היועץ המשפטי לממשלה החליט לסגור את התיק נגד השר סילבן שלום

משרד המשפטים פרסם כי "חלק מהמידע הוכחש, וחלקו אינו מאפשר את איתור הנשים או מוביל אל נשים המסרבות להעיד". מעריכים כי שלום לא ירוץ לנשיאות

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (רביעי) כי החליט לאמץ את חוות דעת פרקליטות המדינה, שנכתבה ע"י פרקליטה מפרקליטות מחוז ת"א, לפיה יש לסגור את תיק הבדיקה נגד השר סילבן שלום. בהודעה שפורסמה היום נכתב כי "בדיקת המידע על-ידי משטרת ישראל העלתה כי חלקו הוכחש, חלקו אינו מאפשר את איתור הנשים המתוארות בו או פנייה אליהן, וחלקו מוביל אל נשים המסרבות למסור עדות במשטרה".  

כיוון שמדובר בבדיקה שלא התקדמה לחקירה פלילית פורמלית, סגירת התיק לא נומקה בחוסר ראיות או חוסר אשמה. היועמ"ש ציין רק כי "אין מקום להמשך הבדיקה". 

בדומה להמלצת המשטרה, פרקליטות המדינה הניחה בפני היועץ המשפטי לממשלה חוות דעת לפיה, "נוכח מאמצי הבדיקה שנעשו וחוסר היכולת המעשית להביא לקידומה, הבדיקה מוצתה. בחוות הדעת נאמר כי על האירוע שמתארת המתלוננת מ' חלה התיישנות, ועל כן, גם אם היה ניתן להוכיח ביצוע עבירה ברף הראייתי הדרוש, לא ניתן יהיה להעמיד לדין בגינו. לגבי שאר המידע שהתקבל במשטרה, פרקליטות המדינה הסכימה עם המשטרה שהוא אינו מאפשר, מהטעמים האמורים, גיבוש ראיות שיכולות לשמש להוכחת ביצוע עבירות".

השר סילבן שלוםצילום: מרק ישראל סלם

פרקליטתה של המתלוננת מ', עו״ד רוני אלוני-סדובניק, מסרה בתגובה: "החלטת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לסגור את התיק רק מחמת ההתישנות ולא בנימוק של חוסר אשמה או חוסר ראיות מדברת בעד עצמה. הימשכות החקירה והמידע שהצטבר במשטרה על נשים נוספות מצביעים על הבעייתיות בפרשה זו. הפרסום הנרחב והמגמתי שכלל את כל פרטיה המזהים של המתלוננת היה לדעתנו מגמתי ולא מקרי והוא משגר מסר ברור לכל מתלוננת – שזו תהא אחריתה אם תסכים להעיד".

משטרת ישראל המליצה כבר על סגירת תיק החקירה נגד שר האנרגיה סילבן שלום. שלום נחשד בביצוע מעשים מגונים וניצול יחסי מרות, כאשר כיהן בתפקיד שר המדע לפני 15 שנה. על אף שהמשטרה הודיעה כי בחומר שנאסף בידיה אין תשתית לחקירה פלילית, בשבוע שעבר הורה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, על המשך החקירה וביקש מהמשטרה למצותה ולנסות להביא מתלוננות נוספות להעיד נגד שלום. 

התלונה נגד שלום הוגשה ב-16 במארס, על ידי מתלוננת שסיפרה שלפני כ-15 שנים שימשה מזכירה בלשכתו של שלום שכיהן אז כשר המדע. תלונתה העלה חשד לכאורה לביצוע עבירת מין תוך ניצול מרות. בעקבות התלונה הורה וינשטיין למשטרת ישראל לברר את התלונה. 

בעקבות כך המשטרה גבתה עדויות מחברתה של המתלוננת ומעורכת-דין, שמסרו כי המתלוננת שיתפה אותן בפרטי המקרה, סמוך למועד התרחשותו הנטענת, כפי שתיארה אותו המתלוננת במשטרה, וכן מסרו כי בסופו של דבר היא החליטה שלא להתלונן במשטרה באותה העת.

השר שלום נחקר באזהרה במשטרה ומסר את גרסתו כי אינו זוכר את המתלוננת, ובכל מקרה הכחיש את קיום האירוע הנטען. לאחר פרסום התלונה במשטרה מקורבי שלום טענו כי התלונה נגדו נועדה לסכל את מועמדותו לנשיאות, שעליה לא הכריז באופן רשמי. על פי הערכות, גם אחרי הודעת היועמ"ש, שלום לא יתמודד לנשיאות. בסביבת סילבן שלום מסרבים להתייחס לאפשרות שיתמודד על הנשיאות.  

לאחר פרסום התלונה בכלי התקשורת, התקבל במשטרת ישראל מידע לפיו השר שלום ביצע מעשיים מיניים גם בנשים אחרות. כל מקור מידע התייחס לאשה אחרת, אך ככלל דובר בנשים שלפי מקורות המידע השונים, היו כפופות לו. לאור זאת, הנחה היועץ המשפטי לממשלה את משטרת ישראל להרחיב את הבדיקה ולהעמיק חקר בבחינת טיב המידע שהתקבל.

בהודעה נמסר כי "בישיבות שהתקיימו בפני היועץ המשפטי לממשלה, מסר ראש אח"מ כי משטרת ישראל עשתה ככל שלאל ידה כדי לבדוק את נכונות המידע, ואת הפוטנציאל שזה יבשיל לכדי ראיות קבילות. כך, נמסר כי נעשו פעולות חקירה ומודיעין לאיתור הנשים נושא המידע, וככל שניתן היה, אף בוצעו פניות אל אלו שאותרו. בסופו של יום, לאור האמור לעיל, בשים לב להתיישנות החלה על המעשים המתוארים בתלונתה של המתלוננת, ובשים לב לתוצאות בחינת יתר המידע, החליט היועץ המשפטי לממשלה כי יש לאמץ את חוות דעת פרקליטות המדינה לפיה אין מקום להמשך הבדיקה".   

השתתף בהכנת הכתבה: יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ