אהרונוביץ': יודעים מי עומד מאחורי פעולות "תג מחיר"

לדברי השר לביטחון פנים, שביקר בפורדיס, "יש למשטרה כיוונים טובים מאוד" בחקירת הפשע בכפר. הוארך מעצר זוג החשוד בהצתת המסגד באום אל־פחם

ג'קי חורי
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
חיים לוינסון

יומייים לאחר פשע השנאה בכפר פורדיס, הצהיר היום (חמישי) השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', כי למשטרה "יש כיווני חקירה טובים מאוד". לדברי השר, שביקר היום במסגד בכפר, "אנו יודעים מי מבצע את המעשים הללו. בקרוב יבוצעו עוד מעצרים, והכוונה היא לשים את הפושעים האלו מאחורי סורג ובריח". זהו בית התפילה ה-32 שמחולל מאז החלה התופעה המכונה "תג מחיר" ב-2009.

השר אהרונוביץ' נפגש עם ראש המועצה, חבריה ונציגי הכפר. "מדובר בחבורה של פושעים, שלוקחים את החוק לידיים. רובם נמצאים ביהודה ושומרון, הם שייכים לפעילי הימין הקיצוני ואנו מכירים את רובם. לא מדובר באחד או שניים אלא במספר גדול יותר של אנשים. הם נמצאים במעקב של כל גורמי המודיעין", אמר אהרונוביץ'.

השר התחייב כי ימשיך לדרוש מהממשלה להגדיר את "החוליגנים האלו כארגון טרור". לדבריו, "יש לדרוש את הרחקתם ולבצע מעצרים מינהליים. חלק מהצעדים כבר ננקטו נגדם, וחלק לא מסיבות שונות".

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, התייחס גם הוא לנושא ואמר כי חומרתם של פשעי השנאה "ברורה בכל קנה מידה, ולא ניתן להפריז בפוטנציאל הנפיצות וההשפעה שיש להם על מרקם היחסים העדין בין האוכלוסיות השונות בארץ". בטקס הענקת דרגות לרגל יום העצמאות, שנערך במטה הארצי, הוסיף דנינו כי המשטרה "העלתה מדרגה בביצוע פעילות אכיפה נחושה לפענוח אירועים אלה ולמעצר החשודים", וכי הוא סבור שיהיו לכך תוצאות בעתיד הקרוב.

הכתובת שרוססה על המסגד בפורדיס, השבוע

במהלך אפריל בוצעו עשרה פשעי שנאה נגד ערבים־ישראלים בצפון הארץ אך עד כה לא פוענח אף אחד מהמקרים. אחר הצהריים האריך בית המשפט השלום בירושלים את מעצרו של זוג מיצהר, עמי-חי מתוקי החשוד בהצתת המסגד באום אל־פחם לפני כשבועיים, ורעייתו נירה החשודה בשיבוש הליכי משפט וקשירת קשר לביצוע פשע. במקביל למעצר בני הזוג מתוקי נעצר זוג נוסף, שכבר שוחרר.

במשטרת מחוז ש"י טוענים כי מכוניתם של בני הזוג, מסוג סוזוקי באלנו, נצפתה במצלמות האבטחה באזור. חשד המשטרה התחזק לאחר שהשניים הגיעו לחקירה לפני שבוע עם מכונית מאותו דגם השייכת לאחד מתושבי היישוב וניסו להציג אותה כמכונית שלהם. לשניים הוצא צו המונע מפגש עם עורך דין, אמצעי חדש בו נוקטת המשטרה מאז הוכרז על אירועי "תג מחיר" כהתאחדות בלתי מותרת.

בדיון שנערך היום בבית המשפט השלום בירושלים בפני השופט אביטל חן העלה בא כוחם, עורך דין איתמר בן גביר, שורה של טענות על התנהלות המשטרה. לדבריו, חוקרי המשטרה הפעילו לחץ בלתי סביר על האשה ופגעו בזכויותיה הבסיסיות. לדבריה, אחד החוקרים צעק עליה וטען כי ילדיה נלקחו בידי פקידת סעד. בנוסף הטיחו בה החוקרים כי "אפשר לשים איקס על התמונות שלהם ושלעולם לא יראו יותר את ילדיהם". כמו כן, לטענתו, בוצע בה חיפוש בעירום מלא.

עו"ד בן גביר הסביר את תחלופת המכוניות בכך ש"יצהר הוא כמו קיבוץ" וכל התושבים משתמשים ברכוש האחד של השני, וכך ייתכן שמישהו אחר נהג ברכב לאום אל־פחם. בחקירתם שמרו השניים על זכות השתיקה ולא מסרו גרסה זהה לזאת של בא כוחם.

השופט חן החליט להאריך את מעצרו של עמי-חי עד ליום ראשון ואת מעצרה של נירה עד למחר. לדבריו "קיים חשד סביר, אם לא למעלה מכך, שזה הרכב אשר נצפה בזירת האירוע ובזמן האירוע. העובדה שחוקרי המשטרה הגיעו דווקא אליהם אינה מקרית".

לאחר הדיון אמר בן גביר כי "לצערי ההתנהלות החמורה של משטרת מחוז ש"י הביאה לכך שלא התאפשר לבני הזוג למסור את גרסתם, וזאת משום שנמנע מהם ייצוג משפטי. אני בטוח כי כעת, לאחר שהותר לבני הזוג לפגוש עו"ד, ימסרו את גרסתם שתבהיר כי אין להם חלק במעשים הללו, וישוחררו בהקדם מן המעצר".

מהישוב יצהר נמסר כי "המשטרה תופסת טרמפ על הדה-לגיטימציה שנעשה לישוב כולו בשבועיים האחרונים. הוציאו שתי משפחות מביתם, אחת מהן ללא צו, והשאירו את עשרת ילדיהם לבד, וכל זה מכך שבבעלותן רכב נפוץ אשר נחשד בפעולת תג מחיר. מישהו כאן איבד פרופורציה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ