גרוניס נגד השופטים בדימוס התוקפים את פסק דין הולילנד

כשברקע הסיקור הנרחב של פרשת הולילנד, נשיא ביהמ"ש העליון מתח ביקורת על שופטים בדימוס שמתראיינים לתקשורת "ומשפיעים על דעת הקהל"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

על רקע פסק הדין בתיק הולילנד, נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, תוקף את השופטים בדימוס שמתראיינים על פסקי דין ומבקרים את השופטים המכהנים. "גורמים רבים מנסים להשפיע על ההליך המשפטי. בעלי דין שוכרים לוביסטים, יועצי תקשורת ויח"צנים שמטרתם להשפיע על דעת הקהל וליצור הלך רוח ציבורי בעניין התלוי בבית המשפט. עוד לא יבשה הדיו על החלטה או פסק דין ומיד מתנהלת לגביהם חגיגה תקשורתית". גרוניס אמר את הדברים בכנס לשכת עורכי הדין ה -14 שנפתח אתמול באילת.

גרוניס המשיך ואמר כי "לעיתים הפסטיבל מתנהל עוד לפני מתן פסק הדין ובכוונה להשפיע על בית המשפט. מגיבים שונים ממהרים להביע עמדתם בסוגיה. בחלק מן המקרים המגיבים מודים שאפילו לא קראו את ההחלטה או פסק הדין. כל זה לא מפריע ליצור הלך רוח ציבורי המופנה לא רק לגופה של ההחלטה, אלא גם לגופם של השופט או השופטת שנתנו את ההחלטה. מצער אותי מאוד שלעיתים מוצאים אנו בין הדוברים והדָבַּרים אף שופטים בדימוס. מעניין מה היו אותם שופטים בדימוס אומרים אילו עדיין כיהנו כשופטים, ואחרים, שופטים בדימוס, היו מתבטאים בצורה דומה".

בין השופטים שביקרו את פסק הדין שניתן בתיק הולילנד היו מנהל בתי המשפט לשעבר דן ארבל, ושופט בית המשפט המחוזי בדימוס אמנון סטרשנוב. 

נשיא בית משפט העליון, אשר גרוניסצילום: מיכל פתאל

גרוניס התייחס לשינויים הטכנולוגיים ולמתקפה נגד השופטים ברשתות החברתיות ובכלל לשיח התקשורתי על שופטים והליכים משפטיים והניסיון להשפיע עליהם. "לא מדובר רק בתיקים עקרוניים או מפורסמים. אדרבה, פעמים רבות ניתן לראות את ניסיונות ההשפעה על ההליך המשפטי דווקא בפריפריה, במקומונים ובבלוגים העצמאיים. מערכת המשפט מוצאת עצמה פועלת בתוך בליל המידע הזה, שחלקו מידע לא קביל שמנסים להכניס לתוך אולם הדיונים, וחלקו מידע המוּצא מתוך אולם הדיונים באופן לא מדויק. השופטים אינם חיים במגדל שן, וטוב שכך. הם חלק מהחברה וגם הם קוראים עיתונים וערים לשיח הציבורי סביב עניין מסוים. מקצועיותם אינה נבחנת, ולא צריכה להיבחן, באמצעות השאלה אם הם מנותקים מהשיח הציבורי או אם הם מושפעים או לא מאמצעי התקשורת השונים", אמר נשיא בית המשפט העליון.

לבסוף אמר גרוניס כי "השיח התקשורתי יוצר ציפייה בציבור לכך שבית המשפט יקבל הכרעה שיפוטית מסוימת, ואם אין הלימה בין הציפייה לבין המציאות, אמון הציבור ברשות השופטת נפגע".

גם פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס אתמול לאותו נושא. "לעיתים נדמה כי רבים בישראל כבר הרימו ידיים, כביכול, 'הסתגלו' לתופעות השחיתות, והם מתייחסים אליהן כמעט בשוויון נפש", אמר ניצן. "הדבר נובע, אולי, מתחושת חוסר אונים ומהיעדר אמונה באפשרות לשנות את המציאות; הסבר אפשרי נוסף הוא הגישה הסלחנית, לעיתים המופגנת, כלפי מי שסרחו. לכך תורמים לעתים גם מי שממהרים להתרוצץ בין אולפני הטלוויזיה, תוך שהם מסבירים – לעתים גם שלא מדעת -  כי המעשים שבהם הורשעו האנשים – ואינני מדבר על פרשה כזו או אחרת - הם "כמעט נורמטיביים", וכי מדובר ב"רדיפה". זאת, לפעמים, גם תוך תקיפה ישירה של בית המשפט או הפרקליטות והמשטרה, תוך ייחוס שיקולים זרים לכל הרשויות הללו".

פרקליט המדינה אמר כי "ללא קשר לפרשת הולילנד דווקא, לא ניתן להסכים עם מצב דברים שבו כל אימת שתוצאת המשפט היא לטובת מאן דהוא, מהללים את בית המשפט ומעלים אותו על נס; ואילו כאשר תוצאת המשפט היא לרעתו, מכוונים חיצי ביקורת אישית רעילים כלפי בית המשפט". ניצן הוסיף כי "רק ביום שבו מי שהורשע בעבירות אלה יסבול מגינוי חברתי כללי, ולא מיחס סלחני, מתחשב, מבין וכדומה, נדע כי יש סיכוי ממשי להדברת התופעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ