הוצת רכבו של שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע נסר אבו טהה

מפקד מחוז דרום הורה לתת לחקירה עדיפות עליונה, ונבדק האם הרקע הוא תיק שבו דן השופט. אבו טהה הוא הבדואי הראשון שמכהן כשופט מחוזי

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

רכבו של שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, נסר אבו טהה הוצת הלילה (רביעי) סמוך לביתו ביישוב עומר. אחד מכיווני החקירה שנבדקים הוא כי הרקע למעשה הוא תיק בו דן אבו טהה.

בעקבות האירוע הנחה מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, להעביר את החקירה ליחידה המרכזית של מרחב נגב, ולתת למקרה עדיפות עליונה. "מדובר במעשה חריג, קיצוני וחמור ביותר", אמר, "כל פגיעה או איום על אושיות החוק והצדק היא עליית מדרגה חמורה ומסוכנת".

כמה שעות לאחר האירוע קיים הלוי הערכת מצב, במהלכה אמר: "אנחנו מקצים את כל הכלים והכוחות לטובת פענוח המקרה. לא נרשה שאירוע כזה יקרה בתחומי המחוז ובכלל במדינה דמוקרטית". בעקבות הערכת המצב הוחלט יחד עם שירות בתי המשפט להצמיד אבטחה לשופט, למשפחתו ולביתו, למרות שלמשטרה אין כרגע מידע קונקרטי על כוונה לפגוע בו. ניצב הלוי אמר שגם לאחר הדיון עדיין לא נשללו כיווני חקירה, ובין היתר נבדק גם האם מדובר בפשע שנאה.

רכבו השרוף של השופט אבו טהה, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

שרת המשפטים ציפי לבני התייחסה למקרה. "דיברתי הבוקר עם השופט אבו טהה", אמרה, "המשפט הראשון שאמר לי הוא 'לא ירתיעו אותנו'. הוא צודק. אני מציעה שאף עבריין לא יחשוב שניתן להרתיע, לאיים או להשפיע על שופט בישראל. החוקים החדשים שהגשנו לכנסת במסגרת המאבק בפשיעה המאורגנת יעניקו כלים אפקטיביים לרשויות אכיפת החוק במשימתם להגן על ביטחון האזרחים ועל החוק".

גם השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ, שוחח עם השופט. הוא גינה את האירוע והבטיח שהמשטרה תעשה כל מאמץ לעצור את המבצעים ולהעמידם לדין.

השופט נסר אבו טההצילום: אוליבייה פיטוסי

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, התייחס לאירוע במכתב ששלח לשופטים ולרשמים. "זהו מעשה קיצוני וחמור ביותר ואנו נעשה כל שביכולתנו לעקור כל ניסיון להלך אימים על שופטים בישראל", כתב גרוניס. "לבקשתנו, משטרת ישראל נותנת עדיפות עליונה לחקירת האירוע ולבירור מהיר וממצה של העניין. אני מקווה שהתמונה תתבהר בקרוב והאחראים יובאו לדין. כמובן, שננקטו פעולות להבטיח את ביטחונו של השופט. כולנו נוסיף למלא את תפקידנו ללא מורא".

אבו טהה גדל ביישוב תל שבע. בשנת 2002 מונה לשיפוט בבית משפט השלום בבאר שבע, וב-2010 התקדם לתפקיד סגן נשיא בית משפט השלום בעיר. מ-2012 הוא מכהן כשופט בבית המשפט המחוזי, והוא הבדואי הראשון בישראל שמכהן כשופט בערכאה זו. בעבר עבד במחלקה הפלילית בפרקליטות מחוז הדרום, ועיקר עיסוקו גם כיום הוא בתחום הפלילי.

בעבר הוצמדה לשופט טהה אבטחה בעקבות חשד לאיומים, ובביתו הוצבה מצלמה. בתחילת השנה שלח השופט טהה את ראש ארגון הפשע שלום דומרני למעצר עד תום תהליכים בעקבות פרשת סחיטות ואיומים במערכת הבחירות בנתיבות. מרבית התיקים בהם מטפל השופט הם בתחום הפלילים, בהן הארכות מעצר והקראת כתבי אישום. 

בחודש נובמבר האחרון פוצצה בתל אביב מכוניתו של תובע מפרקליטות מחוז תל אביב. הפיצוץ אירע ברחוב דפנה, בסמוך למשרדי הפרקליטות ולבית המשפט המחוזי בעיר. הפרקליט עצמו היה אותה שעה במשרדו, ואף שמע את הפיצוץ – שלא גרם לנפגעים. המקרה לא פוענח.

באותו חודש הוצת ביפו רכב של קאדי, שופט בבית הדין השרעי. למשטרה היה מידע מודיעני על כוונה לפגוע בקאדי, מוחמד זבדה, בשל משפט גירושים שניהל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ