פרשת הולילנד: שש שנות מאסר לאהוד אולמרט

רוזן: "אולמרט הורשע בעבירות בזויות" ■ מהנדס העיר לשעבר אורי שטרית נשלח ל-7 שנות מאסר ■ 5 שנות מאסר למאכער מאיר רבין, עד 3.5 שנות מאסר ליזמים הלל צ'רני ואביגדור קלנר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

אחרי עשר שנים של חקירות מסועפות נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, גזר עליו הבוקר (שלישי) שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן שש שנות מאסר. בכך מצטרף אולמרט לרשימה ארוכה של אנשי ציבור שהורשעו בשנים האחרונות בעבירות שחיתות ונשאו עונש מאסר בפועל. פרקליטו של אולמרט, אלי זהר, שב והבהיר לאחר גזר הדין כי ראש הממשלה לשעבר יערער לבית המשפט העליון (לקריאת גזר הדין המלא).

גזר הדין שניתן הבוקר התייחס לשבעה מתוך עשרת המורשעים בפרשת הולילנד, בחלוקה בין נותני השוחד: הלל צ'רני, עליו נגזרו שלוש וחצי שנות מאסר, קנס של מיליון שקלים וחילוט בסך מיליון שקלים; אביגדור קלנר, עליו נגזרו שלוש שנות מאסר, קנס של מיליון שקלים וחילוט בסך 500 אלף שקלים; מאיר רבין, עליו נגזרו חמש שנות מאסר; ודני דנקנר, עליו נגזרו שלוש שנות מאסר וקנס של חצי מיליון שקלים.

על לוקחי השוחד, להוציא את אולמרט, נמנים מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית, שעבד במקביל עבור שמואל דכנר, נגזרו שבע שנות מאסר. זוהי הפעם הראשונה שבה מוטל העונש המקסימלי על עבירת שוחד בישראל. על אלי שמחיוף, שהיה סגן ראש העיר ירושלים, נגזרו שלוש וחצי שנות מאסר, קנס של 300 אלף שקלים וחילוט בסף 165 אלף שקלים. בנוסף, על החברות הולילנד נופש והולילנד פארק הוטל קנס של 100 אלף שקלים כל אחת.

רוזן עיכב את ביצוע העונש עד ה-1 בספטמבר, ולאחריו צפויים הנאשמים לפנות לבית המשפט העליון ולבקש עיכוב ביצוע עד להכרעה בערעור. גזר הדין בעניינם של ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, וחבר מועצת העיר ירושלים לשעבר, אברהם פיינר, יינתן ב-9 ביוני. 

בהתייחס לעבירות בהן הורשע אולמרט אמר השופט רוזן לפני הקראת גזר דינו כי "הנזק שנגרם לאולמרט בשל הרשעתו הינו נזק רב וגדול. מדובר במי שעמד בפסגת הפסגות. הוא מילא התפקידים הרמים והנישאים מכל בחינה שהיא במדינת ישראל. אולמרט שימש כראש ממשלת ישראל. מתפקיד רם ונכבד זה, שאין חשוב ומרכזי ממנו, הגיע למעמד של מי שהורשע בפלילים ובעבירות בזויות וחמורות מאין כמותן".

עוד אמר רוזן כי "חשוב לציין את מערכת הקשרים המושחתת בין אהוד אולמרט לעד המדינה דכנר. עד המדינה סייע באופן משמעותי למערכות הבחירות של נאשם 8. אולמרט ניצל את תפקידו הרם לקידום עניינו במסגרת תפקידו כמשרת ציבור וקיבל סכומי עתק. אולמרט פנה ל"אוצרות הפלא" שעמדו לרשותו וניצל את תפקידו לגריפת כספים מיזם שנזקק לעזרתו".

רוזן תקף במילים קשות את העבירות בפרשה ואמר כי "נוטל שוחד הוא בבחינת בוגד, איש מעל הבוגד באמון שניתן בו, אמון שבלעדיו לא יכון, יקום ויהיה שירות ציבורי מתוקן".

פרשת הולילנד

 אמיר אורן || רוזן מתבזבז כשופט, מקומו כיועמ"ש | רויטל חובל || מי אתה, דוד רוזן | עידו באום || גזר הדין שילמד כמה מיוחד מקרה אולמרט | גידי וייץ || קריסת תחושת החסינות של בעלי הכוח | מפה אינטרקטיבית: כל המעורבים, הנאשמים והקשרים | יהונתן ליס || לפיד: יום עצוב לדמוקרטיה ולי

רוזן הבהיר שעל אף הטענה החוזרת של הנאשמים כי נענשו בכיכר העיר ונפלו מאגרא רמא לבירא עמיקתה, רום מעמדם הוא נסיבה להחמיר עמם. "דינם של בכירים ורמי מעלה ראוי להיות חמור וקשה מדינם של חלכאים, פשוטי עם ואזרחים רגילים מן השורה", כתב, "חלק מהנאשמים שלפניי משתייכים לעלית החברתית-כלכלית במדינה, שמנה וסלתה של הארץ. אלה פעלו וביצעו העבירות בהן הורשעו מתוך חמדנות, על מנת לא לומר חזירות". 

בהתייחס לאורי שטרית ולאהוד אולמרט אמר השופט: "הנאשמים 7 ו-8 אינם בבחינת פושעים רגילים ששקועים בעולם הפשע. אדרבא, מדובר בפושעים שמרבית זמנם הושקע בתפקידם הציבורי. הם השקיעו את זמנם בטובת הציבור. כשרונותיהם ועבודתם הברוכה במסגרת הנורמטיבית העלתה אותם לפסגה. כשרונותיהם והצלחותיהם שימשו מצע נוח לביצוע עבירות השחיתות שבהם הורשעו במקביל לפעילותם הנורמטיבית. בשטח סגור ואטום לעין הציבור פעלו הנאשמים. הריקבון שיצרו לא נשאר בשטח הסגור. ולכן הם ראויים לעונש שלא יקבלו בקול רם וצלול גינוי אלא כדי שיהיה בהם כדי לשרש את הנגע הממאיר". 

כצפוי, קבע רוזן כי לעבירת השוחד נלווה קלון, אולם דחה את בקשת הפרקליטות לשלול עשרה אחוזים מהגמלה המגיעה לאולמרט ולופוליאנסקי מתוקף תפקידם כראשי עיר לשעבר. 

על מהנדס ואדריכל העיר לשעבר אורי שטרית, אמר רוזן כי "הוא הפקיד את כספי השוחד במשרד האדריכלים שברשותו. אורי שטרית נטל כספי השוחד מתוך מניע אחד ויחיד – בצע כסף". על שטרית, שסכום השוחד שלקח לכיסו הוא הגבוה ביותר מבין הנאשמים (1.5 מיליון שקל), נגזר העונש החמור ביותר - 7 שנות מאסר. רוזן כתב לגביו ש"מניעו היה אחד ויחיד והוא – רדיפת בצע כסף". אף על אלי שמחיוף, ששימש עד 2008 כסגן ראש עיריית ירושלים ומאז כחבר מועצה ללא שכר, כתב רוזן כי "פעל אך ורק מתוך חמדנות ורדיפת בצע כסף". בעקבות גזר הדין השעה עצמו שמחיוף מהמועצה.

צמד המילים "בצע הכסף" חזרו על עצמן גם במקרה של דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, שהורשע רק לאחרונה בפרשת בנק הפועלים ונגזרו עליו 12 חודשי מאסר בפועל. בפרשת חברת המלח, ספיח של פרשת הולילנד, הורשע דנקנר במתן שוחד של 1.1 מיליון שקל לצורך שינוי ייעוד קרקעות של החברה, ששימשו בטוחה לרכישת גרעין השליטה בבנק הפועלים.

"לצורך ביצוע העבירות, פעל דנקנר מול דירקטוריון החברה באופן חריג ובלתי תקין, כמתואר בהכרעת-הדין", כתב רוזן, "הנאשם פעל מתוך מניע אחד ויחיד והוא – בצע כסף. הנזק שנגרם לדנקנר הינו נזק גדול ורב, מדובר במי שנשא בתפקיד מרכזי ונישא במשק הישראלי, וכיום הינו בבחינת 'שבר כלי' מבחינת מעמדו הכלכלי ויכולתו לזכות בתפקיד דומה, או אף פחות בבכירותו, מזה שנשא בעבר. הנאשם הינו דוגמא חיה למי שנפל מאיגרא רמא לבירא עמיקתא".

רויטל חובל בעדכונים שוטפים מבית המשפט

פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי אמרה בתגובה לגזר הדין כי "בית המשפט קבע שמי שקיבל שוחד הוא מושחת. מי שמושחת דינו אחד: עונש מאסר. אין איש מעל החוק. זהו יום לא קל למדינת ישראל, ואני רק מקווה שפסק הדין יילמד ויהיה בסופו של יום אבן דרך משמעותית במאבק בשחיתות הציבורית".

פרקליטו של אולמרט, אלי זוהר אמר לאחר גזר הדין כי "חלק מהמילים של השופט הן חמורות מאוד, יש בהן משום הרחקת לכת. שמעתם מה אמר אולמרט בשלב הטיעונים לעונש – לא לקח שוחד, לא קיבל שוחד ורואה עצמו זכאי במובן של תחושותיו ואיתן הוא הולך לבית המשפט העליון לערעור". אולמרט עצמו פרסם הבוקר הודעה טרם הקראת גזר הדין, בה ציין כי "זהו יום עצוב שבו צפוי להיקבע גזר דין חמור ובלתי צודק לאדם חף מפשע".

גם הפרקליטות תשקול אם לערער. העונשים שקיבלו הנאשמים הם אמנם חמורים, אך רחוקים ממה שהפרקליטות ביקשה. לגבי מי שהורשע במתן שוחד, הלל צ'רני, אביגדור קלנר ודני דנקנר, ביקשה עונשים של 9 ו-8 שנים. העונש המקסימלי לנותן שוחד, לפי החוק בזמן ביצוע העבירות בפרשת הולילנד, הוא 3.5 שנים – אולם צ'רני, קלנר ודנקנר הורשעו במספר עבירות. העונש למקבל השוחד באותו זמן היה כפול - 7 שנים, כפי שנגזר על מהנדס העיר לשעבר שטרית. זוהי הפעם הראשונה בישראל בה מוטל העונש המקסימלי בגין עבירת שוחד.

רוזן התחשב בתרומתו של צ'רני לחברה וגזר עליו עונש שהפתיע את הצדדים - 3.5 שנות מאסר בפועל. "חשוב להדגיש, בעניינו של צ'רני, ובכלל, כי אין דינו של מקבל השוחד כדין נותן השוחד". רוזן תיאר את פועלו החיובי של צ'רני והציג אותו כמי שנקלע, בניגוד לאורחות חייו, לתסבוכת השוחד. "צ'רני הינו דוגמא חיה בתיק זה למי שנפגע והושחת על-ידי אותן מערכות. צ'רני, שחי והתפתח במדינה כאזרח נורמטיבי, מלח הארץ, אזרח שניתן רק להתברך בו ובשכמותו, אזרח לתפארת, שבנסיבות אחרות ראוי היה לשמש אות ודוגמא. הוא פגש, בנסיבות שהוכחו בבית-המשפט, במערכות המסואבות, נלכד בהן והסתבך בביצוע עבירות שוחד נקלות וחמורות".

רוזן קיבל את עמדת הסנגורים כי מחולל השחיתות ב"תעשיית השוחד" שנחשפה במהלך המשפט הוא אכן עד המדינה שמואל דכנר, אך צ'רני וקלנר היו אלה ש"העמידו לרשותו 'בורות מזומנים', בורות של מאות אלפים ומיליוני שקלים אשר הניעו את גלגלי מכונת השוחד המשוכללת שהופעלה ע"י עד המדינה ברשויות השלטון". בניגוד לצ'רני, על קלנר שקיבל עונש נמוך יותר, כתב רוזן כי הלה "פעל מתוך מטרה אחת ויחידה, והיא להעשיר קופת החברות שבשליטתו, ובכך לגרוף דמים לכיסו במקביל להעצמת כוחו".

על מאיר רבין, המאכער המתווך, אמר השופט כי "בדומה לעד המדינה הוא פעל מבצע כסף, וניצל קשר משפחתי (עם יעקב אפרתי, יו"ר המינהל שזוכה) לקשר משחית בתוככי מינהל מקרקעי ישראל. מאיר רבין ועד המדינה קבעו את הסכומים לכל יעד ויעד, ופעלו כמכונות שיחוד משומנות והעבירו יחד מיליוני שקלים לפקידי ציבור. רבין שחה במדמנת השוחד כשחיין מיומן".

הפרקליטות גם ביקשה להגביה את רף הענישה המקובל בעבירות שוחד, כאשר העונש המקסימלי שנגזר עד עתה בעבירות כאלו עמד על שש שנות מאסר בלבד. כך נגזר על השופט לשעבר דן כהן, שהורשע ב-2013 בעבירה אחת של קבלת שוחד בסך כמיליון אירו, ועל בכיר בחברת החשמל, אשר כהן, שהורשע ב-2008 בקבלת שוחד בסך כ-1.3 מיליון שקל. בשלב הטיעונים לעונש ביקשו כלל הסנגורים, מנגד, להסתפק בעונש מופחת למורשעים, של עבודות שירות בלבד. 

על אף שגזר הדין אמור להיות אקורד הסיום של תיק הולילנד, מדובר רק בסיום חלקי של הפרשה, שכן רוב המורשעים בה צפויים לערער לעליון בתוך 45 יום. עד סוף השבוע צפויה להסתיים החקירה החדשה נגד אולמרט, בחשד לשיבוש הליכי חקירה והדחת עד, בעקבות מידע חדש שסיפקה ראש לשכתו ואשת סודו לשעבר, שולה זקן. חלק מהחומרים שסיפקה זקן צפויים להיחשף בדיון בטיעונים לעונש שיתקיים ביום חמישי, בניסיון לשכנע את השופט רוזן לאמץ את הסדר הטיעון שחתמה עם הפרקליטות, ולפיו תרצה זקן עונש מאסר של 11 חודשים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ