ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית משפט השלום בנצרת ביטל בצהריים (שלישי), בצעד חריג, את הרשעתם של 16 שייחים דרוזים בעבירת ביקור במדינת אויב. הם ביקרו בסוריה ובלבנון בשנים 2007 ו-2010. לפי ההסדר שאליו הגיעו השייחים עם המדינה, הם יתחייבו שלא לנסוע לסוריה או ללבנון ללא תיאום עם הרשויות בישראל.

בהודעת הפרקליטות בעניין צוין כי לקראת הטיעון לעונש, ובעקבות שיחות שנוהלו בין פרקליט המדינה לשייח מואפק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית  חתמו מנהיגי העדה - טריף, סגן יו"ר הכנסת חמד עמאר ויו"ר פורום ראשי הרשויות הדרוזיות ג'בר חמוד - על גילוי דעת שהופנה לכל בני העדה ובו קראו להם "שלא לנסוע למדינות סוריה ולבנון ללא קבלת היתר מהרשויות המוסמכות".

לקראת הדיון, במסגרת הבנות שאליהן הגיעו כל הנאשמים עם התביעה, הם חתמו על התחייבות לכבד בעתיד את האיסור על יציאה למדינות אויב ללא היתר והודיעו כי אם הם ישקלו לנסוע שוב בעתיד לסוריה או ללבנון יבקשו מהרשויות היתר לכך. לפיכך הסכימה המדינה לכך שבית המשפט יקבע – כפי שמאפשר החוק -  שהנאשמים ביצעו את  העבירות המיוחסות להם בכתב האישום, וזאת ללא הרשעתם בדין, תוך שיבטל את הרשעתם. עמדת הפרקליטות בנדון ניתנה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה נדרש לעניין, בחן את ההיבטים השונים של המקרה וההסכמות ניתנו על דעתו של היועץ. בית המשפט אישר את עמדת המדינה וגזר את עונש השייחים בהתאם. 

בעת הדיון הפגינו מחוץ לבית המשפט עשרות אנשי דת ושייחים דרוזים, שהניפו את דגלי העדה וקראו לבטל את ההרשעה, בטענה שהביקור התקיים במדינות שאינן נתפשות בעיני העדה הדרוזית והחברה הערבית כמדינות אויב, אלא כמדינות שכנות שחובה לקיים אתן קשר דתי, תרבותי ורוחני, ובעיקר לעדה הדרוזית שהאתרים הקדושים לה נמצאים בלבנון ובסוריה.

הפגנת השייחים הדרוזים מחוץ לביהמ"ש בנצרת, היוםצילום: ג'קי חורי

חבר הכנסת לשעבר סעיד נפאע, שהורשע בחודש שעבר בביקור במדינת אויב ובמגע עם סוכן זר, אמר היום כי החלטת בית המשפט היא תוצאה של לחץ ציבורי גדול והפגנת כוח של בני העדה וכל המפלגות והתנועות הפוליטיות הלאומיות בחברה הערבית. לדבריו, החלטת בית המשפט ועמדת הפרקליטות מוכיחות, כי הגורם שהועמד לדין לא היה השייחים באופן אישי אלא הקשר עם מדינות שכנות כמו סוריה ולבנון. בשל כך, לטענתו, יש להמשיך ולהיאבק למען זכות הביקור, כך שביקורים אלה, שאינם נוגעים לביטחון המדינה, ימשיכו להתקיים.

בדצמבר 2009 הגישה פרקליטות מחוז צפון כתבי אישום נגד נפאע ונגד 16 שייחים דרוזים בעבירות של ביקור במדינת אויב. לנפאע יוחסה גם עבירה של מגע עם סוכן זר. השייחים הגיעו לסוריה לביקור באתרים קדושים ולפגישה עם אנשי דת בכירים במדינה, ואילו נפאע הורשע בעבירות ביקור במדינת אויב ומגע עם סוכן זר לאחר שנסע לסוריה ונפגש שם עם סגן מזכ"ל החזית העממית, טלאל נאג'י. בית המשפט זיכה אותו מחמת הספק מהאישום המתייחס לפגישה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל.

בעדה הדרוזית הורגשה בחודש האחרון תסיסה לנוכח הרשעת השייחים. הנשיא שמעון פרס אף נמנע מלבקר באתר קבר הנביא שועייב בחטים, הקדוש לדרוזים, לרגל החג המסורתי שמתאפיין בביקורים חגיגיים ומעין עלייה לרגל. בהודעה שפרסמה בחודש שעבר המועצה הדתית הדרוזית צוין, שהביטול נבע מחשש שהנשיא ימצא עצמו במוקד הפגנות מחאה.

המנהיג הרוחני של העדה, השייח מואפק טריף, אמר כי הביטול לא כוון אישית נגד הנשיא, שנחשב יקיר העדה, ושהחליט לבטל את הסממנים החגיגיים במחאה על הרשעת השייחים והתעלמות רשויות החוק והנשיא מבקשותיו לבטל את ההרשעה ולהעניק לשייחים חנינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ