היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע אתמול כי החליט לאמץ את חוות דעת פרקליטות המדינה, לפיה יש לסגור את תיק הבדיקה נגד השר סילבן שלום, שנחשד בביצוע מעשה מגונה וניצול יחסי מרות. "בדיקת המידע על־ידי משטרת ישראל העלתה כי חלקו הוכחש, חלקו אינו מאפשר את איתור הנשים המתוארות בו או פנייה אליהן, וחלקו מוביל אל נשים המסרבות למסור עדות במשטרה", נכתב בהודעה שפרסם משרד המשפטים.

ההודעה מתייחסת, בין היתר, למקרה נוסף לכאורה של עבירת מין שיוחסה לשר שלום, שעליה לא חלה התיישנות. מעדויות שאספה המשטרה התעורר חשד שעובדת לשעבר בלשכתו, שעזבה אותה לפני שנים אחדות, הותקפה על ידו בעת עבודתם המשותפת. האשה אישרה בפני החוקרים את הדברים, אך סירבה להגיש תלונה או למסור עדות מפלילה. במשטרה ובפרקליטות העדיפו שלא לבסס חקירה פלילית או הגשת כתב אישום ללא שיתוף פעולה מצדה, והיועץ הודיע על סגירת התיק.

מכיוון שהבדיקה של המשטרה לא התפתחה לחקירה פלילית פורמלית, סגירת התיק לא נומקה בחוסר ראיות או חוסר אשמה. היועץ המשפטי ציין כי "אין מקום להמשך הבדיקה". ההודעה מבהירה כי באשר למתלוננת המרכזית סיבת הסגירה היא התיישנות. באשר למידע הנוסף, שהועבר שלא במסגרת תלונה רשמית, נכתב שהאשה אינה מעוניינת לשתף פעולה.

השר סילבן שלוםצילום: מרק ישראל סלם

עוד נכתב בהודעת המשרד כי בדומה להמלצת המשטרה בשבוע שעבר, פרקליטות המדינה הניחה בפני היועץ המשפטי לממשלה חוות דעת לפיה, "נוכח מאמצי הבדיקה שנעשו וחוסר היכולת המעשית להביא לקידומה, הבדיקה מוצתה". כמו כן, הבהיר משרד המשפטים כי "פרקליטות המדינה הסכימה עם המשטרה שהמידע אינו מאפשר, מהטעמים האמורים, גיבוש ראיות שיכולות לשמש להוכחת ביצוע עבירות".

עו״ד רוני אלוני־סדובניק, פרקליטתה של המתלוננת מ', שבעקבות תלונתה נפתחה החקירה, מסרה בתגובה: "החלטת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לסגור את התיק רק מחמת ההתיישנות ולא בנימוק של חוסר אשמה או חוסר ראיות מדברת בעד עצמה. הימשכות החקירה והמידע שהצטבר במשטרה על נשים נוספות מצביעים על הבעייתיות בפרשה זו. הפרסום הנרחב והמגמתי שכלל את כל פרטיה המזהים של המתלוננת היה לדעתנו מגמתי ולא מקרי והוא משגר מסר ברור לכל מתלוננת – שזו תהא אחריתה אם תסכים להעיד".

הפרשה החלה לפני כחודשיים בעקבות תלונה של מ', שסיפרה שעבדה בלשכתו של שלום לפני 15 שנה, כשכיהן כשר המדע. תלונתה העלתה חשד לכאורה לביצוע עבירות מין תוך ניצול מרות. וינשטיין הורה למשטרה לברר את התלונה, והתקבל במשטרה מידע על ביצוע לכאורה של מעשים מיניים בנשים אחרות.

רעייתו של שלום, ג'ודי, כתבה בעקבות סגירת התיק בעמוד הטוויטר שלה: "רק בישראל אדם אשם עד שזכאותו מוכחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ