הסדר טיעון עם לחיאני: הודה והורשע בהפרת אמונים, אישומי השוחד נמחקו

ראש העיר בת ים, שהושעה מתפקידו, חתם אמש על הסדר טיעון עם הפרקליטות. בית המשפט יכריע בהמשך אם להטיל עליו קלון

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

הסדר טיעון נחתמה אמש (רביעי) בין הפרקליטוות לראש העיר בת ים, שלומי לחיאני, שהושעה מתפקידו. במסגרת ההסדר, הודה הבוקר לחיאני בבית משפט השלום בתל אביב בשלוש עבירות של הפרת אמונים. אישומי השוחד נגדו יימחקו. אין הסכמה בין הצדדים בנושא העונש, אך הפרקליטות תוכל לבקש עונש מאסר עד שנה. הטיעונים לעונש יימשכו ב-11 ביוני.

על פי ההסכמות עם הפרקליטות, לחיאני לא יתנגד להטלת קלון, והסוגיה תושאר לשיקול דעתו של בית המשפט. משמעות הטלת קלון על לחיאני, שראה עצמו מועמד ריאלי לראשות הממשלה, היא הרחקתו מהחיים הציבוריים למשך שבע שנים.

״כל חיי הייתי סמל ודוגמה לסביבה שבה אני חי", אמר לחיאני הבוקר, בתגובה לדברים. "חשוב לי להמשיך להיות כזה. על כן החלטתי לקחת אחריות על מעשים מלפני עשר שנים, שנעשו בטעות בתחילת דרכי כאיש ציבור, ובדיעבד אפשר היה לעשותם אחרת".

לחיאני בבית המשפט, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

לחיאני הוסיף ואמר הבוקר: "כל חיי פעלתי על פי שני עקרונות ברזל: האחד - טוהר ושקיפות ההליך המינהלי; והשני - התפיסה הבלתי מתפשרת שכספי הציבור הם קודש הקודשים ויש לנהוג בהם בחרדת קודש. אני נוטל אחריות על עצמי - ובכך משחרר את כל המעורבים האחרים מאחריות ומשחרר גם את משפחתי מסבל של חמש שנים. אני רוצה להשאיר הכל מאחוריי וללכת קדימה״

בניגוד לדבריו הבוקר, לאחר הגשת כתב האישום נגדו באוקטובר באחרון הכחיש לחיאני את העבירות שיוחסו לו. במסיבת העיתונאים שקיים אז אמר ראש העיר: "אמרתי ביום המעצר שאני נקי מכל רבב גם אם זה ייקח יום, חודש, שנה, אני אוכיח את חפותי. אני קורא לכל תושבי בת ים לקרוא את כתב האישום הזה ושיגידו לי אם הם מאמינים לדברים. אם אנטוש לא אוכל להסתכל לתושבים בעיניים. תושבי בת ים הם שיחליטו מה יהיה בעירם, הם שיחליטו מי מעל באמונם. הבחירות האלו הם מבחן גדול ביותר".

בראיון לגידי וייץ ב"הארץ" ב-2010 אמר לחיאני: ״הכל יתפוצץ למשטרה בפרצוף. אני מאמין במערכת המשפט ולא יעזור כלום לאף אחד. אפשר לעשות הו-הא, אפשר להדליף לתקשורת. אבל במהות, במבחן האמיתי של הראיות, אין שום מציאות כזאת".

הוא הוסיף: ״הסיכוי שיהיה כאן כתב אישום שואף לאפס. אני ביסודי מתנהל כל הזמן באופן ישר. זה עניין של אופי. תפגוש את אבא שלי, תבין הכל. אבא שלי לא יכול לשקר בתור לסופרלנד. תגיד לו שהילד שלו בן ה-10 הוא בעצם בן 9, הוא לא יסכים ויזוז מהתור. זה החינוך שקיבלתי. ראש עיר הוא שומר סף -  בכל שנות כהונתי כראש עיר לא נסעתי לחו"ל מעולם על חשבון העירייה. תבין, להשקפתי מי שנוגע בכסף ציבורי, צריך לחתוך לו את היד. כמו בסעודיה".

התובעת בתיק, עו"ד שרון כהנא, אמרה הבוקר כי "מדובר בהמשך המאבק של רשויות אכיפת החוק בשחיתות השלטונית. יש חשיבות גדולה לכך שלחיאני הודה היום בבית המשפט במעשיו, בניגוד להצהרותיו הקודמות, והכיר בכך שיש במעשיו קלון". 

לחיאני הודה במסגרת כתב האישום המתוקן שהוגש בכך שלקח 700 אלף שקל מאבנר קריאף ועובד דודטחי, בעליהם של קפה ג'ו בטיילת בת ים ומסעדת גרגרים בעיר. זאת, לצורך כיסוי החובות של חברת "אלשב" שבבעלות לחיאני לבנק הפועלים. השניים פתחו את קפה ג'ו בנכס שנמצא בבבעלות חברת אלשב. לחיאני הודה שאחיו, אבי, ביקש מהשניים את ההלוואה בשמו. עד למועד פתיחת החקירה החזיר מתוכם רק 300 אלף שקל.

במהלך השנים ניתנו לקפה ג'ו הקלות בנייה והיתרים חריגים על ידי הוועדה המקומית. בשל אותן הקלות, הנכס השייך ללחיאני הושבח ושוויו עלה. בתחילה, הואשם לחיאני בשוחד בגין אירוע זה, אולם האישום הומר להפרת אמונים בכך ש"פעל בניגוד עניינים בין חובותיו כראש עיר לבין האינטרסים שלו כאיש עסקים פרטי תוך העדפת ענייניו הפרטיים". במסגרת כתב האישום שבו הורשע היום לחיאני, הוא הודה כי "היה מודע לפסול במעשיו".

באישום השני הורשע לחיאני גם בהפרת אמונים (במקום אישום השוחד המקורי), על קבלת כספים מעזרא דוש, בעלי של רשת סופרמרקטים ("סופר דוש") בבת ים. הרשת שימשה ספקית של עיריית בת ים למזון ומוצרי מכולת ואביו של לחיאני, מאיר, החל לעבור בסניף סופר דוש החדש בקניון בת ים. סופר דוש הגישה בקשה לרישיון עסק לסניף החדש בקניון, כשלחיאני כיהן כיושב ראש ועדת רשות הרישוי המקומית. באותה העת, פנה לחיאני אל דוש בבקשה לקבל ממנו הלוואה של 200 אלף שקל. דוש נענה לבקשה ונתן ללחיאני צ'ק מבלי שנחתם הסכם הלוואה, מבלי שסוכם על ריבית כלשהי וללא ערבים. הסכום שימש לכיסוי חובות חברת אלשב של לחיאני לבנק איגוד. עד למועד פתיחת החקירה, השיב לחיאני 135 אלף שקל  מתוך ה-200 אלף שלקח מדוש. לחיאני אישר כמה בקשות שהוגשו על ידי סופרדוש לרשות הרישוי המקומית, מבלי שגילה על הכספים שביקש ולקח מדוש.

האישום השלישי שבו הודה לחיאני נותר על כנו והוא מייחס לו עבירה של הפרת אמונים, על בקשתו מעובדים בעירייה לקחת הלוואות פרטיות בגובה 440 אלף שקלים מבנקים שונים. כספים אלה הועברו ללחיאני לטובת החזר חובותיו האישיים. בין היתר, פנה לחיאני בבקשה זאת לגזבר העירייה, מנהל לשכת ראש העיר ולמנכ"ל העירייה.

"ראש העיר הנאשם שלמה לחיאני ביקש את ההלוואות מעובדי העירייה, ביודעו כי אלה יתקשו לסרב לבקשתו, בהיותם כפופים לו, תלויים בו, באהדתו, בכעסו או בהכרת תודתו, והכל בין היתר בקשר לקידומם, זיהוי הצלחתם ומיקומם בהיררכיה העירונית. בנסיבות אלה, בבקשו את ההלוואות מעובדי העירייה העמידם הנאשם שלמה לחיאני במצב מוקשה ומביך מבחינתם, בו הוא מאלץ אותם למעשה להיענות לבקשתו בשל היותם כפופים למרותו כאמור", נכתב בכתב האישום שבו הודה לחיאני.


תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ