5 עובדי בתי הזיקוק מואשמים בגרימת מוות ברשלנות של 3 עובדי קבלן

החמישה מואשמים שלא בדקו כי אין גזים במקום ביצוע עבודות השיפוץ במתקני בתי הזיקוק לנפט בחיפה, אף כי אחד העובדים התעלף בזמן העבודה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

פרקליטות מחוז חיפה הגישה אתמול (רביעי) כתב אישום נגד חמישה עובדי מפעל בתי הזיקוק לנפט בחיפה, שהיו מפקחים במתקן מטעם בז"ן, על גרימת מוות ברשלנות של שלושה עובדי קבלן - תאמר מרג'יה, סמאח חאג' וג'ורג' זעאתרה, תושבי יפיע. השלושה עשו עבודות שיפוץ במתקני בז"ן בשנת 2010. כתבי האישום הוגשו לבית המשפט השלום בחיפה.

לפי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד ירין שגב, ב-23 בנובמבר 2010, בשעות הערב המוקדמות, החל קבלן המשנה מרג'יה המנוח, עם צוות של תשעה עובדים, בעבודות שיפוץ בתקני בז"ן. הנאשמים - אבי שקד, בן 55 מקרית אתא, שהיה מנהל השיפוץ במתקן אקולוגיה במפעל, אילן סופר בן 50 מנהריה, ראובן וינטראוב בן 58 מטירת הכרמל, אורי ירום בן 63 מחיפה וצביקה בן אריה בן 65 מנהריה - נכחו במקום ופיקחו על העבודות, מתוקף תפקידיהם.

לפי האישומים, בזמן העבודה פרץ מצינור זרם קיטור, ובשל כך חש אחד העובדים ברע ונפל על הרמפה, בעודו מתקשה לנשום. הנאשמים שקד וסופר ניגשו לעובד ונתנו לו מים, סייעו לו לרדת מהפיגום והורו לו לשכב על הרצפה עד שיתאושש. לאחר כרבע שעה פונה העובד למרפאה.

בתי הזיקוק בחיפה ב-2011צילום: חגי פריד

בעקבות האירוע פרץ ויכוח בין מרג'יה לנאשמים, שבו הוא אמר להם שאינו מוכן להמשיך בעבודה המסכנת את חיי עובדיו. מרג'יה הוציא מארנקו אלף שקלים, נופף בהם בפני הנאשמים ואמר להם שיילכו לעשות את העבודה בעצמם. הנאשמים דרשו ממרג'יה לחזור לעבודה ולסיים אותה, בלי שביררו מדוע נפגע העובד ובלי שעשו את הבדיקות הנדרשות לוודא שאין גזים במקום ביצוע העבודה.

בהמשך לקח מרג'יה את המנ"פ (מערכת נשימה פתוחה) שבו השתמש העובד שנפגע וחבש את המסיכה. הנאשמים בדקו את בלון האוויר שהיה מחובר למנ"פ של מרג'יה והחליפו אותו בבלון חדש. עובד אחר בדק את מד האוויר בבלון ודיווח לנאשמים שנותרה בו כמות אוויר של כרבע בלון. הנאשמים הורו גם לו לעלות על הפיגום ולהמשיך בעבודה, זאת חרף כמות האוויר המועטה בבלון.

השניים עלו על הפיגום והמשיכו בעבודה. כעבור דקות ספורות פרץ זרם חזק של גז מהצינור שעבדו עליו, ועובד אחד התעלף ונפל על הפיגום. מרג'יה החל להתנדנד, הוריד את המסכה והתמוטט במקום. סופר, שהבחין במתרחש, עלה לפיגום כדי להוריד את מרג'יה לקרקע. זעאתרה, נהג המלגזה, חבש מסיכה שאינה מיועדת להגנה מגזים וטיפס על הפיגום לסייע לסופר להוריד את העובדים, וגם הוא שאף גז והתעלף.

עובדים נוספים מהצוות של מרג'יה, בהם חאג', עלו לפיגום ללא אמצעי הגנה מתאימים, להוריד את הנפגעים, ונפגעו משאיפת גז. כעבור כמה דקות הגיעו כוחות כיבוי אש ומגן דוד אדום, שפינו את הנפגעים. מהמקום.

משאיפת הגז נגרם מותם של שלושת העובדים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ