיישנות תחול כעבור חמש שנים מהאירוע. בכל מקרה, ברור שעל התלונה נגד שלום חלה התיישנות, אך היא נבדקת בכל זאת, למקרה שיוגשו תלונות נוספות, כך שהתלונה הנוכחית תהווה חיזוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ