התובעת בתיק לחיאני: "עיר מטופחת אינה כסות להתנהגות מושחתת"

נפתח שלב ההוכחות במשפטו של ראש עיריית בת ים המושעה. "עוד נבחר ציבור טוען שממרום מעמדו אין לו פנאי לעסוק בפרטים", אמרה התובעת

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בבית משפט השלום בתל אביב נפתח היום (רביעי) שלב ההוכחות בתיק נגד ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני. לחיאני, שהושעה מתפקידו, מואשם בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועדות שקר.

התובעת, עו"ד שרון כהנא מהפרקליטות, התייחסה בנאום הפתיחה שלה לעובדה שלחיאני נבחר לראש העיר בת ים כשחברת הבנייה בבעלותו, אלשב, היתה נתונה בחובות כבדים. "המשרה הזו העמידה בפניו פתרונות להקלה בלחץ בו היה נתון, בעיקר מאלה שביקשו את קרבתו והשפעתו... הנאשם הפך את מעמדו בראשות העיר לקרדום לחפור בו. כתב האישום מתייחס למספר הזדמנויות בהן ניצל את מעמדו כראש עיר, על מנת לדרוש ולקבל כספים מגורמים וזאת בין אם מדובר באנשי עסקים להם אינטרסים משמעותיים, ובין אם מדובר בקבוצת עובדים שמינויים, קידומם ותנאי עבודתם היו תלויים בו".

בהמשך אמרה התובעת כי "הנאשם, שלומי לחיאני, נתפס כגיבור מקומי. הוא אדם כריזמטי, נערץ, איש שאוהבים לאהוב והוא האיש שמנסה לחלץ את בת ים מהדימוי השלילי. אסור לנו להתבלבל. עיר מטופחת, כיכרות, גינון, אינם כסות להתנהגות המושחתת שתוצג בראיות בפני בית משפט זה".

לחיאני בישיבת מועצת העיר, בפברוארצילום: מוטי מילרוד

התובעת יצאה נגד הדפוס החוזר שנחשף בתיקי נבחרי ציבור, הטוענים כי לא ידעו על דברים שהתרחשו מתחם לאפם. לחיאני טען כי לא טיפל בענייני חברת אלשב והאשים את אחיו בקבלת כספי השוחד. "בשני האישומים הראשונים הוא הפנה את האש לכיוון אחיו, אבי לחיאני", אמרה כהנא, "מדובר בעוד תיק שבו נבחר ציבור מבקש שבית המשפט ילך שולל אחרי גרסת הבכירות המונעת מודעות, כאילו שממרום מעמדו אין לו פנאי לעסוק בפרטים הקטנים, כמו מהיכן יכסה את חובותיו הפרטיים. מדובר בעוד תיק שבו נבחר ציבור יבקש להאמין לו שלגורמים שונים שלהם אינטרסים בהחלטותיו מעתירים עליו מממונם, לא רק מבלי שביקש מהם לעשות זאת, אלא מבלי שהוא מעורב בכך או מודע לכך. לגרסה כזאת אין מקום", אמרה התובעת.

באישום הראשון, האחים לחיאני מואשמים בלקיחת שוחד בסך 700 אלף שקל מבעלי קפה ג'ו בבת ים, אבנר קריאף ועובד דודטחי. בתמורה ניתנו לקפה ג'ו הקלות בניה והיתרים שזכו לביקורת קשה מצד הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה. באישום השני, לחיאני מואשם בלקיחת שוחד בסך 200 אלף שקל מעזרא דוש, בעל רשת סופרמרקטים בעיר. באישום השלישי הוא מואשם במרמה והפרת אמונים בכך שהנחה עובדים הכפופים לו לקחת הלוואות פרטיות בגובה 440 אלף שקל מבנקים שונים לטובת החזר חובותיו האישיים. האישום הרביעי מייחס ללחיאני עבירת עדות שקר, המתייחסת להצהרת הון כוזבת שהגיש ב-2007 לפיה הוא מחזיק בחמישה אחוזים ממניות של מקומון שבו פרסמה העירייה, כשבפועל החזיק ב-45%.

לחיאני "ניצל את תפקידו לא רק בבקשת כספים", אמרה התובעת, "הוא ניצל את מעמדו וביקש כספים מעובדים הכפופים לו בהיררכיה העירונית וכך הוא כלא אותם ואת עצמו בניגוד עניינים מתמשך... בין אם הכפופים סייעו לו כהכרת תודה על העבודה שסידר להם ובין אם זה רק מהשיקולים שלהם, השגת טובת הנאה שכזאת בהיקף של מאות אלפי שקלים היא פסולה מעיקרה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ