השופט רוזן אימץ את הסדר הטיעון עם שולה זקן

לאחר שגוללה את פרטי הפרשה בעדות דרמטית, השופט אישר את הסדר הטיעון בין הפרקליטות לזקן, לפיו תרצה 11 חודשי מאסר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים175
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל היום (חמישי) את הסדר הטיעון בין ראשת לשכתו של אהוד אולמרט לשעבר שולה זקן והפרקליטות בפרשת הולילנד. לפי ההסדר, תרצה זקן 11 חודשי מאסר לריצוי בפועל (בניכוי יום), קנס בסך 25 אלף שקלים וחילוט בסך 75 אלף שקלים, וכן עליה להחזיר את הטבעת והתמונה שקיבלה מעד המדינה שמואל דכנר. היא תחל ככל הנראה לרצות את עונשה ב-1 בספטמבר בכלא נווה תרצה.

זקן שטחה הבוקר עדות דרמטית, שבה גילתה פרטים חדשים על העברות הכספים מדכנר לאולמרט. בדיון סיפרה זקן כי העבירה לאולמרט כספים במזומן וכי תיווכה בין אחיו יוסי אולמרט לבין דכנר. את פרטי הפרשה החלה זקן לגולל לאחר שהשופט, דוד רוזן, מתח ביקורת על הסדר הטיעון שנחתם בינה לבין הפרקליטות.

בקול רועד שיתפה זקן את השופט רוזן בחומר המפליל שסיפקה למשטרה נגד אולמרט. תחילה סיפרה שאולמרט היה זה שביקש מדכנר לתת לה 100 אלף דולר ב-1997 לצורך רכישת הדירה שבה היא מתגוררת היום. הסיוע של דכנר לזקן הופיע בכתב האישום כרקע לפרשה, שכן חלה עליו התיישנות, אך הטענה שאולמרט פנה לדכנר בבקשה לסייע לזקן לא היתה ידועה עד כה.

טענה נוספת המופיעה בכתב האישום כרקע מאחר שחלה עליה התיישנות מתייחסת לתרומות רבות של דכנר, בסכום של כמיליון וחצי שקל, למערכות הבחירות של אולמרט לאורך שנים. זקן סיפרה כי הכסף עבר לאולמרט במזומן. "אני הייתי מקבלת מדכנר, נותנת לאהוד, מספרת לו כמה הוא נתן, אהוד היה עובר על זה, הוא היה סופר את זה, מוציא מתוך זה סכום שהוא היה רוצה להוציא לעצמו, באותו זמן הייתי מחברת את דכנר לאהוד, אני הייתי מעבירה את זה לאורי מסר ורושמת את זה ביומנים שלי על מנת שיהיה מעקב". זקן סיפרה כי הכסף שימש לענייניו האישיים של אולמרט, למשל חליפות וסיגרים בשווי אלפי דולרים.

זקן הורשעה בין היתר בכך שקיבלה שוחד מדכנר בגובה 50 אלף שקלים בהזדמנות אחת ו- 100 אלף שקלים, שמתוכם העבירה לאולמרט 60 אלף שקלים, בפרשת הזרע. על פי כתב האישום שבו הורשעה, זקן העבירה את הכסף שנועד להגיע לאולמרט לאורי מסר, אך היום סיפרה כי הכסף עבר ישירות לאולמרט.

במשפט טענו סנגוריה של זקן שדכנר נתן לה מתנות ולא שוחד, במסגרת היחסים הרומנטיים ביניהם. היום חזרה בה זקן מקו הגנה זה. "היו יחסים מאוד חמים, היו יחסים קרובים, אני לא אשתמש במילה רומן מפני שרומן מביא את זה למקום שאני לא הייתי שם והוא לא היה שם, אבל כן, הוא נתן לי כספים, הוא פינק אותי. את ה- 50 אלף הוא נתן לי כמתנה. את ה-100 אלף אני ביקשתי בשביל אהוד, הוא לא רצה לתת, אני לקחתי לי 40 ונתתי 60 לאהוד, ואם אדוני קרא את החומר (תמלילי השיחות שהקליטה בינה לבין אולמרט), אז הוא רואה שהתבקשתי לקחת את הכל על עצמי... ה-60 אלף ניתנו לאהוד אולמרט ביד, כל חודש שפרטתי אותם נתתי לו ביד, אז הוא מבקש שאני אקח את זה על עצמי ומבקש מכל הסובבים אותו שאני אקח את זה על עצמי?"

זקן הזכירה כי ביום שבו העידה על כך בבית המשפט התמוטטה וכמעט לקחה הכל על עצמה עד שסנגורה הזכיר לה כי הדברים שהיא אומרת לא תואמים את מה שאמרה לו במשרד. "אני התמוטטי באותו יום, מפני שכבר לא ידעתי ולא יכולתי יותר עם השקר". זקן הוסיפה: "לאורך כל השנים שהיינו ביחד, איפה שזה התאים לו, הוא השתמש בי, ולכן אני הגעתי אליהם (לפרקליטות)".

באותה נקודה סיפרה זקן כי מה שגרם לה לעבור צד היה הגדרתה כשקרנית על ידי סנגורו של אולמרט, רועי בלכר, בתוכנית "עובדה". "הוא צדק כשהוא קרא לי שקרנית, כי שיקרתי, אבל שיקרתי לבקשה שלו", אמרה. "עו"ד בלכר בזמנו הלך לעורך הדין שלי, מיכה פטמן (שייצג אותה בפרשת ראשונטורס ואולמרט הודה שסייע במימון שכר הטרחה ששולם לו - ר"ח) והוא גם הלך לעורך הדין שלי עופר ברטל (שנשכר מטעם הסנגוריה הציבורית).... כשבאים לעורכי דין ואומרים להם חבל לכם על הזמן כי היא לא תדבר והיא לא תעשה כלום כי יודעים שאני מנועה בגלל הצוואה של אבא שלי ולוקחים את זה למקומות האלה שאפשר לזרוק עלי הכל, ומגישים בקשה לאדוני שאני לא אראה את הרישומים, וכותבים שם שאני הורשעתי בראשונטורס והוא זוכה כי אני עשיתי את הכל לבד, אז עד כאן אדוני, אני עמדתי על הדוכן ואמרתי נמאס לי שהכל עלי".

זקן התוודתה היום כי לא רק שדכנר סיפר לה בצאתו מפגישה עם אולמרט כי הוא ביקש ממנו לסייע לאחיו יוסי, אלא גם שהיא שמעה על כך מאולמרט עצמו. יתרה מכך, היא היתה מי שתיווכה את הפגישה בין דכנר ליוסי אולמרט. "אני שואלת אותו (את דכנר) מה הוא רצה, ואז הוא אומר שיוסי הסתבך ושהוא מבקש ממנו לעזור, דכנר אומר לי את זה כשהוא יוצא מאהוד, ואני אומרת את המשפט שמאוד אופייני לי, שיטפל קודם בעצמו. כלומר, אם הוא דואג לסגור חובות של אנשים, שיסגור את החובות שלו. דכנר לא אמר לי את הסכום.  ואז אני נכנסתי לאהוד והוא אמר אין ברירה, צריך לעזור לו, תחברי ביניהם שיקבעו פגישה, ואני אני מחברת ביניהם (בין יוסי לדכנר - ר"ח), הם נפגשו בקפה 'אפרופו'". זקן סיפרה שדכנר עדכן אותה כשהסתיימה הפגישה עם יוסי, "שאני אומר לבוס שהכל בסדר"

"כן, אני מצטערת ואני יודעת שטעיתי, וזה מה שאני רוצה לומר לאדוני, שאני מבינה היום עד כמה מעשיי היו פסולים, ושהיום שמי ותמונתי הם נרדפים למושג שחיתות, והדברים אינם קלים, אני מרכינה את ראשי מזה זמן רב. זה קשה לי. בני משפחתי, ביחד עם עורכי דיני, עשו ימים כלילות לסייע לי לחצות את הרוביקון ואף הציעו לי וגם בתיק הקודם לזה הצעות אשר היו מחלצות אותי אף ללא ענישה בכלל. לאחר שבע שנים של משפטים סבוכים אני מבקשת להתנתק מהמקום בו הייתי... עם תחילת התהליך הרגשתי הקלה גדולה, כאילו משא כבד עזב אותי וכבר אין לי יותר צורך להסתיר דבר ואני חושפת ומדברת על כל מה שקרה מבלי להסתיר. בעשותי כן, אני מבקשת להביע חרטה אמיתית על מעשיי. זה לא בא מהרצון לחמוק מעונש, לא מפחד ולא מחשש".

קודם לדבריה האחרונים של זקן בשלב הטיעונים לעונש, הציגה הפרקליטות לרוזן את תמלילי ההקלטות שסיפקה. מדובר בשמונה הקלטות, שהראשונה בהן היא מ-2011. סנגורה של זקן נשאל מדוע הקליטה את אולמרט והסביר כי בני משפחתה תחקרו אותה בתום כל פגישה עם אולמרט מה אמר לה והיא הקליטה כדי שתוכל להציג בפניהם את הדברים. התובע יהונתן תדמור ציין כי חומר החקירה בחשד לעבירות של שיבוש הליכי משפט והדחה בחקירה ועדות מצד אולמרט וסנגורו נבות תל צור הועבר אתמול לפרקליטות מחוז מרכז לצורך גיבוש עמדה האם להגיש כתב אישום.

רויטל חובל בעדכונים שוטפים מבית המשפט

לדברי תדמור, לשיחה הראשונה, ממאי 2011, "יש השלכה משמעותית לטעמנו באשר לקביעות בהליך בבית המשפט המחוזי בירושלים (בפרשת טלנסקי), הטענה היתה שהכל כספים פוליטיים ומהשיחה אנחנו למדים שהכסף הלך גם לצרכים פרטיים".

לאחר שעיין בתמלילים ועוד לפני ששמע את זקן, הביע רוזן ביקורת על ההסדר, וציין כי "אין פה ניקוי אורוות", וכי הבין שהיא שוכבת על הגדר עבור אולמרט גם בלי עדותה. הוא הוסיף גם אם זקן סיפקה תיק חדש על שיבוש, מדובר באישום שולי לעומת לצד הרשעתו של אולמרט בשוחד, שסביר להניח שלא יוסיף לעונש שנגזר עליו. "היא עבריינית משמעותית, היא הייתה מחוללת פשע בעצמה, עצמאית לחלוטין", אמר. "אחרי כל זה אתם מבקשים עונש של 11 חודש, שמה היא נותנת עבור זה? היא מחזקת את מה שאני לא צריך לגביו חיזוקים, אין לי שום ספק, לפי דעתי הראיות שהצגתם זה ראיות ברזל, כך אני חושב, דעתי היא רק דעתי, ולכן כתבתי את הדברים, ונותנת לכם תיק חדש של שיבוש, שהיום, עם כל הכבוד, השורה האחרונה לא תשנה הרבה. השאלה אם המחיר הוא לא מחיר גבוה מדי, לולא ההסכם הזה היא הייתה צפויה למספר שנות מאסר".

בסופו של דבר, רוזן החליט לאמץ את הסדר הטיעון, אף שציין שדעתו אינו נוחה ממנו. בגזר הדין ציין כי בחומר הראיות שסיפקה זקן יש חיזוק להרשעתו של אולמרט באישום השוחד השני, בסכום של 60 אלף שהעביר דכנר לזקן ושיועד עבור כיסוי גרעונות. רוזן הוסיף כי "יכול ויש בחומר החקירה שהמציאה לחוקרי המשטרה כדי לגבש ראיות לכאורה לביצוע עבירות שיבוש והדחה בחקירה של נאשם 8 (אולמרט) ואחרים".

עם זאת, רוזן הבהיר כי עדותה של זקן, "עם כל הכבוד לתוספת הראייתית - ואכן נראה כי התוספת הינה תוספת ממשית" - אינה נדרשת נוכח הרשעתו של אולמרט.  "נאשם 8 הורשע בקבלת שוחד על בסיס הראיות במחובר לניתוח הגיוני. לדידי, מדובר בהרשעה יצוקה, שאינה צריכה עוד דבר וחצי דבר". הוא הוסיף כי היה ברור שהגרסה שמסרה זקן בבית המשפט "היא גרסה שקרית שבלטה למרחוק. כל מי שנכח באולם בית המשפט ונמנע מלעצום את עיניו ידע כי זו הנאשמת בחרה לשתוק ו'לשכב על הגדר' לטובת נאשם 8, נוכח שיתופה במסכת הסתרת האמת ושיבוש מהלכי משפט". 

רוזן הוסיף כי ייתכן שיש בחומר הראיות כדי להפוך את זיכויו של אולמרט בבית המשפט המחוזי בירושלים. "גם משהנני סבור נוכח חומרת העבירות, כי הנאשמת ראויה לעונש כבד מזה שהוצע על ידי ב"כ הצדדים המלומדים, לא אוכל לקבוע כי מדובר בהצעה החורגת ממתחם הסבירות. לא בלב קל אומר, כי באי הצדדים שקלו שיקולים עניינים, וגם אם התוצאה מקלה עם הנאשמת, מדובר עדיין בתוצאה סבירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ