יומיים לפני גזר הדין, אולמרט נחקר פעם נוספת

ראש הממשלה לשעבר נחקר בחשד לשיבוש הליכי משפט והדחה בחקירה ובעדות. גזר דינם של אורי לופוליאנסקי ואברהם פיינר נדחה לחודש הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נחקר באזהרה הבוקר (ראשון) פעם נוספת במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה. אולמרט נחקר בחשד לביצוע עבירות שיבושי הליכי משפט והדחה בחקירה ובעדות, בנוגע תיקי שהתנהלו בשנים האחרונות. החקירה צפויה להסתיים עד סוף השבוע. גזר הדין בתיק הולילנד יינתן מחרתיים. 

ביום שלישי עתיד השופט דוד רוזן לגזור את דינם של רוב מורשעי הולילנד. יומיים לאחר מכן יתקיים דיון בניסיון לשכנע את השופט רוזן לאמץ את הסדר הטיעון שנחתם עם שולה זקן, לפיו היא אמורה לרצות עונש מאסר בפועל של 11 חודשים בלבד. בכוונת הפרקליטות להציג בדיון זה חלק מהחומרים החדשים שסיפקה זקן למשטרה, שהעלו חשדות חדשים נגד ראש הממשלה לשעבר, כדי להצדיק את ההקלה בעונשה.גם סנגורו של אולמרט, נבות תל צור, חשוד בשיבוש והדחה בהתאם למידע שסיפקה זקן.

לפני כשבועיים הגישה הפרקליטות בקשה רשמית לבית המשפט העליון, בדרישה להציג ראיות חדשות בערעור על זיכויו של ראש הממשלה לשעבר בפרשות טלנסקי וראשונטורס. הבקשה הוגשה בעקבות ראיות חדשות שסיפקה לשעבר ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן, שחתמה לפני חודש וחצי על הסדר טיעון. על מסמך הבקשה חתום פרקליט המדינה שי ניצן, שציין כי "לאחר שהפרקליטות בחנה את הראיות החדשות תוכנן והנסיבות העולות מהן, סבורה היא כי קיימת הצדקה להגשת הבקשה".

אולמרט בשלב הטיעונים לעונש בבית המשפט בתל אביב, לפני שבועייםצילום: מוטי מילרוד

נשיא העליון אשר גרוניס, העומד בראש הרכב של חמישה שופטים, כתב בהחלטה כי "אין צורך להתייחס עתה להודעתה של הפרקליטות. משתוגש בקשה על ידי המערערת בעניין ראיות חדשות נתייחס לעניין". הבקשה המלאה צפויה להיות מוגשת בשבוע הבא.

במקביל, קיבל הבוקר השופט רוזן את בקשת הפרקליטות שלא לגזור את דינם של ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי וחבר מועצת העיר ירושלים לשעבר אברהם פיינר במועד גזר הדין שנקבע ביום שלישי השבוע. על כן, גזר הדין בעניינם יינתן ב-9 ביוני.

בעניינו של לופוליאנסקי, דרשה הפרקליטות לקבל חוות דעות רפואיות נוספות לצורך הערכת כשירותו לרצות עונש מאסר בפועל. סנגוריו, שלומית הראל שוורץ ועמוס ון אמדן מבקשים להסתפק במאסר על תנאי בלבד. לגבי פיינר, שנשלח לבדיקות מטעם המדינה, נמצא שריצוי מאסר יסכן את חייו. לפיכך, המדינה הודיעה כי היא לא תעמוד על בקשתה לרצות 4-3 שנות מאסר בפועל ותסתפק בעבודות שירות וקנס כבד. המדינה ביקשה לקבל את חוות הדעת הממונה על עבודות שירות, ורוזן רמז בהחלטתו כי מדובר בעונש מקובל מבחינתו. "הממונה מתבקש לעשות כל אשר לאל ידו ולאפשר לנאשם 11 (פיינר, ר"ח) לרצות עונשו בדרך של עבודות שירות, חרף מצבו הרפואי החריג", כתב.

בסוף אפריל התקיים שלב הטיעונים לעונש במשפט הולילנד, שבו הורשע אולמרט בשוחד. סנגורו של אולמרט, אלי זהר, ביקש שלא להטיל עליו עונש מאסר בפועל, לאחר שהפרקליטות ביקשה להשית עליו שש שנות מאסר לפחות. לדברי זהר, "הנסיבות האישיות של אולמרט מטות את הכף לתחתית רף הענישה. 35 שנים של עשייה ציבורית לא יכולות להסתיים בלי שיינתן לזה משקל". כמו כן, טען זהר כי העונש שביקשה הפרקליטות להטיל על אולמרט - שש שנות מאסר לפחות - הוא חסר פרופורציה. בפתח דבריו אמר זהר כי בכוונת אולמרט לערער על הרשעתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ