שב"ס שוקל להקים אגף מיוחד לכליאת אולמרט

סידורי האבטחה המיוחדים נובעים מהחשש של שב"ס והשב"כ מניסיון התנקשות בראש הממשלה לשעבר, שיכלא בנפרד מאסירים ערבים

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

בשירות בתי הסוהר עדיין לא יודעים כיצד להתמודד עם אבטחת ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לאחר שזה ייכנס לרצות את עונשו. גם לאחר מתן גזר הדין, נראה שאולמרט לא ייכנס לכלא בספטמבר, כפי שנקבע, וההערכות הן שכניסתו למאסר תתרחש בעוד שנה לפחות.

עם זאת, בשב"ס יחלו לקיים מפגשים עם אנשי שירות הביטחון הכללי כדי לקבוע את סידורי האבטחה בתוך הכלא, במטרה להחזיק באולמרט בדרך הבטוחה ביותר. בשלב זה אין עדיין מתקן או תא מסוים המיועד לראש הממשלה לשעבר, אך בכיר בשב"ס טוען כי קיימת כוונה ליצור מתחם בתוך בית הכלא שאליו יישלחו אסירים שירצו את עונשם לצד אולמרט. אותו בכיר לא שולל מצב שבו כל מורשעי פרשת הולילנד או חלקם ישהו יחד באותו אגף מיוחד.

רעיון נוסף עוסק בהקמת מתחם מיוחד בקומת הקרקע של כלא איילון. מדובר באותו מתחם שבו היה כלוא בן זייגיר, "האסיר איקס", ובו חצר פרטית לאגף. במקרה כזה, שכנו של אולמרט לתא הסמוך יהיה לא אחר מזאב רוזנשטיין.

אולמרט לאחר מתן גזר הדין, אתמול בבית המשפט בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

החשש הגדול של שב"ס ושב"כ אינו מסחיטה של עבריינים את אולמרט, אלא מניסיון פיגוע. "זהו אדם בכיר מאוד שכולנו יודעים שפעילי טרור בעולם הערבי היו רוצים לפגוע בו", אומר בכיר בשב"ס. "זה אותו ראש ממשלה שיצא למלחמת לבנון השנייה, וכיהן בזמן חיסול עימאד מורנייה. יש לרבים סיבות לפגוע בו". זו כנראה הסיבה שאולמרט לא ישולב באגף פתוח עם אסירים ערבים.

כיום אין אגף ללא ערבים, להוציא את האגף התורני שבו חלים כללים נוקשים: כך, למשל, מדי יום קמים האסירים לתפילה ברבע לחמש בבוקר, ולאחר מכן מתחיל סדר יום תורני שמסתיים בשעה 22:00, עם נעילת דלתות התא. באגף אין מכשירי טלוויזיה.

"אולמרט הוא לא אדם צעיר", מסביר עובד בשב"ס, "הוא יצטרך טיפול רפואי מדי פעם. בכלא, הרופא לא מגיע לתאים. האסירים הולכים אליו וצריך לחשוב איך אולמרט יוכל לעשות זאת בצורה שלא תסכן אותו". ההערכה היא שהשב"כ לא יאבטח את אולמרט בתוך בית הסוהר, אלא כוח מיוחד של שב"ס שיוכשר למשימה זו. במקרים מיוחדים תהיה התערבות של שב"כ או של יחידת מצדה. בשב"ס יודעים כי תידרש בנייה של מערכת מיוחדת לתא, כגון מצלמות אבטחה ולחצני מצוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ