סנגורי זדורוב בבקשה חריגה לעליון: זמנו את ראש המכון לרפואה משפטית לעדות

במהלך המשפט מנעה המדינה מראש המכון, ד"ר חן קוגל, להעיד לטובת זדורוב - בטענה שהוא נמצא בניגוד עניינים בגלל תפקיד שמילא בחברה פרטית

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בהליך חריג, הגישו היום (ראשון) סנגוריו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח תאיר ראדה, לבית המשפט העליון בקשה לזמן לעדות את ראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל. בשבוע שעבר הגישו הסנגורים מטעם הסנגוריה הציבורית, ד"ר אלקנה לייסט ועו"ד איתי הרמלין, ערעור על הרשעתו בשנית של זדורוב בבית המשפט המחוזי בנצרת.

כפי שפורסם ב"הארץ", המדינה טענה שקוגל אינו יכול להעיד שכן עם מינויו לראשות המכון חתם על הסכם ניגוד עניינים שלפיו לא יעיד לטובת לקוחות פרטיים שעמם עבד טרם המינוי .עדותו של קוגל נדרשה לעניין מחלוקת בשאלת כלי הרצח והחבלות שנמצאו בראשה של ראדה. המדינה סבורה כי כלי הרצח היה סכין יפנית, בעוד עדת ההגנה ד"ר מאיה פורמן- רזניק, רופאה משפטית בחברת מד"ן, שקוגל היה מבעליה באותה תקופה, העידה כי הסימנים שנמצאו ליד החתך בסנטרה של ראדה מעידים כי חתך זה נוצר בסכין משוננת. בעדותה הוסיפה כי קוגל סבור כמוה, אך המדינה התעקשה כי ההפך הוא הנכון.

ל"הארץ" נודע כי עמדת קוגל, שנכנס לתפקידו כראש המכון לרפואה משפטית כשבועיים לפני פתיחת ההליך מחדש בבית המשפט המחוזי, היא אכן שמדובר בסכין משוננת, כפי שטענה פורמן-רזניק. אולם כשביקשה ההגנה לקרוא לקוגל להעיד, במקום שאחרים ידברו בשמו, בדגש על חשיבות הערך של גילוי האמת, התנגדה לכך הפרקליטות ובית המשפט סירב לכך אף הוא, אף שמדובר במומחה בעל המעמד הבכיר ביותר במדינה.

רומן זדורוב בבית המשפט המחוזי בנצרת בפברוארצילום: גיל אליהו

השופטים בבית המשפט המחוזי ציינו כי "תנוח דעתם של הסנגורים כי לדברים שאמר לכאורה ד"ר קוגל אין ערך ראייתי". הם הוסיפו כי "המבוקש אינו מעלה ואינו מוריד, אין בו משום תרומה לחקר האמת מחד, או פגיעה בצדק מאידך".

הסנגורים מציינים כי על אף דברי השופטים, בהכרעת הדין המשלימה שניתנה בפברואר התייחסו השופטים רבות לעמדתו של קוגל. כך מביאים הסנגורים את דבריו של השופט כהן שמהם עולה כי עמדת קוגל היא שלא מדובר בסכין משוננת. השופט כהן כתב: "איננו רוצים להסיק מהמתואר לעיל מהי עמדתו של ד"ר קוגל בסוגיית הסכין המשונן ואף איננו נצרכים לעמדתו בעניין זה. הסנגורים בבקשם זו ביקשו להעיד בשנית את ד"ר קוגל... לא ראינו מקום לעריכת 'מקצה שיפורים' על ידי ההגנה. ההגנה היא שבחרה להניח בפני בית המשפט חוות דעת של רופאה משפטית צעירה ולא של מומחה אחר ושיקוליה עמה. אף שכאמור ד"ר קוגל לא העיד מפורשות על סוגיה זו, עדיין בפנינו נתונים רבים המהווים אף הם 'רעשי רקע' לחוות דעת המומחית, וככאלה נעזרנו בהם לביסוס מסקנתנו והערכתנו לחוות דעתה של ד"ר פורמן".  גם השופטים בנימין ארבל ואסתר הלמן ציינו כי מעדותו בהליך הראשון של קוגל עולה כי הוא לא התנגד לעמדת המדינה לפיה מדובר בסכין יפנית.

הסנגורים מבקשים כי השופטים ישתמשו בסמכות שניתנה להם לפי חוק סדר הדין הפלילי, המאפשר להם לגבות ראיות בעצמם או להורות לערכאה הנמוכה לגבות את הראיות, בדומה לסעיף עליו מתבססת המדינה בבקשתה לפתוח מחדש את תיקי טלנסקי וראשונטורס. כיוון שהתיק כבר הוחזר למחוזי, הבקשה היא כי העליון ישמע את קוגל בעצמו, בין אם בהגשת עמדתו בכתב, או בין אם בזימונו להעיד, ולא יחזיר את התיק למחוזי, "נוכח הסגנון הבוטה והלא מקובל של פסק הדין" של השופטים שקטלו את עדותה של ד"ר פורמן- רזניק.

הם מציינים כי אמנם בית המשפט העליון הורה להחזיר את התיק בעבר תוך העדפת ערך גילוי האמת על פני הערך של סופיות הדיון וכי הליך גביית הראיות החדשות הסתיים, אולם ישנה חשיבות מיוחדת לזימונו של ד"ר קוגל לעדות לנוכח המשקל שנתנו לעמדתו בבית המשפט המחוזי, וחשיבות ערך גילוי האמת.

"ברי שלעובדה שהרופא המשפטי הבכיר במדינה סבור כי קביעה עובדתית הנוגעת לכלי הנשק בתיק רצח אינה נכונה יש חשיבות מיוחדת", כותבים הסנגורים. "עיוות עמדתו של ד"ר קוגל בסוגיה על ידי מתן פרשנות לדברים שלא אמר, וחסימת דרכו להשמיע את עמדתו, בתיק שבו נדון אדם למאסר עולם וטוען לחפותו, היא מקוממת. בחירתו של בית המשפט לעצום את עיניו ולאטום את אוזניו בפני חוות דעתו של הרופא המשפטי הבכיר במדינה אינה נתפסת".  

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ