אלמוני שרף ספר תפילות בכנסיית הדורמציון בירושלים

דקות ספורות אחרי שהאפיפיור ערך מיסה בחדר הסעודה האחרונה בהר ציון, אנשי הכנסייה הסמוכה גילו את הספר השרוף במחסן וכיבו את האש

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

אלמוני שרף ספר תפילות בכנסיית הדורמציון בהר ציון, הסמוכה למקום בו ערך הערב (שני) האפיפיור פרנסיסקוס מיסה. האירוע התרחש ככל הנראה, דקות ספורות אחרי שהאפיפיור עזב את המקום. במשטרת ירושלים אמרו כי החשוד שנראה על ידי עדים במקום הוא בעל חזות "שאינה יהודית", והנזירים במקום אמרו כי הם הבחינו באדם זר שלא חבש כיפה. חוקרי זיהוי פלילי הגיעו לכנסייה. 

להערכת אנשי כנסיית הדורמציון, ספר התחנונים - בו מבקרים בכנסייה כותבים את תפילותיהם, הוצת זמן קצר לאחר שהאפיפיור עזב את האזור. הכנסייה סמוכה למקום שבו היה האפיפיור, והיא נכללה בשטח המאובטח, כך שהמשטרה בעצמה החזיקה במפתחות הכנסייה במהלך הביקור. בכנסיה אמרו כי איש לא יכול היה להיכנס פנימה ללא היתר.

האב שנאבל ניקודימס אמר כי עד לשעה שש וחצי בערב, הכנסייה היתה מלאה במתפללים, והאירוע התרחש בין שש וחצי לשבע. "בסביבות השעה שבע, אחד הנזירים הריח ריח של אש, הגענו למקום וגילינו שמישהו לקח ספר תפילות והלך מאחורי העוגב של הכנסייה. בתוך מחסן קטן הוא הצית את הספר", סיפר שנאבל. לדבריו הם כיבו את האש והמשטרה הגיעה זמן קצר לאחר מכן הספר נשרף לחלוטין ונזק נגרם למחסן. "למרבה המזל, האורגן לא עלה באש מה שיכל להצית את הכנסייה כולה", הוא הוסיף. "לא יודעים מי היה יכול לעשות את זה אבל בגלל סמיכות הזמנים, יכול להיות שזה קשור לביקור האפיפיור".

שוטרים בכנסיית הדורמציון בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

חוקר הנצרות אמנון רמון אמר כי האירוע הוא המבחן לממשלת ישראל ולהצהרותיה על שמירה על המקומות הקדושים בארץ.

בשבועות האחרונים הורגש מתח רב באזור הר ציון בשל טענות של אנשי ימין על כך שבמהלך ביקור האפיפיור מתכוונת הממשלה להעביר לשליטת הוותיקאן חלקים ממבנה קבר דוד. הנוצרים בהר ציון התלוננו על עלייה ברמת האלימות כלפיה, יידוי אבנים ויריקות. שלשום, יום לפני ביקור האפיפיור, נעצרו 26 פעילי ימין במתחם קבר דוד לאחר שסירבו להתפנות. היום, סירבה המשטרה לאפשר לפעילי ימין להפגין נגד האפיפיור, לא הרחק משם. 

שוטר במחסן הכנסייה בהר ציון, הערבצילום: אמיל סלמן

זמן קצר לאחר עזיבתו של האפיפיור בחזרה לאיטליה, אמר הארכיבישוף הלטיני פואד טוואל כי הוא מרוצה שהביקור עבר ללא בעיות לאור פשעי השנאה האחרונים, בהם גם כאלו נגד נוצרים. "מיעוט קטן עושה מעשים קיצוניים", אמר טוואל ל"הארץ", והוסיף כי הביקור הסתיים ללא בעיות וללא ניסיונות לפגוע בביקור האפיפיור". 

ביום שישי אלמונים ריססו כתובת נאצה על חומה המקיפה את הכנסייה בעיר העתיקה בבאר שבע. על הקיר שברחוב האבות נכתב "ישו = בן זונה". כוח משטרה שהגיע למקום פתח בסריקות ובאיסוף ממצאים, ופתח בחקירה. מפקד מרחב נגב תת-ניצב פרץ עמר, אמר בעקבות האירוע כי המשטרה רואה את הדברים בחומרה רבה ותפעל למעצר החשודים. זמן קצר לאחר שהתגלתה הכתובת, הגיעו למקום עובדי עיריית באר שבע ומחקו אותה. מהעיירה נמסר כי היא מגנה את המעשה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ